Zimą warto pomyśleć o dokarmianiu ptaków. Sami od jakiegoś czasu sprawdzaliśmy czym karmić i jakie karmniki będą bezpieczne i jednocześnie estetyczne. Teraz mamy dla Was sporo dobrych rad i karmniki które nas dosłownie zachwyciły! Dokarmianie ptaków – jak to robić żeby nie zaszkodzić.
Odkąd staliśmy się posiadaczami niewielkiego skrawka lasu na Roztoczu i tworzymy tam naszą Sielankę na Roztoczu, jeszcze bardziej zwracamy uwagę na przyrodę wokół nas.
Zima, mróz i śnieg… Jedni się cieszą bo narty itp. inni jakoś mniej, bo lubią jak jest ciepło. A czy pamiętacie, że zima to trudny czas dla ptaków?
To już kolejna zima, kiedy dokarmiamy naszych śpiewających sąsiadów. Jednak w tym roku postanowiliśmy poszukać wreszcie estetycznych i trwałych karmników.
Ładny i estetyczny karmnik
Po przeszukaniu całego internetu okazało się, że ładny karmnik niekoniecznie może być bezpieczny i praktyczny w użytkowaniu.
Na szczęście znaleźliśmy wreszcie karmniki, które z jednej strony są ładne i wykonane z trwałych i ekologicznych materiałów (tworzywo z recyklingu), a z drugiej będą bezpieczne dla ptaków. No i przy tych wszystkich zaletach są na dodatek dosyć przystępne cenowo.
Nasze karmniki pochodzą z fantastycznej holenderskiej firmy Singing Friend.
Jak widzicie wybór karmników jest ogromny! W zestawie można też kupić karmę dla ptaków – zarówno ziarna jak też kule tłuszczowe.
Dokarmianie ptaków – czym karmić ptaki?
Już chyba wszyscy wiemy, że karmienie chlebem, to najgorsza krzywda jaka możemy zrobić ptakom…
7 prostych zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego dokarmiania ptaków w zimie
1. Dokarmiamy regularnie
Ptaki szybko się przyzwyczajają i trzeba pamiętać o systematycznym uzupełnianiu zapasów w karmniku. Tu też duże pole do popisu mają karmniki – jeśli jesteś zabiegany wybierz takie modele, gdzie można umieścić sporo zapasów a jednocześnie ptaki otrzymują niewielkie porcje i stopniowo, bez wysypywania korzystają z karmnika
2. Właściwa i bezpieczna karma
W skrócie najlepiej żeby były to ziarna. Chleb, zepsute jedzenie czy też resztki jedzenia zrobią więcej szkody niż pomocy dla ptaków. Pamiętajmy też żeby nie dawać ptakom żadnych produktów zawierających sól.
Czym warto karmić ptaki?
Przede wszystkim słonecznik czarny oraz orzechy włoskie (wystarczy rozbić młotkiem i wrzucić do karmnika wraz z łupinkami). Do tego ziarna zbóż (pszenica, kukurydza, sezam, siemię lniane, owies), suszone owoce, łuskane orzechy oraz surowa niesolona słonina (nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie). Przetestowaliśmy różne mieszanki ziaren i cóż… w zasadzie można się ograniczyć do słonecznika, orzechów włoskich i kul tłuszczowych oraz słoniny. Pozostałe ziarna w większości lądują na ziemi wokół karmnika, ale wszystko zależy od gatunków ptaków, które masz w okolicy.
3. Dobry karmnik to bezpieczny karmnik – wysokość ma znaczenie
Pamiętajcie przy umieszczaniu karmników, aby był on zamocowany w bezpiecznym miejscu, minimum 1,2 m nad ziemią.
Chyba nikt nie chce, aby to miejsce gdzie karmimy małe ptaszki stało się stołówką dla kotów i innych drapieżników. Postaraj się żeby w pobliżu nie było żadnej kryjówki, gdzie kot mógłby się przyczaić na ptaka, który wyląduje na ziemi w poszukiwaniu ziaren, które wypadły z karmnika.
4. Bezpieczny karmnik to nie pułapka
Wybierając karmnik trzeba pamiętać, żeby ptaki miały odpowiednie miejsce aby wylądować. Muszą też z łatwością opuścić karmnik gdy poczują się zagrożone.
Z radością polecamy Wam karmniki firmy Singing Friend – nawet największy esteta znajdzie tam coś dla siebie.
5. Pamiętaj o wodzie
Zimą to raczej nie, bo może zamarznąć, ale o każdej porze roku poza mrozami pamiętajcie też o poidełkach dla ptaków
6. Naturalne ptasie stołówki
Urządzając ogrody dobrze jest pomyśleć o roślinach, które mogą być naturalnym źródłem pożywienia dla ptaków. Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie? Bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, czarny bez, kalina koralowa, głóg czy tarnina będą taką naturalną stołówką dla ptaków.
7. Sprzątaj karmnik
Uzupełniając ziarna dla ptaków trzeba pamiętać też o regularnym sprzątaniu takich miejsc.
12 komentarzy
W sumie ciekawy poradnik. Pametam, jak sam w szkole robiłem karmnik, tzn kupiłem.
Ja tez robiłam. Faktycznie robiłam ;)
Też w końcu musimy zamontować u nas w ogródku karmnik :)
Polecamy – zabawa fantastyczna :)
Mamy w ogrodzie karmnik dla ptaków ;) Fajnie się obserwuje jak się częstują :)
Och też to uwielbiamy!
Pamiętam, że jako dziecko robiłem karmniki, ale nie tak fajne jak te. :)
Też robiłam. Ale te są wyjątkowo fajne
Od lat karmimy i nie wyobrażam sobie inaczej 👍
Super! Fajnie obserwować jak przylatują :)
Moi dziadkowie zrobili sobie karmnik i regularnie dokarmiają :)
Super! Ja uwielbiam patrzeć jak przylatuje gang sikorek :)