Home PodróżePolska Kolejka wąskotorowa Przeworsk – Dynów – Podkarpacie

Kolejka wąskotorowa Przeworsk – Dynów – Podkarpacie

by Kasia

Czasem zdarza się, że mając kompletnie zajęty weekend uda się nam wygospodarować kilka godzin na wycieczkę. Tak było w pewną wrześniowa, słoneczną niedziele. A że akurat byliśmy na Podkarpaciu, decyzja zapadła szybko – jedziemy na wycieczkę! Tym razem kolejka wąskotorowa!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Kolejka wąskotorowa na trasie Przeworsk – Dynów powstała z inicjatywy właścicieli Galicyjskiego Towarzystwa Przemysłu Cukrowniczego i została ukończona w 1904 roku. Na odcinku ponad 46 km zbudowano aż 27 mostów i 7 stacji. Najbardziej imponujący był jednak 602 metrowy tunel.
Przez lata działała jako normalna linia kolejowa a od 1991 roku jest już tylko atrakcją turystyczną.
Ja miałam okazję jeździć tą kolejką wiele razy. Zawsze była to wielka frajda. Jesienią zapamiętałam cudowne zimowity kwitnące na łąkach wzdłuż torów.

Kolejka wąskotorowa


Urocze wagoniki toczą się po wąskich torach tylko w sezonie (od maja do końca września) i tylko w weekend. Wycieczka koleją może trwać cały dzień – powrót do Przeworska jest o godzinie 17.10.

A co, jeśli mamy do dyspozycji tylko kilka godzin, a nie cały dzień?

Brak czasu to nie jedyny problem u nas ostatnio… Dodatkowo Marek jako człowiek wiecznie zapracowany najlepiej nie odchodziłby od laptopa, nawet w weekend. Tak więc żeby wszyscy byli zadowoleni i maksymalnie wykorzystali te kilka godzin znaleźliśmy salomonowe rozwiązanie.

W Przeworsku Marek zapakował nas do pociągu a sam pojechał samochodem do przedostatniej miejscowości na trasie kolejki, do Bachórza. O tym miejscu i o fantastycznej Karczmie pod semaforem przeczytałam u Natalii z bloga Biegun Wschodni.
Tak więc Marek od 9 do 11.30 pracował w karczmie, a ja z Malwinką przemierzałam przepiękne Pogórze Dynowskie.


Dla każdego brzdąca taka wycieczka to niesamowita zabawa! Na trasie wypatrzyłyśmy stada sarenek, zające i spore ptaszyska polujące w polach. Mijaliśmy też ciekawe dworce i fantastyczne mosty na trasie.


Oczywiście polecamy jazdę w otwartym wagonie. Wtedy najprzyjemniej podziwiać okolice.


Gdy już droga zaczynała się trochę nudzić – kolejna atrakcja – tunel! To najdłuższy i jedyny tunel kolejki wąskotorowej w Polsce. Ma 602 metry i jest utworzony pod górą Szklarką, i pomiędzy stacjami Jawornik Polski i Szklary.
Zaraz za tunelem jest postój pociągu, i każdy może spokojnie pooglądać tunel i okolice.


Bardzo polecamy wysiąść w Bachórzu. Tutaj jest niewielki skansen kolejowy, plac zabaw dla dzieci i oczywiście fantastyczna karczma.


Kolejka wąskotorowa – informacje praktyczne

Kolejka jeździ w okresie od maja do września tylko w weekendy. Jednak uwaga – w maju i we wrześniu tylko w niedziele. W pozostałe miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) w sobotę i w niedziele. Z przeworska odjazd jest o 9.00

Cena biletu zależy od odległości – najdłuższa trasa Przeworsk – Dynów to koszt 16 zł w jedną stronę (w obie 30 zł) – ulgowy 12 zł (21 zł w obie strony).

Więcej relacji z Podkarpacia znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

7 komentarzy

Natalia 22 września 2017 - 1:03

I jak pusto! Widzę, że warto przejechać się nią jeszcze raz – we wrześniu przyszłego roku :) Bo w sezonie to ciężko o wolne miejsce, a w wagonie otwartym to już w ogóle. Super, że się wybraliście

Odpowiedx
Kasia 26 września 2017 - 8:41

Właściwie to sama się zdziwiłam że otwarty wagon taki pusty. :) Coś mi się wydaje, że sama chyba najczęściej właśnie we wrześniu tą kolejką jeździłam, więc nawet nie doceniałam że pusto, bo nie maiłam porównania do wakacji :)

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 13 stycznia 2018 - 8:48

Właściwie to sama się zdziwiłam że otwarty wagon taki pusty. :) Coś mi
się wydaje, że sama chyba najczęściej właśnie we wrześniu tą kolejką
jeździłam, więc nawet nie doceniałam że pusto, bo nie miałam porównania
do wakacji :)

Odpowiedx
An Ja #wnotesiepieczatka 22 września 2017 - 15:06

czas, a właściwie jego brak, to jedyne co mnie do tej pory powstrzymuje przed przejazdem tą kolejką. bardzo ładne ujęcia!!!

Odpowiedx
Kasia 26 września 2017 - 8:42

Dziękuje. A ujęcia… Nie miałam wyboru – w ostatniej chwili wsiadałam do kolejki i okazało się, że ma tylko jeden obiektyw ;)

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 13 stycznia 2018 - 8:47

Dziękuje. A ujęcia… Nie miałam wyboru – w ostatniej chwili wsiadałam do kolejki i okazało się, że ma tylko jeden obiektyw ;)

Odpowiedx
Anna M. Lukasiewicz 28 września 2017 - 11:05

Kiedyś się przejadę za swoją córką jak osiągnie ten wiek, że będzie czerpać przyjemność z takich atrakcji :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci