Od kilku lat jesteśmy zapalonymi kajakarzami. Kilka razy w sezonie udaje się nam wskoczyć do kajaka, i zdarzało się nam wyruszać w Polskę zabierając kapoki tak na wszelki wypadek – a może trafi się jakaś fajna rzeka na spływ… Gdy tylko usłyszałam, że jest w Polsce muzeum kajakarstwa – wiedziałam, że musimy się tam pojawić. Dzisiaj zabieramy Was do niezwykłego muzeum – muzeum kajakarstwa położonego w Drohiczynie, tuż nad rzeką Bug.
Jeśli myślicie, że muzeum kajakarstwa niczym Was nie zaskoczy – to zdecydowanie jesteście w błędzie. Nawet nas zaskoczyło! Szczerze mówiąc nie wiedziałam jak kiedyś wyglądały kajaki (drewniany stelaż z naciągniętym płótnem) i że są też kajaki z… żaglem!
Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie zostało otwarte 15 lipca 2020. Zostały tam przeniesione eksponaty z muzeum kajakarstwa, które też było w Drohiczynie od 2013 roku. Nowe Centrum Kajakowe powstało w ramach projektu „Łączy nas Bug – utworzenie dwóch transgranicznych szlaków kajakowych”, realizowanego przy współpracy trzech państw: Polski, Białorusi i Ukrainy.
Co ciekawe, to właśnie tutaj, w Drohiczynie jest organizowany największy spływ kajakowy w Polsce- „500 kajaków”.
W Muzeum Kajakarstwa jest ponad 100 przedmiotów związanych z kajakami – kapoków, przewodników, starych fotografii. Samych kajaków jest ponad 40- zarówno polskich jak i zagranicznych z których najstarsze pochodzą z lat 50-tych i 60-tych a nawet są takie mające około 100 lat! Dodatkowo liczba eksponatów może się zmieniać, bo pozyskiwane są nowe.
Kajak z żaglem?
Takie eksponaty zobaczycie też w tym muzeum. Ciekawostką wśród nich jest kajak Pelikan. Jest to kompletny zestaw – z wiosłami, sterem, wózkiem, żaglem i niemieckim silnikiem spalinowym.
Karol Wojtyła i kajaki
Ciekawa jestem, czy wiedzieliście, że Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II był zapalonym kajakarzem. Właśnie na wystawie w Drohiczynie zobaczycie kajak PAX w którym na pewno pływał też Karol Wojtyła. Z tablicy przy kajaku możemy dowiedzieć się jakie były losy kajaka i jak trafił do muzeum z Krakowa.
Testowanie kajaków w Muzeum Kajakarstwa
Niestety nie trafiliśmy na możliwość testowania kajaków w specjalnym basenie. Jeśli Wam się uda – polecamy. Jest to jedyna okazja testować nowoczesne kajaki.
Dostępny był za to symulator pływania kajakiem i do tego wyświetlany trójwymiarowy film z pływania po Bugu.
Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej – informacje praktyczne
Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie,
ul. J.I. Kraszewskiego 24
Czynne codziennie od 9.00 do 17.00
Wstęp bezpłatny
Dodatkowo polecam rzucić okiem na sklepik mieszczący się w muzeum – są tam ciekawe pamiątki – mini kajaki, wiosła i ładne magnesy. Są też praktyczne rzeczy, które doceni każdy kajakarz. My kupiliśmy sobie worki wodoodporne.
Ciekawostki w okolicy
- Wystawa Starych Motocykli
- Spływy kajakowe na Podlasiu – Bugiem, Biebrzą, kanałem augustowskim i Narwią
- Góra Zamkowa w Drohiczynie
Noclegi w okolicy Drohiczyna
Booking.comWięcej ciekawostek z Podlasia już wkrótce na blogu TUTAJ