W Krakowie mamy sporo wyjątkowych i ciekawych muzeów. Dodatkowo niemal każdego roku pojawia się coś nowego. Tym razem chcemy Wam polecić Muzeum Fotografii – MuFo. W nowym budynku i z nową stalą ekspozycją.
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Muzeum Fotografii czyli trzy oddziały
Jeśli byliście kilka lat temu w Krakowskim Muzeum Fotografii to pewnie pamiętacie, że mieściło się ono w kamienicy na ulicy Józefitów.
Teraz po wielu latach remontu i przygotowań Muzeum Fotografii to trzy oddziały
– MuFo Strzelnica
– MuFo Józefitów
– MuFo Rakowicka
Właśnie w takiej kolejności poszczególne oddziały się otwierały. My też mieliśmy już okazję wszystkie trzy miejsca zobaczyć.
Muzeum Fotografii Rakowicka
To część muzeum otwarta stosunkowo niedawno – 4 grudnia 2021.
O tym, że główny budynek MuFo będzie na ulicy Rakowieckiej było wiadomo już od dawna. Co ciekawe lokalizacja była też wyjątkowa – w budynkach po austriackich koszarach.
Ja bardzo lubię jak takie budynki dostają drugie życie – niszczejące od wielu lat i bez specjalnego pomysły co w nich może być… Nagle stają się tętniącym życiem miejscem.

Projekt i ogrom inwestycji był wyjątkowy. O tym co zostało zrobione i w jaki sposób budynek zmieniał się na potrzeby muzeum możemy dowiedzieć się z filmu, który jest wyświetlany w holu głównym muzeum.


MuFo Rakowicka – zwiedzamy
Budynek już z zewnątrz robi wrażenie. Podobnie jak teren wokół – jest pięknie zagospodarowany.
To co zachwyca nas zaraz po otwarciu drzwi to ogromna przestrzeń. Wielki hol gdzie jest kasa i schody prowadzące na niższy poziom. Jest tam szatnia, sala gdzie są prezentowane wystawy czasowe i przestrzeń, która może być wykorzystywana podczas większych spotkań.
W budynku mieści się też sklepik muzealny i biblioteka.
MuFo Rakowicka – ekspozycja stała – ” Co robi zdjęcie? „
Patronem muzeum fotografii jest Walery Rzewuski. Fotograf który żył w latach . Wykonana przez niego fotografia wita nas w pierwszej sali.
Ja niezmiennie zachwycam się tym, jaka jest wyjątkowa jakość tych starych zdjęć. Każdy szczegół zdjęcia jest idealnie ostry!

Tu też poznajemy plan ekspozycji i to, jak tematycznie pogrupowane są eksponaty. Z założenia cała ekspozycja prezentuje nam historię fotografii, ale też jej teraźniejszość i przyszłość.
Wystawa podzielona jest na 5 działów:
– JAK robiona jest fotografia ( technologia)
– KTO stoi za aparatem ( fotografujący )
– CO jest fotografowane ( fotografowanie)
– DLACZEGO robi się zdjęcia ( informacja)
– CO MOŻE jeszcze robić fotografia ( przyszłość )


Szczególnie w pierwszej części jest sporo filmów i miejsc w których to zwiedzający ma wpływ na to co i jak ogląda. Można wyświetlać filmy, odsłaniać gabloty i otwierać szuflady z eksponatami.
Tu poznajemy najwcześniejsze sposoby utrwalania obrazów. Dla tych co nie wiedzą to podrzucamy datę – w 1839 roku wynaleziono technologię która pozwalała na utrwalenie ma materiale światłoczułym odbitej wiązki światła.
Już w 1889 roku fotografia stała się dostępna niemal dla wszystkich – to w tym roku firma Eastaman Dry Plate Co. wprowadziła do sprzedaży pierwszy aparat fotograficzny o nazwie Kodak.
Kolejna przełomowa data to niewątpliwe rok 1975, kiedy w zakładach firmy Eastman Kodak powstał pierwszy aparat cyfrowy.












Muzeum jest też przystosowane do zwiedzania przez osoby niewidome.

Jedyne czego mi brakuje, to brak materiałów, które by były swoistym przewodnikiem dla dzieci po wystawie. Kilka razy w muzeach czy na wystawach czasowych spotkaliśmy się z zeszytem zadań dla dzieci, które były do wykonania w trakcie zwiedzania. To świetny sposób żeby jeszcze bardziej zachęcić dzieci do zgłębiania tajników fotografii.
Ale muszę przyznać że i bez tego nasza Malwinka świetnie się bawiła i spędziłyśmy na wystawie ponad 2 godziny.


















Na pewno namawiamy was na wizytę w głównym gmachu MuFo. Jednak warto też zajrzeć do pozostałych dwóch oddziałów.
MuFo Strzelnica
To kolejna wyjątkowa lokalizacja. Muzeum mieści się od 2018 roku w zabytkowej strzelnicy. W dwóch salach jest wystawa „Portret” i Klub MuFo.
Warto tam zajrzeć szczególnie w miesiącach letnich – ogród mieszczący się przy muzeum jest swoistym uzupełnieniem ekspozycji – są tam przyrządy optyczne ale też można zrelaksować się na leżakach i zagrać w bule albo w szachy.
MuFo Józefitów
Tu mieściło się kiedyś całe muzeum fotografii. W latach 2018-2020 budynek przeszedł gruntowną renowacje. Teraz jest to jeden z oddziałów MuFo. Są tam magazyny i pracownie. Nie ma tam stałej ekspozycji. Podczas zwiedzania odwiedzający mogą poznać jak od podszewki działa muzeum i jaką drogę przebywają eksponaty od momentu włączenia ich do zbiorów, proces konserwacji i w końcu prezentacji na wystawie. Nasza relacja z tego muzeum jest TUTAJ
Zwiedzanie odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach, po wcześniejszym umówieniu.
Muzeum Fotografii – MuFo Kraków – informacje praktyczne
Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Rakowicka, MuFo Józefitów i MuFo Strzelnica
MuFo Strzelnica
ul. Królowej Jadwigi 220
poniedziałek: oddział nieczynny
wtorek-niedziela: 11.00-18.00
Wstęp wolny we wtorek (11:00-18:00) na wystawę stałą Portret w MuFo Strzelnica
MuFo Rakowicka
ul. Rakowicka 22A
Wstęp wolny we wtorki na wystawę „Co robi zdjęcie?”
poniedziałek: oddział nieczynny
wtorek: 11.00-19.00
środa-piątek: 10.00-18.00
sobota-niedziela: 11.00-19.00
MuFo Józefitów
ul. Józefitów 16
Zwiedzanie odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach, po wcześniejszym umówieniu.
poniedziałek – środa 09.00-13.00,
czwartek – sobota 15.00-19.00
Rezerwuj zwiedzanie pod adresem [email protected]
Kiedy są bezpłatne wejścia do muzeów w Krakowie? zapraszamy TUTAJ
Gdzie nocować w Krakowie?
Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:
Booking.com