Pomysłów na rowerowe wycieczki wokół Krakowa nam nie brakuje. Ostatnio do zestawu rower + wycieczka dorzucamy też przejazd pociągiem! Tym razem trasa Kraków – Niepołomice.
Jak aktywnie spędzić weekend w Krakowie? Wsiadać na rower ruszyć na wycieczkę! A jeszcze lepiej zabrać rowery do pociągu!
Tym razem testowaliśmy przejazd pociągiem na trasie Kraków Grzegórzki – Szarów.
Nasz cel to Puszcza Niepołomicka i Niepołomice.
Puszcza Niepołomicka to fantastyczne miejsce ma wycieczki rowerowe. Sporo mamy już ich opisanych na blogu, ale teraz, pierwszy raz połączyliśmy rower i pociąg.
Jak wyglądały etapy naszej wycieczki?
Zaczęliśmy od pociągu.
Przejazd na trasie Kraków Grzegórzki – Szarów
W Krakowie powstało ostatnio kilka nowych przystanków kolejowych. Właśnie takim nowym jest fantastyczny przystanek kolejowy tuż przy Hali Targowej. Winda pomieści dwa rowery i bez problemu dostaniecie się na peron.
Bilety można kupić przez internet, w automacie w pociągu albo u konduktora ( można płacić blikiem, wiem, bo jak się zapomina zabrać portfela na wycieczkę, to takie rzeczy się przydają!)
W pociągach Kolei Małopolskich przedział na rowery jest na końcu. Niestety miejsc tam zbyt wiele nie ma. Razem z nami jechało około 20 rowerów! A wtedy, kiedy jechaliśmy, jeszcze sezon na dobre się nie rozkręcił!
Czas przejazdu 25 minut. Cena biletu 13,85 zł + bilet na rower 4 zł
Puszcza Niepołomicka na rowerze
Z przystanku kolejowego w Szarowie od razu ruszamy na ścieżki w Puszczy. Jeśli jeszcze nie jeździliście rowerem po Puszczy Niepołomickiej to bardzo polecamy. Są miejsca piknikowe, ławeczki i zróżnicowane trasy pod względem nawierzchni.
Leśnymi trasami możemy jeździć bez końca, a najkrótsza trasa do centrum Niepołomic to około 5 km.
Nasze wycieczki po Puszczy Niepołomickiej znajdziecie TUTAJ
Niepołomice – prawdziwa perełka niedaleko Krakowa
Docieramy do Niepołomic. To nasz główny cel wycieczki. Ciekawostek jest tam sporo i naprawdę widać, jak miasto pięknieje każdego roku. Co tam warto zobaczyć:
– Rynek i pobliski Kościół pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników
– Zamek
– Niepołomickie Błonia – fantastyczne miejsce na spacery
– Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Więcej o Obserwatorium znajdziecie u nas na blogu.
Weekendowe pokazy są BEZPŁATNE, ale trzeba się umawiać. W piątki obserwacje przez teleskop o 22 i 23. Najlepiej aktualności sprawdzać na stronie:
W Niepołomicach koniecznie trzeba się też zatrzymać na lodach. Nasze ulubione lody są w lodziarni Ambrozja, ale znajoma nam polecała też lodziarnie Lodowa Manufaktura.
Wiślana Trasa Rowerowa czyli wracamy do Krakowa
Powrót do Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową to około 16 km do granic miasta. Niestety ścieżka rowerowa nie jest w całości. Przez miejscowość Grabie jedziemy nadal normalną drogą ze sporym ruchem. Za to od Brzegów jest już trasa po wałach, najpierw szuter, a trochę za Świątynią Hinduską jest już asfalt.
Jeśli będziecie chcieli testować cały nowy odcinek drogi rowerowej to spotka Was spore rozczarowanie. Od mostu Wandy jest super, możemy rzucić okiem na Fort Lasówka, ale radość się kończy, gdy docieramy do ulicy Nowohuckiej… Jeśli przebijemy się przez Nowohucką jest znowu piękna trasa po wałach, ale też znowu urywa się przy Porcie Płaszów. Tak więc dobry powrót do centrum od Mostu Wandy pozostaje nadal stara trasa przy ulicy Podbipięty.
Niepołomice – Kraków na rowerze – nasza trasa
Cała nasza wycieczka to około 40 km. Poniżej nieco ponad 31km odcinek od stacji kolejowej w Szarowie do centrum Krakowa.
Max elevation: 215 m
Min elevation: 191 m
Total climbing: 112 m
Total descent: -118 m
Przewodnik rower + pociąg
Już wkrótce będziemy mogli podrzucić Wam więcej takich łączonych wycieczek rower + pociąg! Jest już gotowy przewodnik, który powstał z inspiracji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Przy tworzeniu tego wyjątkowego wydawnictwa współpracowali blogerzy – szukajcie też u nich rowerowych inspiracji:
Wiatr w Szprychach
Rodzinnie Dookoła Świata
Powsinogi
Kasai.eu – podróże w sieci
Więcej o przewodniku i trasy rowerowe znajdziecie tutaj:
https://visitmalopolska.pl/-/kolej-na-rowery-12-rodzinnych-wycieczek-po-malopolsce?
Więcej tras rowerowych w Małopolsce i na Śląsku znajdziecie u nas na stronie:
Noclegi w Krakowie
Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa – Znajdziecie go na Airbnb i Booking
Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:
Booking.com
10 komentarzy
Zmienić stronę Wisły można tak jak piszesz, na Moście Wandy, włączając się na wał przy Podbipięty, ale można też na Moście Nowohuckim (drobna pętelka przy Błonie-Beszcz, i nie trzeba sprowadzać roweru po schodach). Alternatywnie, biorąc pod uwagę brak kładki na Prądniku (a więc kolejne schody), można z Nowohuckiej włączyć się w Cichociemnych AK, a na wał wjechać dopiero w parku Wiślanym na Dąbiu. Dziur sporo, byle była wola ze strony nowych władz, by je systematycznie łatać.
Co zaś do kończącego się wału przy Nowohuckiej… Cóż, mały to problem w momencie, gdy tak jak piszesz, chwilę dalej nie ma otwartej kładki przy porcie Płaszów, ale jeszcze mniejszy, gdy okazuje się, że i za nim nie ma wału nadającego się do jazdy. Trzeba jechać ul. Portową, a gdyby się uprzeć i wjechać na wał, to po chwili jazdy po dziurawym wąskim przedepcie próbując wymijać ludzi z psami, po prawie stronie pojawia się wreszcie biedny brzydki asfalt, a dopiero przy Kotlarskiej zaczyna to wszystko wyglądać dobrze. Tak więc odcinek wału Nowohucka – Kotlarska to po prostu czas na zmianę strony Wisły.
Bardzo dziękujemy za fantastycznie dokładny opis :) Pozdrawiam serdecznie :)
Bardzo lubimy odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej ;)
Kiedyś przyjechałem tam samochodem :)
Też mamy u nas Wiślaną Trasę Rowerową, ale jeszcze nie byliśmy :)
A to może kiedyś się uda :)
Chętnie bym ruszył na taką wycieczkę :)
Trzymamy kciuki żeby się udało :)
Chętnie bym się wybrała na taką wycieczkę :)
Rower to zawsze dobry pomysł :)