Dziewięćsił
Home PodróżePolskaKraina Górnej Odry Dziewięćsił. Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego 2024

Dziewięćsił. Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego 2024

by Kasia

Dziewięćsił. Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. W roku 2023 miała miejsce pierwsza odsłona tego festiwalu. A teraz mamy dla Was relację z drugiej edycji, która odbyła się w czerwcu 2024.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Festiwal Dziewięćsił to 9 miejscowości, czyli:
Cieszyn, Bielsko-Biała, Ustroń, Brenna, Szczyrk, Wisła, Istebna, Cięcina, Żywiec.
To też festiwal, na którym natura i tradycje regionu są najważniejsze. Nie bez powodu inspiracją do nazwy festiwalu była roślina, dziewięćsił.
Dawno temu górale opowiadali, że dziewięćsił kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił. Kto napotkał na swej drodze dziewięćsił, miał żyć w zdrowiu przez długie lata.

Dla nas to też 9 mocnych powodów dla których warto w te rejony przyjechać:
– tradycje lokalne
– piękna przyroda
– ciekawe miasta
– zabytki
– pyszna kuchnia
– góry
– historia
– warsztaty
– koncerty

Idąc tym tropem skupiliśmy się na kilku, naszych ulubionych tematach.

Góry i przyroda

Festiwal odbywa się na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Beskid Śląski to: Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła.
Beskid Żywiecki to Żywiec i Cięcina.

Szlak Utopca w Brennej

Będąc tutaj, to aż grzech nie ruszyć gdzieś na szlak…
Niestety czasu nie mieliśmy zbyt wiele. Dlatego też wybraliśmy Szlak Utopca w Brennej!
O tym szlaku pisała już Magda z bloga FrAntki Wędrowniczki. Tam znajdziecie opis całej trasy – można tam zrobić dłuższą wycieczkę, aż do Chaty Grabowej, około 7 km w jedna stronę. Albo tak jak my, krótki spacer.
Jakie są największe atuty tego szlaku?
Drewniane figurki, ciekawe tablice edukacyjne i cudowna Dolina Hołcyna. Pamiętajcie żeby wypatrzeć magiczne zakątki nad rzeką, gdzie tworzą się mini wodospady. Te miejsca nas oczarowały.

Cała trasa: Brenna Centrum – Dolina Hołcyna – Grabowa – Brenna Leśnica
Czas 2,25 h długość trasy 8 km
Początek po asfalcie, potem już trzeba się trochę po wspinać.

Góra Cieńków – Wisła

W ramach Festiwalu, całe popołudnie w sobotę i aż do 22:30 stacja narciarska Cieńków przewoziła turystów bezpłatnie!

Cieńków to też dwa kultowe miejsca – magiczne drzewo i fantastyczna ławeczka z widokiem i napisem Cieńków. Festiwal to świetna okazja, aby zostać na szczycie aż do zachodu słońca i dłużej!

Główny punkt programu tutaj to koncerty pod magicznym drzewem na Cieńkowie. Wystąpili Wiślański Chór Kameralny, Joszko Broda, Cuda Wianki i Potock.

Szczególnie Joszko Broda zrobił na nas ogromne wrażenie. To wyjątkowy artysta i  multiinstrumentalista, który potrafi zagrać dosłownie na wszystkim ( na liściu i na kamieniu też!) a do tego wyjątkowo zakochany w swoim regionie.
Jego występ to nie tylko koncert, ale też piękne opowieści o okolicy.

Kolejny zespól który wystąpił, Cuda Wianki, to folkowy zespół z Bielska Białej. Świetnie łączy w swoich utworach polskie tradycje ludowe i muzykę z innych krajów.

Ale prawdziwy wulkan energii był na koniec wieczoru. Zespół Potock to prawdziwa eksplozja energii na scenie! Zespół folkowy z Zawoi, ale z mocnym, rockowym brzmieniem!

Ustroń i góra Czantoria

Tutaj cały dzień kolejka na szczyt była dla wszystkich w promocyjnej cenie 10 zł.
A na szczycie można było się wyjątkowo zrelaksować!

Rano była okazja brać udział w leśnej kąpieli, koncercie gongów oraz warsztatach z bushcraftu. Robiliśmy notatki, bo tyle ciekawostek można się było dowiedzieć.
A do tego jesteśmy tak zainspirowani, że już zaraz kupujemy hamaki i nocujemy w naszym lesie w tym roku!

Na szczycie Czantorii były też targi rękodzieła, warsztaty zdobienia pierniczków, decupage, robienia kul do kąpieli, ceramiczne i zielarskie.

Tutaj też, na tej wysokości wyjątkowo brzmiała muzyka. Były tu koncerty zespołu „Sójki” i zespołu Braska Music.
Gwiazdą wydarzenia był Czesław Mozil.
Koncert Czesława to było właściwie spotkanie, w trakcie którego ten wyjątkowy artysta grał, śpiewał i dużo opowiadał o sobie i swoim spojrzeniu na świat.

W tym dniu, na Czantorii były dostępne dla wszystkich bezpłatne leżaki. Jak tylko wyszło słońce, łąka pod wyciągiem zamieniła się w wielkie plażowisko. Naprawdę można było tu tak siedzieć i w nieskończoność zachwycać się widokami…

Miasta na Festiwalu Dziewięćsił

Cieszyn

Miasto przywitało nas wyjątkowo piękną pogodą! Choć byłam tu kilka razy, to praktycznie tylko przejazdem. Tymczasem Cieszyn zachwyca na każdym kroku! Co koniecznie musicie zobaczyć odwiedzając Cieszyn:

Piękny Rynek
Klimatyczna ulica Głęboka
Studnia Trzech Braci
Wenecja Cieszyńska
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Muzeum Drukarstwa
Browar Cieszyński
Most Przyjaźni
Zamek Cieszyn
Wieża Ostatecznej Obrony
Wieża Piastowska z punktem widokowym
Rotunda pw. św. Mikołaja w Cieszynie – to miejsce zna każdy – jest na banknocie 20 zł

My spędziliśmy głównie czas na Wzgórzu Zamkowym. Była tam Wioska Słowiańska, a w niej liczne warsztaty i pokazy. Chyba najbardziej widowiskowy był Turniej Średniowiecznych Wojów. Walka była tak zażarta, że aż polała się krew!

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie

Są tam wyjątkowe zabytki: Rotunda Św.Mikołaja ( z XI lub z XII wieku), Wieża Piastowska z XIV wieku i Wieża Ostatecznej Obrony. Na Wieży Piastowskiej jest punkt widokowy i warto spojrzeć na Cieszyn z tej perspektywy. Jest tu też Pałac Habsburgów z 1838 roku. Tym razem tam nie weszliśmy, ale ciekawie wygląda też mieszczący się na wzgórzu Browar, zbudowany przez Habsburgów w 1846 roku.

Cieszyn – miasto w Polsce i w Czechach

Cieszyn to wyjątkowe miasto też z tego powodu, że Mostem Przyjaźni możemy przejść na stronę Czeską, a tam jest druga część miasta – Czeski Cieszyn. Tuż przy moście powstało niedawno Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej i jest tam pięknie odrestaurowany tramwaj.
Dlaczego tramwaj w Cieszynie?
Chyba nie wszyscy wiedzą, ale w mieście kiedyś kursowały tramwaje! Na tą pamiątkę są zachowane tory tramwajowe, widoczne w kilku miejscach na ulicy Głębokiej.

Jak Cieszyn, to musi być kanapka!

Jeśli to mało, żeby zachęcić Was do odwiedzin w Cieszynie, to podrzucamy jeszcze jedną ciekawostkę – na ulicy Głębokiej jest sklepik, gdzie dostaniemy KULTOWE KANAPKI CIESZYŃSKIE!
Jest kilka smaków (ze śledziem, pastą jajeczną, szynką, sałatką jarzynową i tuńczykiem) Jak smakują? To prawdziwa uczta kulinarna! Są tak dobre, że do Cieszyna musimy wrócić!

A jeśli będziecie chcieli usiąść na kawę albo zjeść pyszne ciasto – polecamy bardzo przyjemną kawiarnie Przystanek Głęboka 17 Naleśnikarnia & Restauracja. Dodatkowo, gości obsługuje tam też Robot Stefan!

W niedziele, w ostatni dzień Festiwalu, jeszcze raz zajrzeliśmy do Cieszyna. Tym razem też widzieliśmy kilka wyjątkowych miejsc w tym fantastycznym mieście!

Koci szlak

To ciekawy sposób na zwiedzanie Cieszyna. Szlak Kociej Szajki to koty zlokalizowane w rożnych częściach miasta. My upolowaliśmy tylko kilka kotów, ale jak każdy taki szlak tematyczny to świetna zabawa i sposób na poznawanie miasta. Szlak był inspirowany książkami Agaty Romaniuk o przygodach Kociej Szajki i powstał w 2023 roku. Nawet udało się nam znaleźć kryjówkę Kociej Szajki tuż obok Studni Trzech Braci!

Wenecja Cieszyńska

Byliście? Znacie?
Śmiało możemy powiedzieć, że to jedna z najciekawszych ulic w Polsce. Mała uliczka, wąski kanał rzeczki Młynówki i małe domki z trasami zawieszonymi nad wodą! Prawdziwa bajka!

Tutaj też trafiliśmy na pyszne jedzenie dzięki podpowiedzi znajomej – Plackarnia u Janka, ul. Przykopa 30.
Fantastyczne placki ziemniaczane – smażone albo też pieczone bez tłuszczu. Do tego dodatki z mięsem i wegetariańskie.

Ostatni naszym punktem programu miało być jeszcze Muzeum Śląska Cieszyńskiego, niestety nie zdążyliśmy i było już zamknięte. Ale polecamy Wam tam wyjątkowej urody kawiarnie mieszczącą się w dawnej… Stajni!
Ale jakiej stajni! Ogromna okrągła sala z kolumną pośrodku! Robi wrażenie!

Miasto Wisła

Wisła to też wyjątkowe miejsce!
My szukaliśmy tam niedźwiadków ( jest ich 9 na Szlaku Niedźwiadka). W Wiśle jest też bardzo ładny Pomnik Źródeł Wisły.
A jeśli pojedziecie nieco dalej od centrum, to na terenie ośrodka sportowego Jonidło znajdziecie przepiękne ogrody tematyczne i labirynt. Nas wprost zachwycił ten teren – jest też kładka nad Wisłą, drewniane pomosty i Centrum Edukacji Ekologicznej. Tutaj jest też jeden z niedźwiadków ze szlaku.

Jeśli będziecie w Wiśle to oczywiście polecamy zobaczyć też skocznie narciarską im. Adama Małysza, Pałacyk Myśliwski Habsburgów oraz Rezydencje Prezydenta RP (projektu Adolfa Szyszko – Bohusza).

Gdzie nocować?

Tu wybór jest ogromny – można nocować w mieście, wybrać agroturystykę blisko natury i gór albo hotel ze SPA. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podsyłamy Wam kilka ciekawych znalezisk z Booking.com:

Rezerwując nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem, przyczyniasz się do rozwoju naszego bloga. Z góry ogromnie dziękujemy! Dzięki Twojemu wsparciu, które tak realnie nic Cię nie kosztuje (Booking dzieli się z nami częścią swojej prowizji), możemy odkrywać jeszcze więcej fascynujących miejsc, które z radością Wam potem pokazujemy. Dzielimy się też naszymi przygodami i cennymi informacjami, aby Wasze podróże były równie niezapomniane!

 

Festiwal Dziewięćsił trwał od piątku do niedzieli. Choć to kilka dni, to i tak nie było możliwości zobaczyć wszystkich miejsc i ciekawych imprez.
Dlatego polecamy Wam relacje na blogach naszych znajomych:
FrAntki Wędrowniczki
Polskie Szlaki – Inspirujące Pierniki,
Podróże bez ości
Antek w podróży

To z kim widzimy się w przyszłym roku na Festiwalu Dziewięćsił?

Jak wyglądała poprzednia, pierwsza edycja Festiwalu Dziewięćsił? Zapraszamy TUTAJ

Na festiwalu byliśmy na zaproszenie Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Od lat współpracujemy z tą wyjątkowo prężnie działająca organizacją turystyczną. I choć od tylu już lat odkrywamy uroki Górnego Śląska, to i tak udaje się im nas ciągle jeszcze zaskakiwać!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

7 komentarzy

Asia 17 czerwca 2024 - 22:57

Widać że dużo się działo ;)

Odpowiedx
Magda 18 czerwca 2024 - 13:36

Jak zwykle impreza bardzo udana, bawiliśmy się świetnie!

Odpowiedx
Przemek 18 czerwca 2024 - 19:41

Ten festiwal jest bardzo fajny, byłem w tym roku też i było super :)

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 19 czerwca 2024 - 13:31

Udało mi się być na dwóch edycjach festiwalu i teraz czekam na trzecią :)

Odpowiedx
Ania z PolskieSzlaki.pl 19 czerwca 2024 - 21:56

Bardzo fajny festiwal, zapadający w pamięć 😀

Odpowiedx
Karolina z Rudeiczarne.pl 4 lipca 2024 - 15:24

Festiwal wygląda fantastycznie, z chęcią się kiedyś wybiorę :)

Odpowiedx
Kasia 12 lipca 2024 - 18:58

Polecamy i zapraszamy :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci