Home PodróżePolska Dolina Baryczy – Stawy Krośnickie i Stawno – na rowerze

Dolina Baryczy – Stawy Krośnickie i Stawno – na rowerze

by Kasia

Dolina Baryczy to świetne miejsce na wycieczki rowerowe. Z rowerami odwiedziliśmy te tereny już dwa razy, ale jak do tej pory na blogu jeszcze nie pojawiły się relacje. Teraz nadrabiamy zaległości. Na pierwszy ogień cudowna trasa przez Stawy Krośnickie i Stawno.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Dolina Baryczy to Park Krajobrazowy położony na terenie województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Są tu stawy, tereny podmokłe i lasy. To tutaj znajduje się jeden z największych kompleksów stawów rybnych w Europie – Stawy Milickie. Pomiędzy Żmigrodem a Miliczem jest ponad 300 stawów. To wprost wymarzone miejsce do obserwacji ptaków – nasze zdjecia znajdziecie TUTAJ.

Poprzednim razem, gdy odwiedziliśmy Dolinę Baryczy, nocleg mieliśmy dość daleko od stawów. Tym razem udało się nam znaleźć nocleg uroczych domkach – Ostoja Uroczysko w miejscowości Wąbnice. Lokalizacja była doskonała – z domku mogliśmy wyruszyć od razu na trasę rowerową.

Nasza trasa to pętelka:
Ostoja Uroczysko ( Wąbnice ) – Krośnice – Stawy Krośnickie – Stawy Stawno – Ostoja Uroczysko (Wąbnice)

Ślad gpx znajdziecie na końcu wpisu.

Pierwsza ciekawostka na trasie to niewielki park i ruiny pałacu / dworu w Wierzchowicach. Niestety całość jest w opłakanym stanie – ciekawy opis tego miejsca znalazłam TUTAJ.

Krośnice – kolejka wąskotorowa

Nasz pierwszy dłuższy postój robimy w pobliżu stacji głównej kolejki wąskotorowej w parku w Krośnicach. Kolejka kursuje na terenie parku i jest to atrakcja dla dzieciaków.
Szczególnie warto zaplanować wycieczkę tutaj w weekendy – kursuje tutaj zabytkowy parowóz z 1955 roku.
Przejazd trwa ok 20 minut (3 km). Cena 17 zł / 12 zł ulgowy. Można też rodzinny 2+2 za 45 zł.
Parking płatny 7 zł.
Kolejka kursuje w weekendy o pełnych godzinach od 11-18.

W malowniczym parku jest oczko wodne i spory plac zabaw. Tam też możecie upolować kolorowego karpia.

Pałac w Krośnicach

Tuż obok parku jest też pałac i mauzoleum rodziny von der Recke-Volmerstein. Pałac powstał około roku 1785, a obecnie ma tam siedzibę Urząd Gminy Krośnice.

Dom z Rudy Darniowej

W Dolinie Baryczy wypatrujcie domów z żelaza, czyli z rudy darniowej. Jeden z najładniejszych jest na ulicy Kolejowej i został zbudowany w 1896 roku.
Ruda darniowa to skala osadowa powstająca na terenach bagiennych i podmokłych. Zawartość żelaza w rudzie darniowej waha się od 30-50%. Teraz pozyskiwanie z niej żelaza jest nieopłacalne, jednak kiedyś, dzięki jej wydobywaniu na terenie Doliny Baryczy powstały zagłębienia terenu przekształcone potem na stawy.
Ruda darniowa była też często wykorzystywana w budownictwie – ma porowatą strukturę ( przypomina nieco tuf wulkaniczny), dzięki czemu jest odporna na mróz i wilgoć. Co ciekawe, stanowiła też naturalny piorunochron.

Stawy Krośnickie

Pomiędzy stawami jest wytyczona ścieżka przyrodnicza „Stawy Krośnickie” – zatacza pętelkę 9 km. Jeśli chcecie zaplanować tutaj spacer, albo mają wycieczkę rowerową – bardzo polecam. Stawy są zachwycające! Na trasie mamy tez wiekowe dęby i całkowity brak innych ludzi.

Objazd stawów kończymy przy Stawie Czarny Las i zaraz mamy kolejny charakterystyczny punkt – Grób Myśliwego.

Grób Myśliwego w Czatkowicach

Upamiętnia on myśliwego Schwartza, który zginął podczas polowania na jelenia. Grobowiec powstał w latach 30 – tych XX wieku. Na kamieniu są wyryte daty – urodzin i śmierci myśliwego.

Teraz jedziemy w kierunku Grabownicy i Rezerwatu Stawy Milickie.

Kompleks stawów Stawno

Pierwszym stawem który mijamy jest staw Grabownica. Jest tu też najwyższa wieża widokowa Czatownia Ptaków Niebieskich. Wieże widzieliśmy w czasie poprzedniej wycieczki, więc nie skręcamy. Wam polecamy zrobić tutaj przystanek.
W pobliżu stawu jest restauracja Grabownica.

Trasa kolejki wąskotorowej

Teraz jedziemy trasą rowerową wytyczoną na szlaku kolejki wąskotorowej Milicz – Grabownica. Zaraz jednak odbijamy na szutrową drogę z charakterystycznym suchym drzewem, w kierunku Stawu Golica. Na trasie mamy tutaj mały schron do obserwacji ptaków i tablice edukacyjne,

Tuż przy Stawie Wilczym Dużym jest charakterystyczną wiata – altanka. W sezonie jest tu dość jarmarcznie – stoją budki z jedzeniem i jest sporo ludzi. Zaraz obok jest most i przepływa rzeka Barycz. Zastanawialiśmy się dlaczego rzeka ma tak dużo jasnego osadu… Kilka godzin później dostaliśmy wiadomość, że Barycz została zatruta – prawdopodobnie związkami azotu.

Zajazd u Bartka w miejscowości Średzina

Przystanek na obiad postanowiliśmy zrobić w bardzo polecanym Zajeździe u Bartka. Już kiedyś chcieliśmy się tu dostać na obiad – niestety kolejka w oczekiwaniu na stolik była spora. Tym razem się udało. Aby tu dotrzeć, musimy odbić kawałek od naszej drogi rowerowej, ale zdecydowanie warto. Jest u łowisko, plac zabaw, kolorowy karp i dobre jedzenie.
Po drodze możecie zrobić pomiar rozpiętości skrzydeł bociana i jest stodoła z rudy darniowej która jest tak blisko drogi, że bez trudu można jej dotknąć. 

Grobla miedzy stawami w kompleksie Stawno

Wracamy nad stawy tą samą drogą i mijając dużą altankę wjeżdżamy na groble między stawami Wilczym i Słonecznym. Byliśmy już kiedyś tutaj na spacerze ornitologicznym. Grobla jest wyłożona kostką, więc jest wygodna nawet na spacer z wózkiem dziecięcym.
Spodziewajcie się więc tutaj sporego tłumu spacerujących.

Teraz znowu wracamy na trasę rowerową po szlaku kolejki wąskotorowej. Koniecznie zobaczcie drzewo ze śladami które zostawił koziorog dębosz.

Gdy docieramy do Milicza, postój robimy nad zalewem w Miliczu. Tuż obok jest Pierogarnia Nad Zalewem. Mają tam naprawdę dobre pierogi – polecamy!
Tutaj się chwilkę kręcimy. Chłopaki jadą sprawdzić jak wygląda rzeka Barycz. Na następny dzień mieliśmy umówiony spływ kajakowy. Niestety rzeka jest skażona i wygląda to coraz gorzej – biała piana i martwe ryby…

Teraz już zaczynamy powrót do naszego domku w Ostoi Uroczysko. Wracamy przez miejscowość Duchowo – jest tam charakterystyczny wiatrak Bronisław z 1671 roku. Jest też odnowiony obeliski z I wojny światowej.

Końcówka naszej trasy jest mocno terenowa – trafiliśmy na drogę w trakcie przebudowy a potem na piaszczysta ścieżkę… Za to przy drodze mamy całe stada uroczych krów.

Dolina Baryczy na rowerze – informacje praktyczne

Dolina Baryczy – nasza trasa rowerowa

Na rowerach zrobiliśmy pętelkę zaczynając z miejsca naszego noclegu:
Ostoja Uroczysko (Wąbnice) – Krośnice – Stawy Krośnickie – Stawy Stawno – Ostoja Uroczysko (Wąbnice)

Całość to prawie 50 km i wycieczka zajęła nam 9 godzin.

Total distance: 49346 m
Max elevation: 294 m
Min elevation: 105 m
Total climbing: 240 m
Total descent: -340 m
Total time: 09:12:29
Download file: pl-dsl-dolina-baryczy-kasai.eu.gpx

Parkingi

My startowaliśmy z naszego domku w Ostoi Uroczysko więc nie musieliśmy szukać parkingów na trasie. Jednak bez problemu znajdziecie miejsce gdzie można zostawić samochód i ruszyć na wycieczkę rowerową:
– Grabownica – parking przy trasie kolejki wąskotorowej – jest na zdjęciu w naszym opisie
– Milicz – parking przy zalewie
– Krośnice – parking w parku (płatny)

Noclegi w Dolinie Baryczy

Booking.com

Więcej o Dolinie Baryczy przeczytacie u nas na blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci