Home PodróżePolskaKraków i okolice Młynówka Królewska w Krakowie – najdłuższy park w Polsce i wycieczka rowerowa w środku miasta

Młynówka Królewska w Krakowie – najdłuższy park w Polsce i wycieczka rowerowa w środku miasta

by Kasia

Wyprawa rowerowa w środku miasta? Okazuje się, że w Krakowie i takie rzeczy są możliwe. Park Młynówka Królewska to najdłuższy park w Polsce i właśnie tam zabieramy Was na ciekawą wycieczkę rowerową.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Choć Kraków znam dość dobrze, to jednak co jakiś czas coś mnie w tym mieście zaskakuje.
Po parku Młynkowa Królewska chodziłam już kilkanaście lat temu, gdy mieszkałam w tamtej okolicy. Jednak wtedy nie było jeszcze wytyczonych ścieżek rowerowych, świetnych placy zabaw, siłowni i zielonych zakątków.

Od kilku lat nasze miasto bardzo aktywnie tworzy ciekawe zielone strefy na terenie całego Krakowa. Powstają mini parki – parki kieszonkowe, zwykle skwerki zamieniają się w ogrody tematyczne.
Dzięki temu chyba w każdej dzielnicy jest już po kilka ciekawych i pięknie zaprojektowanych zielonych enklaw.

Kraków i Młynówka Królewska – wyjątkowy park

Dlaczego Młynówka królewska jest taka wyjątkowa?
O tym, że to najdłuższy park w Polsce już pisałam. To około 8 km. Z czego to wynika?
Otóż jest on położony na terenie, gdzie kiedyś biegł kanał Młynówki Królewskiej. Jak do tego dorzucimy niezliczoną ilość placy zabaw ( naprawdę starałam się policzyć, ale się szybko zgubiłam), miejsca z hamakami, ławeczkami i pięknie zaprojektowaną zieleń to mamy park idealny!

Młynówka Królewska – historia

Park powstał w 2009 roku w sztucznym korycie rzeki ( kanale Rudawy), która była nazywana Młynówką od zlokalizowanych nad nią młynów.
Obecnie jedyny zachowany fragment koryta Młynowki jest od ulicy Filtrowej do Mydlnik. Koryto zachowane, ale jak się pewnie już domyśleliście rzeki na trasie nie będziemy podziwiać. Jednak gwarantuję, że i tak będzie ciekawie i malowniczo.

Wycieczka rowerowa po Młynówce Królewskiej

My zrobiliśmy wersje maksimum takiej wycieczki zaczynając na Ruczaju.
Wam proponujemy dwie opcje

  • wersje minimum – czyli przejazd całego parku od ulicy Sienkiewicza do Mydlnik i powrót tą samą drogą
  • wersję w formie pętelki zaczynając i kończąc na Błoniach i po drodze odwiedzając jeszcze kilka parków

Jeśli chcecie zobaczyć tylko Młynówkę Królewską – start wycieczki w Parku na rogu Alei Artura Grottgera i Sienkiewicza – UWAGA – ścieżka rowerowa zaczyna się w parku dopiero od skrzyżowania z ulicą Rzeczną.
Koniec trasy Młynówka Królewska – przy ulicy Zakliki z Mydlnik
Powrót do centrum:

  • tą samą trasą, albo
  • wzdłuż Rudawy od Ulicy Zakliki z Mydlnik aż do Błoń ( tu niestety trzeba przebić się w dwóch miejscach przez ruchliwe ulice – Zakliki z Mydlnik i Jesionową ) – całość wyszła nam 16,5 km

Ciekawostki na trasie

  • place zabaw, DUŻO placy zabaw. Jeśli ruszycie tutaj z dziećmi spokojnie możecie zaplanować tu cały dzień. Już na początku jest fantastyczny plac zabaw z wielkim statkiem. Miejsc dla dzieci jest tyle, że straciliśmy rachubę…
  • kilka siłowni i skatepark
  • cudowny zakątek pomiędzy ulicami Przybyszewskiego i Wesele
  • miejsca z leżakami, ciekawymi ławkami i hamakami
  • imponujące drzewa – gigantyczne wierzby i olchy
  • jest lodziarnia, kawiarenka i pizzeria tuż przy trasie
  • w pobliżu placów zabaw są toalety

Młynówka Królewska – oznakowanie trasy i typ nawierzchni

Szczerze to się trochę obawiałam, czy się nie pogubimy. Na szczęście cały odcinek aż do Filtrowej to dobrze oznakowana trasa rowerowa. Nawet nie trzeba się zastanawiać gdzie jechać.

Ten odcinek do Filtrowej ( jest tam Filtrowy Ogród Krakowian ) to kostka albo asfalt. Dalej już jest trochę bardziej terenowo – gruntowe ścieżki, albo też wysypane kamieniami. Tutaj jest oznaczona trasa tabliczkami i biało-niebieskimi kwadratami na drzewach.

Nasza trasa – opis wycieczki rowerowej po Młynówce Królewskiej

Czyli wersja trasy w formie pętelki zaczynając i kończąc na Błoniach.

Wycieczka może dość długa (około 16,5 km), ale odwiedzimy po drodze kilka dodatkowych parków. Tam też znajdziemy ciekawe place zabaw. Tak więc nie da się ukryć, że będzie to wycieczka na cały dzień jeśli jedziecie z dzieciakami.

Startujemy tuż przy Błoniach i drogą rowerową docieramy do Parku Jordana. Tam jest kilka ciekawych miejsc do zabawy dla dzieciaków. Jest też pomnik Niedźwiedzia Wojtka. Kolejny park na trasie to Park Krakowski i tamtejszy fantastyczny plac zabaw. Następna atrakcja na trasie to Plac Axentowicza (niedawno przeszedł rewitalizację) i przerwa na lody. Polecamy Good Lood. Nasz następny przystanek to już plac zabaw w Parku Młynówka Królewska ( przy skrzyżowaniu Alei Artura Grottgera i Sienkiewicza).

Dalej cały czas poruszamy się po wyznaczonej trasie rowerowej – aż do przecięcia Alei Kijowskiej. Po drugiej stronie drogi nadal mamy wyznaczoną ścieżkę rowerową. Tak docieramy do kolejnego placu zabaw – na końcu ulicy Kazimierza Wielkiego.

Teraz znowu trochę się martwiłam, czy znajdziemy naszą trasę. Jednak wystarczy przejechać przez ulicę Podchorążych i nadal mamy przed sobą wytyczoną ścieżkę rowerową. Zaraz też mamy kolejny plac zabaw – malutki, ale ciekawy. Zatrzymujemy się też w niedawno oddanym do użytku zakątku pomiędzy ulicami Przybyszewskiego i Wesele.

Kolejny przystanek – znowu na placu zabaw – chyba największym na naszej trasie.

Teraz przeskakujemy przez ulicę Armii Krajowej i nasza trasa prowadzi tuż obok ulicy Zarzecze. W pobliżu jest jeszcze skatepark na Osiedlu Widok. Po przecięciu ulicy Na Błonie poruszamy się przy ulicy Filtrowej i po malowniczym Filtrowym Ogrodzie Krakowian – Parku Kieszonkowym.

Dalsza część wycieczki jest naprawdę dzika – tu mamy na szczęście oznaczenia na drzewach. Tak docieramy do ulicy Zakliki z Mydlnik i to jest też jednocześnie koniec Parku Młynówka Królewska. Możemy teraz wrócić tą samą drogą, albo też ruszyć wzdłuż drogi (chodnikiem i poboczem) do mostu na Rudawie. My właśnie tak robimy – mamy za cel zrobić pętelkę.

Powrót to ścieżka tuż przy samej Rudawie – nie można się zgubić. Niestety i tutaj czeka nas przeprawa przez bardzo wąską i ruchliwą ulicę Jesioniową. Ale jak już docieramy do ulicy Zarudawie znowu mamy ścieżkę rowerową.

My naszą wycieczkę rozbudowaliśmy o kilka dodatkowych parków i ciekawych miejsc:

  • Zakrzówek
  • Park Dębnicki
  • Skwer Lajkonika
  • Park Jordana
  • Park Krakowski
  • Plac Axentowicza

Ciekawostki w okolicach Krakowa

Rowerem po Krakowie – punkty widokowe

Gdzie nocować w Krakowie?

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

WIESŁAW 24 stycznia 2023 - 15:23

Dzień dobry Wam serdeczne :) No powiem że ja również jestem mocno zaskoczony tymi wszystkimi atrakcjami a żyję już w Krakowie ponad 60 lat :) ale po tym wszystkim co przeczytałem i zobaczyłem piękne zdjęcia , chyba odkurzę swój stary rower nie używany od kilkunastu lat i wybiorę się na wycieczkę po tych miejscach które już zwiedziliście. Serdecznie pozdrawiam i życzę odkrywania nowych miejsc. Wiesław

Odpowiedx
Kasia 3 lutego 2023 - 1:56

O jak nam miło! Oczywiscie polecamy wycieczki rowerowe – a Młynówka to wisienka na torcie takiego poruszania się po mieście. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz czymś ciekawy zaskoczymy :) Pozdrawiamy serdecznie!!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci