Home Rusz się!GóryGorce Gorce i Koliba na Łapsowej Polanie – 860 m n.p.m

Gorce i Koliba na Łapsowej Polanie – 860 m n.p.m

by Kasia

Koliba na Łapsowej Polanie z Obidowej – idealne miejsce na wycieczkę, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na długą wędrówkę po górach. Tym razem marzyło się nam znaleźć miejsce, gdzie jest dużo śniegu. Szlak z Obidowej spełniał wszystkie nasze oczekiwania – krótki, lekki i piękna zima była gwarantowana!

Łapasowa Polana od dawna się nam marzyła. To dość krótka wycieczka i łatwy szlak, ale jakoś zawsze brakowało czasu na tą wycieczkę…

Możecie tam dotrzeć na dwa sposoby:
– od strony Nowego Targu – to najkrótszy wariant trasy – parkujecie na końcu osiedla Marfiana Góra i po około 30 minutach jesteście już przy Kolibie
– trasa z Obidowej – szlak zielony, czarny i niebieski – cała wycieczka to około 7 km w obie strony.

My wybraliśmy właśnie wariant z Obidowej – bo bardzo lubimy wyruszać na szlak właśnie z tej miejscowości. A wycieczka z Nowego Targu wydawało się nam stanowczo za krótka.

Koliba na Łapsowej Polanie z Obidowej

Parkujemy w Obidowej, na niewielkim parkingu za mostem. Nasz szlak zaczyna się po prawej stronie od głównej drogi – za domkiem gdzie płaci się za pierwszy parking.

Droga od razu wspina się do góry. Na tym początkowym odcinku może się tworzyć oblodzenie i szczególnie na powrót dobrze mieć raczki. Ogólnie na zimowe trasy polecamy zabierać małe raczki (kolce na buty) i kijki. Kilka razy na szlaku w Gorcach trafialiśmy na prawdziwe lodowisko.

Na trasie mamy prawdziwie bajkową krainę – drzewa obsypane śniegiem i szlak przetarty na tyle, że nie musimy brnąć w wysokich zaspach.

Jest też ciekawostka na trasie – charakterystyczna wieża obserwacyjna – ambona. Widać ją miedzy drzewami, ale żeby do niej dotrzeć musimy odbić ze szlaku drogą po lewej stronie.

Teraz docieramy do drogowskazu. Kierujemy się tak jak pokazuje znak – na Łapsową Polanę. Tutaj na szlaku miejscami wychodzi błoto – widać, że po tej ścieżce jeżdżą kłady albo samochody terenowe.

Kolejne charakterystyczne miejsce to kapliczka i kolejny drogowskaz. Do Koliby jest już bardzo blisko, a droga prowadzi cały czas w dół.

Koliba na Łapsowej Polanie

Polana jest położona na wskości 860 m n.p.m – na południowych stokach Gorców (Bukowiny Obidowskiej). Na pewno zachwyci Was przepiękna panorama która się roztacza z Polany. Miejsce to jest tez znane za sprawą rzeźby – owcy turystki, która podąża do schroniska z plecakiem i w towarzystwie… wilka. Autorem rzeźby jest Michał Batkiewicz i jeśli tkwi w Was natura poszukiwacza mozecie odszukać pozostałe dwie rzeźby owieczek – pilota i rowerzystki (na lotnisku w Nowym Targu i przy kładce na potokiem Biały Dunajec).

Samo schronisko to dla wielu kultowe miejsce. Można tu przenocować i naprawdę smacznie zjeść. Są tu wyjątkowo dobre racuchy i bardzo charakterna pomidorowa. Polecamy też czekoladę na gorąco.

Koliba na Łapsowej Polanie – informacje praktyczne

Parking w Obidowej

Do wyboru są dwie możliwości:
– duży parking przy drodze – 15 zł za cały dzień (płatność w domku przy parkingu)
– parking za mostem – po prawej stronie i pod domem właścicieli tego terenu – po lewej stronie od mostu. Tu zapłacicie 10 zł za cały dzień – prawie zawsze gdy parkujemy pojawia się Pani i zbiera opłatę.

Koliba na Łapsowej Polanie – nasza trasa

Nasza trasa to około 7km i wycieczka zajęła nam około 3 godzin.

Total distance: 7047 m
Max elevation: 987 m
Min elevation: 783 m
Total climbing: 296 m
Total descent: -296 m
Total time: 03:38:18
Download file: pl-mlp-Lapsowa_Polana_z_Obidowej-Kasai.eu.gpx

Warto dodać, że Łapsowa Polana może być tylko etapem w wycieczce na Turbacz. Oczywiście startując z Nowego Targu.

Wycieczki w Gorce przez cały rok
– biegówki, kulig, krokusy, Stare Wierchy i Turbacz –
znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci