Home PodróżeNiemcy Kraina Turisede – Kulturinsel Einsiedel – idealne miejsce dla dzieci i relaks dla dorosłych

Kraina Turisede – Kulturinsel Einsiedel – idealne miejsce dla dzieci i relaks dla dorosłych

by Kasia

Jak połączyć dobrą zabawę dzieci z odpoczynkiem dorosłych? My ciągle poszukujemy złotego środka w tym temacie. Tym razem zawędrowaliśmy aż za naszą zachodnią granicę, do Niemiec. Jest tam nietypowy, gigantyczny plac zabaw – Tajemnicza Kraina Turisede, gdzie domki rosną na drzewach, a dzieci odkrywają tajemne przejścia od rana do zmroku…

Na naszym blogu niezbyt często znajdziecie relacje z parków rozrywki dla dzieci. Zazwyczaj raz w roku, na urodziny naszej Malwinki robimy wyjątek i odwiedzamy jakiś ciekawe miejsce tego typu. Ciekawe, czyli takie, w którym jest to przysłowiowe coś. Tak też było i w tym roku.
W czerwcu odwiedziliśmy Krainę Turisede (Kulturinsel Einsiedel).

Nie będę ukrywać, że magnesem który przyciągnął nas najbardziej do Krainy Turisede była możliwość noclegu w… domku na drzewie.
Kto nie marzył, żeby w dzieciństwie właśnie w takim domku zamieszkać?

Ale po kolei…

Kraina Turisede – jak dojechać?

Dojechać do Krainy Turisede można całkiem prosto. Wystarczy przejechać granicę w Zgorzelcu (w czerwcu nie było żadnej kontroli ani sprawdzania paszportów, jednak polecamy śledzić zalecenia jeśli chodzi o przekraczanie granicy) i już po kilku kilometrach docieramy do celu.

Jeśli będziecie tędy przejeżdżać, nie planując wizyty w parku, z pewnością zaciekawią Was dziwne konstrukcje i… drzewa pomalowane w paski! Wszystko to widać z już z drogi, przejeżdżając przez las w którym mieści się Kraina Turisede.

Jest też jeszcze jedna opcja dotarcia do Krainy Turisede – można samochód zostawić po polskiej stronie i przez odnowiony niedawno Zakątek Turiusa w Bielawie Dolnej dotrzeć do Krainy Turisede.

Kraina Turisede – Kulturinsel Einsiedel – jak to się zaczęło?

Idea parku osnuta jest na wokół tajemniczego ludu Turisede, który przed tysiącami lat podobno zamieszkiwał tereny pogranicza polsko – niemieckiego. Był to lud pracowity i wyjątkowo dobrze opanował budowanie i tworzenie przedziwnych konstrukcji z drewna. Mieszkali oczywiście w domkach na drzewie.
I choć to tylko legenda powstała na potrzeby parku, to znajdziemy na jego terenie nawet muzeum, w którym przechowuje się przeróżne pamiątki związane z tą fantastyczną kulturą…

Jeśli zastanawiacie się, kto wpadł na taki zwariowany pomysł, aby stworzyć tak gigantyczny plac zabaw, już wyjaśniamy.
Właścicielem parku jest firma Künstlerische Holzgestaltung Bergmann GmbH, która zajmuje się właśnie produkcją takich naturalnych, drewnianych placów zabaw. Budują je na całym świecie. Są też i w Polsce. Co więcej, jak się dobrze porozglądacie to zobaczycie, że pełną parą działa tam też fabryka gdzie powstają bajkowe domki i konstrukcje.

Park jest niesamowicie spójny tematycznie. Wszystkie domki, atrakcje i zakątki mają swoje historie. Dodatkowo wszystko jest pomalowane w ciekawe kolory.

Dla kogo Kraina Turisede?

Na początku wydawało mi się, że to głównie dzieci będą mieć frajdę z pobytu tutaj. Ale już po kilku minutach widziałam, że oboje z Markiem, z coraz większym zapałem odkrywaliśmy nowe zakamarki tej krainy.
Dla mnie niesamowite było to, że po mostkach i drewnianych kładkach możemy dotrzeć niemal w każdym zakamarek parku.

Są tam też podziemne tunele i tajemne przejścia. Dobrze mieć w nich czołówki albo latarki.

Dla dzieci będzie ciekawe spotkanie ze zwierzakami tu mieszkającymi. Są surykatki, pawie, kury, kozy, koniki i gęś, która z ogromnym zaciekawieniem nas oglądała, gdy nasze głowy pojawiły się w klatce na jej wybiegu na dachu.

Dodatkowo jest tam też gigantyczna hala, w której, w razie kiepskiej pogody, można nadal się świetnie bawić.

Gdy jest upał, na pewno docenicie park wodny – my spędziliśmy tam sporo czasu.

Atrakcje dla… dorosłych!

Tak jak pisałam, po kilku minutach dorośli też czują się tu dziećmi i doskonale bawią się razem ze swoimi pociechami. Jednak są tam też atrakcje, które docenią głównie dorośli – fantastyczna sauna, restauracja z wyjątkowym jedzeniem i kubkami prosto z Bolesławca. Możecie też zakosztować piwnej kąpieli w wielkim kotle pod którym naprawdę pali się ogień!

Nasz nocleg w Kraina Turisede – czyli wymarzony domek na drzewie

Nocowaliśmy w nieco spokojniejszej części – po drugiej stronie ulicy. Nasz Beczkowy Domek (FassBaumhaus) był niesamowicie ładny i spokojnie można tam się zmieścić nawet w dwie rodziny. Wyposażony jest w kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC i ma też ogrzewanie elektryczne. W domku mamy w pełni wyposażoną kuchnię, ręczniki, piękny taras z widokiem na las i hamak.

Kraina Turisede – Kulturinsel Einsiedel – informacje praktyczne

Lokalizacja

Kulturinsel Einsiedel 1
02829 Neißeaue OT Zentendorf

To około 20 km na północ od Zgorzelca/Görlitz, bezpośrednio przy granicy polsko – niemieckiej, nad brzegiem Nysy Łużyckiej.

Dojazd

Z południa Polski najszybciej dostaniecie się tutaj autostradą A4. Z Krakowa to ok. 4h jazdy, z Wrocławia ok. 2h.

Nocleg

Tajemnicza Kraina Turisede (znana również jako Park Przygody Kulturinsel) to jednocześnie hotel w domkach na drzewie.
Baza noclegowa jest gigantyczna. Są tam zarówno miejsca na terenie parku, jak też po drugiej stronie ulicy, w spokojnym lesie.

Nocować można w namiotach i mini chatkach na drzewach, ale też w domkach z kuchnią, łazienką i salonem.

My nocowaliśmy w spokojniejszej części, po drugiej stronie ulicy. Nasz domek to Beczkowy Domek (FassBaumhaus).

Ceny noclegów – w pakietach z występem do parku znajdziecie na stronie Tutaj. Od razu zaznaczam, że jest tam kilka opcji i pakietów. W cenie noclegu mamy też wstęp do parku.

Kraina Turisede – ile to kosztuje?

Jak zawsze, aktualne ceny polecam sprawdzać na stronie Parku. Cennik na 2021 rok jest dostępny TUTAJ. Sami przekonacie się jak jest rozbudowany – w zależności od pory roku, opcji z noclegiem itp.

 • wstęp do Krainy Turisede – Kulturinsel Einsiedel – 17,50 € dorośli, 12,50 € dzieci (w wybrane dni i miesiące w roku są bilety nieco tańsze – 12,50€ i 7,50€ )
 • maluchy 0-3 lata bezpłatnie
 • nocleg z wliczonym wstępem do parku – od 160€ za noc
 • wstęp do Zakątka Turiusa / Turiuswinkel w Bielawie Dolnej ( część parku po polskiej stronie) – dorośli 6 €, dzieci 3 €.
 • Goście, którzy zakupią bilet do głównej części parku po stronie niemieckiej, będą uprawnieni do odwiedzin na stronie polskiej bez dodatkowych opłat.

Dodatkowo:

Karta roczna (karty są imienne, ważne 1 rok od daty wystawienia)

Dorośli                       44,50 €
Dzieci (4-14 lat)         29,50 €
Ulgowy                       35,50 €

Istotne rabaty i niższe ceny
Bilet dla Polski 2021
 • 9 € osoba dorosła (cena regularna w sezonie wysokim 17,50 €)
 • 7 € dziecko (4-14 lat, cena regularna w sezonie wysokim 12,50 €)
 • Bilet można kupić tylko w punktach partnerskich na terenie Polski. Bilet obejmuje jednorazowy wstęp na teren Parku w dowolnie wybranym terminie (oprócz festiwalu FOLKLORUM 03.-05.09.2021, na który obowiązują osobne bilety wstępu). Jest on ważny od momentu zakupu bezterminowo. Bilet możecie kupić tylko tutaj – Radomierzyce 76, 59-900 Zgorzelec (www.crtradomierzyce.pl)
 • dzieci w wieku 4-14 lat, w dniu urodzin mają wstęp bezpłatny
 • Dzieci niepełnosprawne i ich opiekunowie otrzymują darmowy wstęp
 • po godzinie 16:00 są tańsze bilety – dorośli 10 €, dzieci 7 €
 • zimą są najtańsze bilety – dorośli 3€, dzieci 2 €
kliknij po cały cennik

A co jeśli nie chcesz przekraczać granicy?

Chcąc zobaczyć największą i najciekawszą część parku, musicie się jednak pojawić po stronie niemieckiej. Ale można zostawić samochód po polskiej stronie, na parkingu w Zakątku Turiusa i przez most na Nysie Łużyckiej przejść do niemieckiej części parku.

Decydując się na nocleg na terenie parku, możecie korzystać z prawie wszystkich atrakcji niemal przez całą dobę.

Nocując w domkach na drzewie możecie skorzystać też z sauny i relaksu w gigantycznym kotle kanibali, pod którym pali się ognisko (dodatkowo płatne). Nie spodziewałam się, że tyle frajdy sprawi nam wskoczenie do takiego kotła!

Na terenie parku są restauracje i toalety.

Co warto zabrać

 • czołówki albo latarki,
 • strój kąpielowy i ręcznik
 • coś do przebrania dla dzieci – jak się dobrze bawią to się też brudzą

Kraina Turisede – na skróty – najczęściej zadawane pytania

Wcale się nie zdziwiłam, gdy po publikacji zdjęcia na FB z Krainy Turisede pojawiło się masę pytań. Tutaj postaram się w skrócie, na te najczęściej się pojawiające odpowiedzieć:

Jakie wymagania są przy wjeździe do Niemiec i po powrocie do Polski?

To niestety bardzo szybko się zmienia – dlatego polecamy przed samym wyjazdem sprawdzanie informacji na stronie Ministerstwa i też na stronie Krainy Turisede.

Gdzie znajdę cennik?

Rzućcie okiem TUTAJ i TUTAJ

Czy muszę znać niemiecki odwiedzając Krainę Turisede?

Nie musisz. Obsługa w większości mówi po polsku. Dodatkowo są też opisy w języku polskim (wystarczy odwrócić tabliczkę z niemieckim napisem). Jest też polskojęzyczna wersja strony internetowej – są tam już dostępne wszystkie zakładki które są widoczne w wersji niemieckiej.
Niestety menu w restauracji jest tylko po niemiecku.

Mapa Krainy Turisede

Kliknij aby zobaczyć plan

Jak wygląda park po polskiej stronie czyli Zakątek Turiusa / Turiuswinkel w Bielawie Dolnej?

Opis parku znajdziecie TUTAJ

Czy warto nocować w domku na drzewie?

Zdecydowanie tak. Jeśli nieco przeraża Was cena, rzućcie okiem na liczbę osób które mieszczą się w domku – spokojnie można tam nocować ze znajomymi – wtedy cena będzie bardziej przystępna. Dodam jeszcze, że każdy domek jest inny i ma to coś – opisy domków znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.
Ceny noclegów (pakiet z wstępem do parku) TUTAJ.

Wprowadzanie piesków do Krainy Turisede

Pieski na smyczy są mile widziane, jednak właściciel zobowiązany jest do zakupu torebki dla psów ( przy Wejściu Głównym – koszt 2 €). Ze względów higienicznych, psom nie wolno nocować w domkach na terenie parku.

Ciekawostki w okolicy i jak zaplanować wycieczkę

Jeśli tak jak my, macie dość daleko do Krainy Turisede, warto zaplanować tutaj wycieczkę na kilka dni i przy okazji odkryć ciekawostki, które znajdują się w niedalekiej odległości.

Na pewno bardzo polecamy rzucić okiem na atrakcje Dolnego Śląska – nieco inspiracji podrzucamy Wam TUTAJ. Gdybym planowała wycieczkę jeszcze dalej, nocleg w Krainie Turisede byłby dobrym przystankiem w podróży. Dalej możecie ruszyć na Łuk Mużakowa. To nasze odkrycie z 2019 roku – szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

antekwpodrozy.pl 5 sierpnia 2021 - 22:10

Super miejscówka :D

Odpowiedx
Kasia 9 sierpnia 2021 - 8:50

Tez tak myślę :)

Odpowiedx
Hania z Na Atlantydę 6 sierpnia 2021 - 10:24

Domki na drzewie zdobyły moje serduszko :D

Odpowiedx
Kasia 9 sierpnia 2021 - 8:51

Faktycznie robią wrażenie i każdy jest inny :)

Odpowiedx
Piotr 6 sierpnia 2021 - 18:40

Zdecydowanie wygląda jak idelane miejsce dla dzieci, ale i dla całych rodzin :) Super miejsce na wypad. Z Krakowie nieco daleko ale już z Wrocławia całkiem fajnie.

Odpowiedx
Kasia 9 sierpnia 2021 - 8:51

Dokładnie tak. Ale to tez może być fajne miejsce na nocleg przy jakiejś dalekiej trasie :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci