Home PodróżePolskaKociewie Grodzisko Owidz czyli teraz Słowianie!

Grodzisko Owidz czyli teraz Słowianie!

by Kasia

Nasze odkrywania Kociewia rozpoczęliśmy od Pikniku Archeologicznego na terenie Grodziska w Owidzu. Grodzisko Owidz to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć!

Na Kociewiu spędziliśmy 5 dni. To wystarczyło, żeby przekonać się, że Kociewie to wyjątkowe miejsce z ogromnym potencjałem.

Więcej o tym co zobaczyliśmy na Kociewiu znajdziecie tutaj:

Nasz pierwszy dzień na Kociewiu był bardzo intensywny. Zaczęliśmy od wizyty w Grodzisku w Owidzu. Właśnie tutaj, w 2012 roku, niedaleko Starogardu Gdańskiego zostało odtworzone wczesnośredniowieczne grodzisko.

Gród w Owidzu to wyjątkowe muzeum, odtworzone grodzisko i zarazem pięknie wkomponowane w otaczającą przyrodę drewniane chatki. Cały teren to ponad 6 hektarów. Jest tu amfiteatr na 400 osób, ogromny plac zabaw oraz Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”. Jest tam też jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Co ciekawe, odtworzone Grodzisko Owidz powstało jako Samorządowa Instytucja Kultury prowadzona przez gminę wiejską Starogard Gdański. W 2020 roku przekształcone zostało w Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Grodzisko Owidz – historia

Grodzisko Owidz zbudowano w pierwszej połowie XI wieku na cyplu w zakolu rzeki Wierzycy. Leży na terenie Pojezierza Starogardzkiego, zwanego również Pojezierzem Kociewskim. Co ciekawe, część badaczy twierdzi nawet, że gród w tym miejscu mógł już istnieć nawet w IX lub X wieku.

Ciekawe jest też pochodzenie nazwy grodziska – może pochodzić ona od imienia „Owid” lub od słowa „owies”.

We wczesnym średniowieczu Gród Owidzki był jednym z ważniejszych grodów na Kociewiu.
Pechowy dla grodu był prawdopodobnie rok 1090, kiedy to Władysław Herman rozkazał spalić jednej nocy wszystkie grody pomorskie. Miało to uniemożliwić bunt Pomorzan.
Gród został odbudowany dopiero za rządów Bolesława Krzywoustego.
Kolejny przełomowy rok w historii grodu to 1282 rok. Wtedy na mocy układu w Miliczu, Owidz został przekazany krzyżakom i stał się częścią komturii gniewskiej. Drewniany gród stracił na znaczeniu, gdy zaczęły powstawać zamki ceglane.
Gród istniał prawdopodobnie do połowy XII wieku.

Podczas Potopu szwedzkiego grodzisko zostało wykorzystane przez wojska szwedzkie. Od tego czasu wzgórze owidzkie nosi nazwę Szwedzkiej Górki.

Teraz możemy podziwiać tu pięknie odtworzone drewniane grodzisko. Dzięki inicjatywie lokalnych działaczy powstało tu prawdziwe żywe muzeum.
Już to, że grodzisko jest malowniczo położone na wzgórzu nadaje mu swoistego uroku. Całość jest ogrodzona wysoką, drewnianą palisadą. Tuż przy niej jest poprowadzona kładka – właśnie od obejścia grodziska dookoła zaczęliśmy nasze zwiedzanie.
Do niektórych chat na terenie grodziska można wchodzić. Możemy się tu poczuć tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie! Większość chat ma ciekawe wyposażenie. Jest też wieża widokowa.

Szczególnie warto odwiedzić grodzisko wtedy, gdy organizowane są pikniki i imprezy tematyczne. Wato śledzić kalendarz imprez zaplanowanych w Grodzisku TUTAJ. Możemy wtedy brać udział w różnych warsztatach i obserwować jak wyglądało życie grodu w czasach jego świetności. W sierpniu polecamy V Festiwal Mitologii Słowiańskiej (19 – 21 sierpnia).

W pobliżu grodziska jest jeszcze Muzeum Mitologii Słowiańskiej i restauracja.

Na koniec koniecznie rzućcie okiem na rzekę Wierzyce. Tu na pomoście spędziliśmy sporo czasu wsłuchując się w śpiew ptaków i pluskającą rzekę…

Grodzisko Owidz – Informacje praktyczne

Bilety – 10 zł / ulgowy 5 zł
Zimą zwiedzanie bezpłatne – bez możliwości wejścia do chat.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej – bilety 15 zł / 10 zł ulgowy.
Wejścia o pełnej godzinie z przewodnikiem od 11:00 do 15:00
W miesiącach zimowych zwiedzanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej odbywa się wyłącznie w niedziele.

Noclegi na Kociewiu

Jeśli szukacie noclegu, to polecamy portale AirBnb i Booking – znajdziecie tam sporo możliwości noclegowych – od osobnych domków po pokoje w hotelach i agroturystykach

Booking.com

Więcej ciekawostek z Kociewia znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Materiał powstał w ramach projektu współpracy pn. „Kampania Ruszaj na Kociewie – wzmocnienie marki regionu” realizowanego w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przy udziale trzech kociewskich LGD: Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”, Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia” oraz Lokalnej Grupy Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”.

Odkrywając Kociewie polecamy zajrzeć na stronę Lokalnej Organizacji Turystycznej – http://lot.kociewie.eu/

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

antekwpodrozy.pl 24 lipca 2022 - 8:16

Piękne grodzisko, sam właśnie spędziłem weekend w grodzie rycerskim

Odpowiedx
Kasia 27 lipca 2022 - 6:33

Super! Może tu też kiedyś trafisz :)

Odpowiedx
Karolina z Rudeiczarne.pl 26 lipca 2022 - 10:52

Nie miałam pojęcia, że na tych terenach jest tyle niesamowitych miejsc!

Odpowiedx
Kasia 27 lipca 2022 - 6:28

Jest i pewnie jeszcze nie raz coś ciekawego odkryjemy :)

Odpowiedx
Łukasz 27 lipca 2022 - 23:10

Bardzo interesujące miejsce… zapisujemy sobie na przyszłość – Nadii pewnie by się spodobało.

Odpowiedx
Asia 1 sierpnia 2022 - 14:29

Ten nasz ostatni jeden dzień na Kociewiu musimy koniecznie wydłużyć ;)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci