Kolejne muzeum w Krakowie przeszło gruntowną reorganizację i po remoncie zaprasza w swoje progi. Muzeum Inżynierii i Techniki jest od kwietnia jest znowu otwarte!
Muzeum Inżynierii i Techniki powstało w 1998 roku w Krakowie, w dzielnicy Kazimierz, w zabytkowych budynkach dawnej zajezdni tramwajowej. To tutaj mieściła się pierwsza w Krakowie zajezdnia tramwaju konnego i elektrycznego z przełomu XIX i XX wieku. Najstarsze budynki powstały tutaj w 1882 roku. Była to zajezdnia tramwaju konnego wąskotorowego, dawne stajnie dla koni zdrowych i chorych oraz budynki administracyjno-magazynowe.
- Pierwsze Muzeum Techniki
- Muzeum Inżynierii i Techniki – nowa odsłona
- Muzeum Inżynierii i Techniki dla dzieci
- Muzeum inżynierii i Techniki – informacje praktyczne
- Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie – informacje praktyczne
- Muzeum Inżynierii i Techniki to też jeszcze dwa inne oddziały
- Kraków – gdzie nocować w mieście?
Pierwsze Muzeum Techniki
Pierwsze muzeum powstało tutaj pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Z dawnych czasów zapamiętałam, że na ekspozycji muzealnej były zabytkowe motory i tramwaje. Dość mocno stłoczone w hali dawnej zajezdni. Teraz, po remoncie muzeum wygląda całkiem inaczej.
Wyjątkowo ciekawe zabytki w muzeum to motocykl CWS M111 Sokół 1000 z 1935 roku, samochód Polski Fiat 508 III Junak z 1936 roku, prototyp samochodu Smyk B30, wagon tramwajowy typu C, maszyna parowa F. Wichterle, zegar wieżowy C. Weiss, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z Krakowa i Gdańska, kabina dźwigu osobowego Wertheim z Pałacu Prasy w Krakowie (wygląda jak szafa!), komputery Odra 1305 oraz Apple Lisa 2, kuchenka gazowa New World z 1930 roku, luksusowy radiogramofon Capello Roma, oraz telewizory polskiej produkcji; jak Wisła, Belweder, Jantar i Koral.
Muzeum Inżynierii i Techniki – nowa odsłona
Obecna ekspozycja to przede wszystkim świetnie wykorzystany potencjał miejsca i fantastycznie zaaranżowane przestrzenie.
Zwiedzanie zaczynamy od wejścia do podziemi…
Stała wystawa w muzeum ma tytuł „Miasto. Technoczułość”
I właśnie wszystkie techniczne aspekty organizacji miast tam poznajemy.
Nowa wystawa pozwoli nam zrozumieć rozwój techniki i inżynierii miejskiej od czasów starożytnych aż do dziś, a nawet do wizji miast przyszłości.
Możemy tam zgłębiać zagadnienia Hydrotechniki, Energetyki, Ciepłownictwa, Gazownictwa, Architektury i Biznesu, Urbanistyki, Przemysłu i handlu, Mobilności, Zdrowia publicznego, Komunikowania się, Bezpieczeństwa i Środowiska.
Zaczynamy od najdawniejszych czasów – organizacji miasta w starożytnym Rzymie. Potem wędrujemy przez średniowiecze i inne epoki, aż do czasów nam współczesnych.
Co więcej, każdy dział pokazuje w przystępny sposób nowinki techniczne przełomowe dla danych czasów.
Dużym plusem jest to, że na wystawie jest sporo eksponatów które możemy dotykać i sprawdzać ich działanie.
W trakcie zwiedzania wystawy warto wyskoczyć do hali, gdzie prezentowane są zabytkowe tramwaje.
Wszystkich fanów motoryzacji na pewno zainteresuje dział gdzie podziwiać możemy motocykle i samochody.
W muzeum jest też przygotowana bardzo ciekawie zaprojektowana strefa relaksu. Niestety jest na samym końcu, już przy wyjściu. Szkoda, że projektanci nie pomyśleli żeby umieścić ją gdzieś w połowie zwiedzania.
Muzeum Inżynierii i Techniki dla dzieci
Czy to wystawa dla dzieci? Oczywiście! Jest tam naprawdę dużo eksponatów które można dotykać, robić eksperymenty i sprawdzać jak dane urządzenie działa! Jednak to zdecydowanie tematy dla nieco starszych dzieci. Dziesięciolatek i starszy na pewno będzie zainteresowany. Młodsze dzieci już nieco mniej…
Muzeum inżynierii i Techniki – informacje praktyczne
Tym razem zaczynamy od szatni. Jest bardzo pomysłowo zorganizowana – są szafki i sami możemy wpisać tam swój 6 cyfrowy kod.
W muzeum na czas zwiedzania możecie bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik, dzięki czemu zwiedzanie wystawy jest jeszcze ciekawsze.
Jednak ostrzegamy – w jednym przypadku przewodnik źle podpowiada. Poleca zostawić sobie oglądanie wystawy tramwajów na koniec. My polecamy jednak zrobić przerwę w zwiedzaniu głównej ekspozycji i zobaczyć tramwaje jak dotrzecie w ich pobliże.
Minimalny czas zwiedzania to 2 godziny.
Jednak jeśli chcecie zobaczyć wszystko dokładnie i zrobić wszystkie doświadczenia to i 3 godziny będzie mało…
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie – informacje praktyczne
ul. św. Wawrzyńca 15
Wystawa „Miasto. Technoczułość” czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00
Bilety
bilet normalny – 35 zł
bilet ulgowy – 28 zł
bilet przedszkolaka (3-6 lat) – 10 zł
bilet rodzinny (2+2 lub 1+3) – 95 zł
Wstęp bezpłatny we wtorek
Muzeum Inżynierii i Techniki to też jeszcze dwa inne oddziały
– Ogród Doświadczeń imienia Stanisława Lema – park zajmujący obszar 6 hektarów. Jest tam ponad 100 modeli edukacyjnych z takich działów, jak: optyka, hydrostatyka, akustyka i mechanika.
– Hangar Czyżyny – znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Jest tam planowana wystawa, która będzie pokazywać zabytki polskiej motoryzacji.
Więcej ciekawych muzeów w Krakowie, kiedy bezpłatne wstępy i inne praktyczne informacje znajdziecie u nas na blogu TUTAJ
Kraków – gdzie nocować w mieście?
Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:
Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:
Booking.comCiekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie
10 komentarzy
Świetne muzeum, zapisuję :)
Polecamy i zapraszamy :)
Byliśmy w pobliżu, żałuję, że nie wystarczyło czasu na to żeby wstąpić. Może następnym razem
Kojarzę to muzeum w starej odsłonie ;) Na studiach mieszkałam niedaleko :)
Wygląda naprawdę ciekawie, zapisujemy sobie!
Nie słyszałem o tym muzeum :)
Nieźle się prezentuje to miejsce. Od kilku lat w Polsce mamy wiele niesamowitych muzeów, które nie mają już nic wspólnego z nudnymi i zakurzonymi obiektami dostępnymi za naszych czasów szkoły podstawowej.
Dokładnie tak! Każdego roku jakieś muzeum jest modernizowane albo pojawiają się nowe wystawy.
Widzę, że mamy sporo do nadrobienia w Krakowie!
Średnio co kilka miesięcy pojawia się coś nowego :)