Kiedy szukasz możliwości zakupu e-winiety, pozwalającej na podróż płatnymi autostradami w jednym z europejskich krajów, jest prawie pewne, że jako pierwsze znajdziesz strony różnego rodzaju pośredników. Prowizje sięgają od kilku, do kilkudziesięciu procent, a korzyści z zakupu przez pośrednika nie ma żadnych. Dlatego przygotowaliśmy listę stron, na których można zakupić e-winiety bezpośrednio.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
W niektórych przypadkach dotarcie do oficjalnych miejsc zakupu jest na prawdę trudne. A jako że ten trud mamy już za sobą, to postanowiliśmy się z Wami podzielić tym, co znaleźliśmy. Zaznaczam, że koncentrowaliśmy się na opłatach dla samochodów osobowych i motocykli. Nie sprawdzaliśmy jak to wygląda w przypadku pojazdów o masie powyżej 3,5 tony – w wielu przypadkach na pewno się to różni (np. w Niemczech autostrady dla pojazdów osobowych są bezpłatne, ale powyżej 3,5t płaci się za każdy km).
- Albania: opłaty odcinkowe na bramkach, można płacić kartą
- Austria: https://shop.asfinag.at/pl/
- Bułgaria: https://www.bgtoll.bg/en/ lub https://vinetki.bg/en/
- Chorwacja: opłaty odcinkowe na bramkach
- Czechy: https://edalnice.cz/pl/
- Dania: brak opłat za autostrady, niektóre mosty płatne na bramkach
- Estonia: brak opłat
- Finlandia: brak opłat
- Francja: opłaty odcinkowe na bramkach, w niektórych strefach miejskich wymagana jest dodatkowo plakietka ekologiczna: https://www.lez-france.fr/pl/
- Grecja: opłaty odcinkowe na bramkach, można płacić kartą (na większości odcinków)
- Hiszpania: opłaty odcinkowe na bramkach
- Litwa: brak opłat
- Łotwa: brak opłat
- Niemcy: brak opłat
- Macedonia Północna: opłaty odcinkowe na bramkach, można płacić kartą
- Norwegia: to skomplikowane… motocykle bezpłatnie, natomiast gdy samochód przejeżdża przez norweskie stacje poboru opłat, jest on rejestrowany elektronicznie. Właściciele pojazdów niezarejestrowanych w Norwegii otrzymują fakturę za opłaty drogowe od Epass24 (Park Trade Europe AB) drogą pocztową. Przed wyjazdem do Norwegii, pojazdy z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi mogą zostać zarejestrowane w serwisie Epass24, gdzie można utworzyć konto. To umożliwia otrzymywanie faktur przez e-mail, zarządzanie nimi online, sprawdzanie terminów płatności i dokonywanie płatności online, w tym bezpośrednio kartą kredytową. Jeśli masz samochód w leasingu, to koniecznie się zarejestruj, bo bank za pośrednictwo w przekazaniu faktury doliczy dodatkową opłatę.
- Portugalia: opłaty odcinkowe na bramkach, ale na niektórych odcinkach funkcjonuje tylko elektroniczny system poboru opłat (oznaczone na znakach jako „electronic toll only”).
- Rumunia: https://e-rovinieta.ro/pl/
- Serbia: opłaty odcinkowe na bramkach, można płacić kartą
- Słowacja: https://eznamka.sk/pl
- Słowenia: https://evinjeta.dars.si/pl
- Szwajcaria: https://via.admin.ch/shop/dashboard lub https://www.e-vignette.ch
- Szwecja: brak opłat za autostrady, niektóre mosty płatne na bramkach
- Węgry: https://nemzetiutdij.hu/en/e-vignette/tolls/e-vignette-rates
- Włochy: opłaty odcinkowe na bramkach, można płacić kartą
Jeśli chodzi o płatności na bramkach, to zazwyczaj można płacić kartą i nie trzeba mieć gotówki. Jest to szczególnie istotne w krajach tranzytowych, jak choćby w Serbii i Macedonii, przez które przejeżdżamy jadąc do Grecji. Tam, gdzie mamy pewność co do płatności kartą, zaznaczyliśmy to na powyższej liście. W pozostałych przypadkach sugerujemy sprawdzenie tego przed wyjazdem.
8 komentarzy
Dobrze to wiedzieć, dzięki 😀
Winiety to lepsza opcja niż płatności na bramach. Przy okazji świetny poradnik
Osobiście wolimy winiety jeśli jest opcja. Dobry poradnik.
Warto zadbać o winiety tam gdzie trzeba jeszcze przed wyjazdem :)
Dobra lista. Przyda się ;)
Dobrze wiedzieć 🙂
Bardzo dobrze przygotowany poradnik, dzięki :)
Marek się postarał :)