Home Pozostałe Jak prawidłowo rozliczyć delegację krajową?

Jak prawidłowo rozliczyć delegację krajową?

by Marek

Jeśli pracownik jest w delegacji krajowej, ponosi koszty związane z noclegiem, transportem czy wyżywieniem. Pokryciem wszystkich tych wydatków powinien zostać obciążony pracodawca. Czy delegacja krajowa zobowiązuje do wypłaty diety? Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć delegację krajową.

Czym jest delegacja krajowa?

Jeśli pracownik odbywa podróż służbową w państwie, które związane jest z jego obowiązkami zawodowymi, wówczas mówimy o delegacji krajowej. Pojęcie takie jak delegacja krajowa 2024 szerzej rozwinięte zostało w Kodeksie pracy (art. 775§ 1). Pracownik będący w takiej delegacji na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, gdzie znajduje się jego stałe miejsce pracy. Takiemu pracownikowi należy się pokrycie kosztów, które ponosi w związku z delegacją. Aby podróż spełniła warunki określenia jej jako służbowa, powinna:

  • służyć realizacji zadań związanych z zawodem pracownika na wyjeździe,
  • zostać zlecona przez pracodawcę,
  • wiązać się z realizacją zadania poza firmą/stałym miejscem pracy.

Delegacja krajowa nie dotyczy osób, które na co dzień pracują w terenie i przemieszczają się między np. kilkoma miejscowościami. Należy podkreślić, że podróż służbowa dotyczy wyłącznie pracowników, którzy na co dzień pracują w jednym miejscu, stacjonarnie.

Czy dieta przysługuje przy każdej podróży służbowej?

Dieta jest konkretną sumą przeznaczoną na pokrycie kosztów związanych z wyżywieniem w trakcie delegacji krajowej. Jeśli pracownicy w podróży służbowej będą mieć zagwarantowane bezpłatne wyżywienie, nie mogą liczyć na dietę. Co z innymi, którzy korzystają np. z częściowego wyżywienia na wyjeździe? W zależności od zapewnionych posiłków otrzymują dietę pomniejszoną o 25% przy zapewnionym śniadaniu, o 50% przy zapewnionym obiedzie lub o 25% przy zapewnionej również kolacji.

Pełna dieta przy delegacji krajowej w 2024 roku wynosi 45 zł na dobę. Blog Aleo to miejsce, gdzie możesz przeczytać więcej o sposobie wyliczenia należności, który okazuje się ściśle określony. Pod uwagę należy wciąż bowiem wziąć kilka czynników, takich jak godzina wyjazdu i powrotu pracownika. Jeśli podróż będzie krótsza niż 8 godzin, dieta nie będzie przysługiwać. Jeśli czas trwania to 8-12 godzin, pracownikowi przysługuje 50% stawki. Jeśli trwa ponad 12 godzin, otrzyma 100% diety.

Jak rozliczyć delegację krajową?

Pracownik powinien rozliczyć delegację krajową w ciągu maksymalnie 14 dni od daty zakończenia podróży. Przed wyjazdem powinien wnioskować o przyznanie zaliczki na delegację. Jej wysokość obliczyć można na podstawie wstępnej kalkulacji kosztów podróży służbowej. Aby rozliczyć delegację, pracownik musi gromadzić dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, takie jak:

  • rachunki za jedzenie,
  • faktury za noclegi,
  • bilety za transport.

W przypadku diet i ryczałtów takie potwierdzenia nie będą wymagane. Jeśli pracownik zgubi dokumenty, powinien pisemnie złożyć oświadczenie potwierdzające poniesiony wydatek, a także wyjaśnienie, dlaczego nie załączył np. konkretnej faktury. Pracodawca ponosi koszty związane z delegacją krajową. Jednak to pracownik powinien udokumentować wydatki poniesione w związku z podróżą służbową, aby rozliczyć się w odpowiednim czasie.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci