Home CykleFotoopowieści Jaskinie w Tatrach

Jaskinie w Tatrach

by Kasia

Już kiedyś pokazywaliśmy Wam jaskinie w Tatrach, a dokładnie w rejonie Doliny Kościeliskiej. Tym razem w końcu udało się nam tam pojechać jeszcze raz i co najważniejsze wejść do kilku z nich.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Na pewno większość z Was była w Dolinie Kościeliskiej. Zapewne też dla większości taka wycieczka to lekki spacerek. Jednak zamiast iść do schroniska można zboczyć z głównego szlaku i poznać zupełnie inne oblicze tego zakątka Tatr.

Jaskinie w rejonie Doliny Kościeliskiej udostępnione dla turystów:
– Mroźna
– Mylna
– Raptawicka
– Obłazkowa
– Smocza Jama

Jeśli chcecie zobaczyć w czasie jednej wycieczki wszystkie jaskinie zlokalizowane w okolicy Doliny Kościeliskiej jest to jak najbardziej możliwe. Możecie też podzielić sobie zwiedzanie na dwie, trzy osobne wycieczki.

Zatrzymaj się pod Tatrami na kilka dni. Noclegi możesz znaleźć rejestrując się z naszego linka. Przy pierwszej rezerwacji otrzymasz rabat.
Rabat 50 zł na portalu booking.com
Rabat 120 zł na portalu Airbnb

Na pewno warto zaplanować sobie wcześniej w jakiej kolejności wchodzicie do jaskiń. Taka logistyka jest konieczna głównie dlatego, że wejścia i wyjścia z kilku jaskiń są w innym miejscu na szlaku.
No to zaczynamy. Opiszemy Wam je właśnie w takiej kolejności, w jakiej warto do nich zaglądać w drodze do schroniska Ornak.

JASKINIA MROŹNA

To najłatwiej dostępna jaskinia w tym rejonie. Jest oświetlona i wejścia są o wyznaczonych godzinach. Dotrzecie do niej czarnym szlakiem odbijającym od głównej trasy do schroniska w lewo (przed Bramą Kraszewskiego). Wejścia do jaskini są co pól godziny. Byłam w tej jaskini wieki temu, chyba w czasach kiedy nawet nie miałam jeszcze aparatu cyfrowego. Zdecydowanie musimy tu jeszcze kiedys zajrzeć, choćby dlatego, że dzięki oświetleniu mogą wyjść ciekawe zdjecia. Z jaskinie wychodzimy niedaleko Polany Pisanej.
Długość / czas przejścia – cała pętelka (szlak czarny+ jaskinia) ok 1 h, w jaskini do przejścia ok 480 m
Czynna w godzinach 9-17, nieczynna w zimie (listopad – kwiecień) / wstęp 4 zł
Wymagania – ciepłe ubrania (w jaskini jest ok 6 stopni), pełne buty

Źródło http://www.sktj.pl

JASKINIA RAPTAWICKA

Dojście do jaskini szlakiem odbijającym w prawo (oznaczenie czerwone i czarne) w rejonie charakterystycznych mostków. Tutaj zdecydowanie potrzebne będą pełne buty z dobrą podeszwą. Skała miejscami jest śliska i naprawdę przydatne są zamontowane na poczatku łańcuchy. Dalej jest już nieco łatwiej. Cały czas podążacie szlakiem czerwonym i czarnym. Ostatni odcinek (szlak czarny) do drabiny, która prowadzi na dno jaskini wymaga znowu wspinaczki. Tutaj znowu skała śliska jak mydło i przydają się łańcuchy. Na koniec czeka Was jeszcze zejście po sporej drabinie. Nam udało się trafić w porze, kiedy słońce idealnie oświetliło promieniami wnętrze sporej groty (wysokość ok 10 metrów) którą mamy na poczatku. Byliśmy tak zachwyceni, że nie chciało się nam już zapuszczać w wąskie i ciemne korytarze. Jednak na planie jaskini możecie zobaczyć, że jest tam jeszcze trasa dalej.
Długość 536 m / głębokość 16 m
Dostępna cały rok
Wymagania –  jeśli nie bedziecie wchodzić w dalsze korytarze, cały potrzeny ekwipunek to tylko pełne buty z dobrą podeszwą.

Zródło http://www.sktj.pl

JASKINIA OBŁAZKOWA

Bardzo często w internecie natraficie na zdjęcia z wejścia do tej jaskini. Faktycznie bardzo malowniczo wychodzi piękny widok na otaczające szczyty. Tutaj też nie zagłębialiśmy się dalej w ciemne korytarze.

Zródło http://www.sktj.pl

JASKINIA MYLNA

To zdecydowanie najbardziej wymagająca z tutejszych jaskiń. Jest też największa. Jest tam poprowadzony czerwony szlak i szczerze mówiąc oznaczenia pojawiające się na skale są bardzo pomocne. Szlak jest jednokierunkowy. Jednak od wejścia spokojnie możecie podziwiać widoki z okien Pawlikowskiego i tutaj zdecydować czy idziecie dalej czy wracacie.


Tutaj też warto się lepiej przygotować. Tak jak w pozostałych jaskiniach jest tu temperatura ok 6 stopni. Z tym jednak wyjątkiem, że spędzicie tu minimum 40 minut. My mieliśmy przygotowane dodatkowe kurtki i czapki. Czapki (albo opaski) są o tyle przydatne, że mogą nieco zamortyzować jakieś niekontrolowane spotkanie waszej głowy ze skałą. Mi się taka atrakcja udała. Potrzebne też będą pełne buty – często będziecie musieli przechodzić przez miejsca, gdzie są spore kałuże. W jaskini jest też oczywiście duża wilgotność, więc dobrze jest zabezpieczyć plecaki osłonami na deszcz, a aparat najlepiej schować i wyciągać tylko na zrobienie kilku zdjęć. Oczywiście niezbędne bedzie też oświetlenie. Najlepiej czołówki, latarki i to w zapasie.
Z jaskini wychodzimy czerwono zonakowaną ścieżką która doprowadzi nas w rejon Polany Pisanej.
Długość części turystycznej to 300 m, a cala jaskinia to 1615 m / czas przejścia ok 40 minut (bez wchodzenia do dodatkowych komór)
Czynna cały rok, w zimie tworzą się malwnicze sople.
Wymagania – pełne buty, ciepłe ubranie, latarka, możliwie mały plecak

WĄWÓZ KRAKÓW I SMOCZA JAMA

Wąwóz Kraków to jeno z piękniejszych miejsc w rejonie Doliny Kościeliskiej, a co ciekawe odkryliśmy go stosunkowo niedawno. Była tutaj kiedyś jaskinia której strop się zapadł i powstał dzieki temu malowniczy wąwóz. Szlak jest jednokierunkowy (żółty), jednak jeśli przestraszycie się łańcuchów i drabiny przy Smoczej Jamie możecie się jeszcze wycofać.
Są tutaj dwa warianty przejścia. Możecie ominąć jaskinie wspinają się po skale z łańcuchami po lewej stronie. Możecie też przejść przez jaskinie w której szczególnie na końcu trzeba się na pewnym odcinku dość solidnie podciągnąć na łańcuchu do góry.
Szlak żółty po wyjściu z jaskini prowadzi Was na Polanę Pisaną.
Długość jaskini ok 37 m
Wymagania – najlepiej czołówka, buty z dobrą podeszwą, ewentualnie rękawiczki ułatwiające trzymanie łancuchów

Dla kogo jaskinie w Tatrach

Wszystkie jaskinie w rejonie Doliny Kościeliskiej są dostępne dla turystów i nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Jednak żeby taka wycieczka była dla nas i też dla innych, którzy podążą naszym szlakiem przyjemnością a nie walką o życie, trzeba się nieco bardziej przygotować.

Wejscie do jaskini – jak się przygotować?

Zdecydowanie dwie najważniejsze rzeczy potrzebne tutaj to źródło światła i pełne buty z dobrą podeszwą. W jaskiniach jest wilgoć więc skały są śliskie i często będziecie musieli przechodzić przez spore kałuże. Źródło światła – to oczywistość. Najlepiej mieć czołówkę, bo w większości z nich przydają się wolne ręce do podciągania na łańcuchach. Bardzo ważne bedzie też ubranie. Po prostu możecie być pewni, że się pobrudzicie. Dodatkowo niezbędne będą też długie spodnie (bo chyb nikt nie lubi szorować gołymi kolanami po mokrej skale) i dobrze mieć dodatkowa kurtkę (w jaskiniach jest tylko ok 6 stopni). Jesli tylko możecie, to nie zabierajcie plecaka, a jeśli już możliwie mały. Możecie być pewni, że szczególnie w jaskini Mylnej będziecie musieli go przepychać przed sobą w wąskich przejściach. Dlatego dobrze mieć nieprzemakalne pokrowce które są często w zestawie z plecakiem. Pamiętajcie też o zabezpieczeniu aparatów fotograficznych.
Z dodatkowego wyposażenia może się też przydać czapka. W kilku miejscach czytałam też, że zalecane jest wyposażenie w kask. Ale w górach zawsze warto rozważyć takie zabezpieczenie głowy, gdy w grę mogą wchodzić spadające kamienie albo bliski kontakt ze skałą w wąskich korytarzach.

Jaskinie z dzieckiem

Na naszej trasie spotkaliśmy kilka rodzin z dziecmi. Jednak wybierają się tutaj warto mieć już choć lekkie doświadczenie w chodzeniu po trudniejszych szlakach z dziećmi. W jaskiniach i na szlaku prowadzącym do nich są łańcuchy. Mogą się tu przydać rękawiczki dla dzieci. Pamiętajcie też o pełnych butach z dobrą podeszwą ( skała jest często śliska i mokra) i ciepłe ubranie. Dla dzieci warto też zabrać czołówki i latarki. Maluchy maja faktycznie wielka frajdę z odkrywania jaskiń, a w wąskich  korytarzach radzą sobie często lepiej niż dorośli. Ktoś napisał, że te jaskinie to jak plac zabaw dla jego dzieci. Pamiętajcie jednak że na takim „placu zabaw” dorośli musza zachować szczególną ostrożność.

Jednak to nie koniec ciekawych miejsc na jakie traficie w okolicach Doliny Kościeliskiej. Jest tu też fantastyczna Polana Stoły i najcudowniejszy Wąwóz Kraków. Warto też się wspiąć nieco wyżej i zobaczyć Smreczyński Staw. Mam nadzieję że przekonaliśmy Was żeby odwiedzić Dolinę Kościeliską i zobaczyć na własne oczy te niesamowite miejsca.

Informacje praktyczne

Wstęp do TPN – 5 zł
Parking – 15 – 20 zł
Wstęp do Jaskini Mroźnej – 4 zł

Chcesz zobaczyć wszystkie nasze wpisy z Doliny Kościeliskiej?
Zapraszamy:
Wąwóz Kraków i Smocza Jama
Jaskinie w Dolinie Kścieliskiej
Hala Stoły

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Asia z mTower 28 czerwca 2024 - 12:16

Dzięki za inspirujący i ciekawy wpis! Pozdrawiam

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci