Home Rusz się!Kajaki Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej – wyjątkowe muzeum kajakarstwa – Drohiczyn nad Bugiem

Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej – wyjątkowe muzeum kajakarstwa – Drohiczyn nad Bugiem

by Kasia

Od kilku lat jesteśmy zapalonymi kajakarzami. Kilka razy w sezonie udaje się nam wskoczyć do kajaka, i zdarzało się nam wyruszać w Polskę zabierając kapoki tak na wszelki wypadek – a może trafi się jakaś fajna rzeka na spływ… Gdy tylko usłyszałam, że jest w Polsce muzeum kajakarstwa – wiedziałam, że musimy się tam pojawić. Dzisiaj zabieramy Was do niezwykłego muzeum – muzeum kajakarstwa położonego w Drohiczynie, tuż nad rzeką Bug.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Jeśli myślicie, że muzeum kajakarstwa niczym Was nie zaskoczy – to zdecydowanie jesteście w błędzie. Nawet nas zaskoczyło! Szczerze mówiąc nie wiedziałam jak kiedyś wyglądały kajaki (drewniany stelaż z naciągniętym płótnem) i że są też kajaki z… żaglem!

Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie zostało otwarte 15 lipca 2020. Zostały tam przeniesione eksponaty z muzeum kajakarstwa, które też było w Drohiczynie od 2013 roku. Nowe Centrum Kajakowe powstało w ramach projektu „Łączy nas Bug – utworzenie dwóch transgranicznych szlaków kajakowych”, realizowanego przy współpracy trzech państw: Polski, Białorusi i Ukrainy.

Co ciekawe, to właśnie tutaj, w Drohiczynie jest organizowany największy spływ kajakowy w Polsce- „500 kajaków”.

W Muzeum Kajakarstwa jest ponad 100 przedmiotów związanych z kajakami – kapoków, przewodników, starych fotografii. Samych kajaków jest ponad 40- zarówno polskich jak i zagranicznych z których najstarsze pochodzą z lat 50-tych i 60-tych a nawet są takie mające około 100 lat! Dodatkowo liczba eksponatów może się zmieniać, bo pozyskiwane są nowe.

Kajak z żaglem?

Takie eksponaty zobaczycie też w tym muzeum. Ciekawostką wśród nich jest kajak Pelikan. Jest to kompletny zestaw – z wiosłami, sterem, wózkiem, żaglem i niemieckim silnikiem spalinowym.

Karol Wojtyła i kajaki

Ciekawa jestem, czy wiedzieliście, że Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II był zapalonym kajakarzem. Właśnie na wystawie w Drohiczynie zobaczycie kajak PAX w którym na pewno pływał też Karol Wojtyła. Z tablicy przy kajaku możemy dowiedzieć się jakie były losy kajaka i jak trafił do muzeum z Krakowa.

Testowanie kajaków w Muzeum Kajakarstwa

Niestety nie trafiliśmy na możliwość testowania kajaków w specjalnym basenie. Jeśli Wam się uda – polecamy. Jest to jedyna okazja testować nowoczesne kajaki.

Dostępny był za to symulator pływania kajakiem i do tego wyświetlany trójwymiarowy film z pływania po Bugu.

Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej – informacje praktyczne

Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie,
ul. J.I. Kraszewskiego 24
Czynne codziennie od 9.00 do 17.00
Wstęp bezpłatny

Dodatkowo polecam rzucić okiem na sklepik mieszczący się w muzeum – są tam ciekawe pamiątki – mini kajaki, wiosła i ładne magnesy. Są też praktyczne rzeczy, które doceni każdy kajakarz. My kupiliśmy sobie worki wodoodporne.

Ciekawostki w okolicy

  • Wystawa Starych Motocykli
  • Spływy kajakowe na Podlasiu – Bugiem, Biebrzą, kanałem augustowskim i Narwią
  • Góra Zamkowa w Drohiczynie

Noclegi w okolicy Drohiczyna

Booking.com

Więcej ciekawostek z Podlasia już wkrótce na blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci