Home PodróżePolska MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie – oddział na ulicy Józefitów

MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie – oddział na ulicy Józefitów

by Kasia

Mapa krakowskich muzeów wzbogaciła się o nowe miejsce. Po remoncie trwającym trzy lata, znowu czynny jest oddział Muzeum Fotografii na ulicy Józefitów. Jednak to nie jest to zwykłe muzeum…

Muzeum Fotografii w Krakowie ma swoje początki w 1975 roku. Od 1992 roku muzeum ma siedzibę na ulicy Józefitów. Teraz krakowskie Muzeum Fotografii to w sumie trzy oddziały – Strzelnica na ulicy Królowej Jadwigi, oddział na Józefitów i gmach główny na ulicy Rakowickiej, który prawdopodobnie będzie czynny od jesieni 2021 roku.

Jeśli pamiętacie odział na Józefitów przed remontem, to z dawnego muzeum niewiele tam zostało.

Muzeum ma siedzibę w wyjątkowym miejscu. Jest to piękny, zabytkowy budynek. Został zaprojektowany w 1923 roku przez inżyniera Rudolfa Handa. Budynek miał burzliwą historie. W czasie wojny swoje biura miała tu propaganda III Rzeszy. Po wojnie w latach 1945 – 1947, swoje pierwsze kroki w świecie filmu stawiali tam Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Passendorfer i Wojciech Has. To okres Prafilmówki Krakowskiej, uznawanej za początek państwowego szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce.

MuFo na Józefitów

Oddział na Józefitów prezentuje to, jak wygląda zaplecze działania muzeum, w którym gromadzone są zdjecia, aparaty i wszystkie sprzęty związane z fotografią.

Gdy odwiedzicie muzeum w godzinach pracy – możecie podglądać specjalistów przy pracy. Na kliku piętrach rozsiane są pracownie w których eksponaty są katalogowane, przywracana jest im świetność i w końcu są fotografowane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.

Na parterze są sale, gdzie w gablotach możecie zobaczyć aparaty fotograficzne polskiej produkcji. Są tam też powiększalniki i rzutniki – od malutkich, aż do takich zajmujących sporo miejsca. Zaglądamy też do magazynów – jest tam utrzymywana odpowiednia temperatura ( w jednym z nich 16 stopni i 5 stopni w drugim) i odpowiednia wilgotność.

Niestety, podczas zwiedzania nie mogliśmy zobaczyć zbyt wielu przykładów jak wyglądają stare fotografie przed i po konserwacji. Jednak zaciekawiło nas ogromnie coś innego. Jak myślicie, kiedy pojawiły się kolorowe fotografie?
Na jednej z grafik na ścianie w MuFo możemy zobaczyć zdjecia autorstwa Tadeusza Rzący. Zobaczyć Kraków na fotografiach z roku 1915 i to w kolorze! Wyjątkowa gratka – polecam!

Muzeum Fotografii w Krakowie – ulica Józefitów – informacje praktyczne

Muzeum/ pracownie zwiedzamy tylko w określonych godzinach. Grupki są małe – do 3 osób i oprowadza nas pracownik muzeum.

Zdecydowanie polecamy odwiedziny w godzinach, kiedy są na miejscu pracownicy. My byliśmy o godzinie 18.00 i niestety nie mogliśmy już podglądać pracowników w trakcie pracy.

Muzeum ma przygotowane bardzo atrakcyjne materiały – wraz z biletem dostajemy ciekawie zaprojektowany przewodnik („Bogate wnętrze MuFo. Przewodnik praktyczny”) i mapkę z zadaniami.

Jeśli byliście w krakowskim Thesaurus Cracoviensis to właśnie takiego typu muzeum się tutaj spodziewajcie. Czyli zaglądamy niejako od kuchni – poznajemy zaplecze muzeum fotografii i magazyny.

Dla kogo MuFo na Józefitów?

Dla prawdziwych pasjonatów fotografii i tych, co lubią poznać wszystkie krakowskie muzea. Czy będzie ciekawe dla dzieci? Raczej dla tych starszych i polecamy (tak jak powyżej), odwiedziny w godzinach, kiedy w pracowniach zobaczycie specjalistów przy pracy.
Moim zdaniem warto żeby kiedyś była możliwość zwiedzania tego oddziału wraz z warsztatami i aby powstał specjalny program zwiedzania dla dzieci.

MuFo – Muzeum Fotografii w Krakowie – informacje praktyczne

Bilety i godziny otwarcie sprawdzajcie na stronie TUTAJ.

poniedziałek–środa, sobota: 11.00 i 16.00                 
czwartek, piątek: 16.30 i 18.00            
Rezerwacja zwiedzania: [email protected]

Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł

Muzeum jest przystosowane do przyjmowania gości poruszających się na wózkach inwalidzkich i mających problem ze słuchem.

Zwiedzamy tylko z przewodnikiem (grupy są 3 osobowe!) i podczas naszej wędrówki po muzealnych korytarzach zaglądamy do pracowni i magazynów, śledząc drogę, jaką przechodzi muzealny eksponat w muzeum fotografii.

Więcej o innych muzeach w Krakowie znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci