Home Pozostałe Jakie buty na narty? Podpowiadamy!

Jakie buty na narty? Podpowiadamy!

by Kasia

Zima kojarzy się nie tylko z coraz krótszym dniem, ale też ze śniegiem oraz feriami. Warto aktywnie wykorzystać ten okres roku, wyjeżdżając w góry na narty lub na snowboard. Sporty zimowe to świetna zabawa, ale należy się do nich odpowiednio przygotować. Szczególnie dotyczy to wyboru odpowiednich akcesoriów oraz zakupu ubrań dla narciarzy. Jakie buty na narty wybrać?

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Buty na narty – co warto wiedzieć?

W sprzedaży znajdziemy liczne modele butów narciarskich – różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale też chociażby jakością, szerokością czy twardością, która ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Obuwie dla narciarzy powinno być odpowiednio dopasowane do stopy, by zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie zjazdów.
Warto pamiętać o możliwości dobrania poszczególnych butów pod kątem terenu. Może to mieć duże znaczenie dla osób preferujących bardziej wyczynowe style jazdy. Jedno jest pewne – odpowiednie obuwie to niezbędnik każdego narciarza.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając buty narciarskie?

Rozmiar butów narciarskich

Rozmiar to kluczowy parametr butów narciarskich. To właśnie on najbardziej wpływa na dopasowanie obuwia do stopy, co ma znaczenie nie tylko dla komfortu, ale też bezpieczeństwa jazdy. Większość firm produkujących buty narciarskie posługuje się własnym, unikalnym zestawem rozmiarów. Sprawia to, że porównywanie ze sobą poszczególnych produktów może być problematyczne. Z reguły rozmiar określa się na podstawie długości stopy wyrażonej w milimetrach.
By samodzielnie sprawdzić długość stopy, należy zmierzyć odcinek od końca pięty do końca najdalej wysuniętego palca. Najlepiej zrobić to w skarpetkach narciarskich i pochylonej pozycji – tak, jakbyśmy akurat zjeżdżali na nartach. W ten sposób
upewnimy się, że kalkulacja jest właściwa.
Regułą jest dobranie rozmiaru buta w taki sposób, by możliwie blisko odpowiadał długości stopy. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie obuwia – nie może ono być za ciasne. Osoby początkujące mogą nawet kupić buty, które będą nieco za duże. Powinny one być nie większe niż o pół centymetra.

Szerokość butów narciarskich

Choć długość jest najważniejszym parametrem obuwia narciarskiego, to nie wolno zapominać o szerokości. W końcu również ona ma wpływ na komfort jazdy oraz dopasowanie butów do stóp narciarza.

W narciarstwie szerokość butów określania jest mianem last. Parametr zmienia się w zależności od długości obuwia. Jeśli ta zwiększy się o centymetr, last rośnie o dwa milimetry.
Im większy last, tym bardziej komfortowe obuwie. Oczywiście nie wolno przesadzić, bo nagle buty mogą stać się zbyt luźne. Zawodowi narciarze wybierają obuwie z możliwie niskim lastem – znacząco zwiększa to ich sterowność, co pozwala osiągać lepsze rezultaty na stoku.

Czym jest flex i jak go dopasować?

Flex to specjalny parametr obuwia narciarskiego, który jest miarą jego twardości. Im wyższy flex, tym twardsze obuwie narciarskie. Wskaźnik bezpośrednio przekłada się na komfort jazdy oraz sterowność nart. Jak dobrać flex w obuwiu dla narciarzy?
Zasadniczo im wyższy flex, tym większa sterowność, ale też mniejszy komfort. Miękkie obuwie narciarskie jest po prostu dużo wygodniejsze, dlatego niska wartość flexu (w przedziale od 50 do 80) jest polecana przede wszystkim dla początkujących. Zaawansowani narciarze powinni postawić na flex w zakresie od 80 do 120. Wyższe wartości są przeznaczone głównie dla zawodowych narciarzy.
Warto pamiętać, że na wybór flexu powinny mieć wpływ nie tylko umiejętności jazdy na narcie, ale też waga narciarza. Osoby cięższe i o krępej sylwetce lepiej będą się czuć w twardszych butach. Reguła ta dotyczy też tych narciarzy, którzy dysponują świetną predyspozycją fizyczną. W razie wątpliwości przy wyborze flexu zawsze możesz zapytać się obsługi sklepu lub bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek!

Podsumowanie

Wybierając buty narciarskie, zwróć uwagę na ich rozmiar, last oraz flex.
Najważniejszy jest ten pierwszy parametr, bo obuwie dla narciarzy powinno być przede wszystkim dopasowane, ale nie zapominaj o szerokości i twardości. W końcu komfort jazdy na nartach zależy właśnie od wygodnego obuwia!

Artykuł sponsorowany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci