Home PodróżePolskapodkarpackie Ośrodek Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej – Nadleśnictwo Leżajsk

Ośrodek Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej – Nadleśnictwo Leżajsk

by Kasia

Po raz kolejny okazało się, że nawet najbliższa okolica może nas czymś zaskoczyć. Tym razem na Podkarpaciu, tuż obok Leżajska, odkryliśmy Ośrodek Hodowli Głuszca.

Jestem pewna, że każdy z Was kojarzy jak wygląda głuszec. To największy kurak żyjący w Polsce. Ja od lat jestem zafascynowana tymi ptakami i nie ukrywam, bardzo chciałam zobaczyć kiedyś głuszca na żywo.

Tymczasem okazało się, że na Podkarpaciu, niedaleko Leżajska, w Brzózie Królewskiej znajduje się ośrodek, gdzie od około 20 lat hoduje się te niesamowite ptaki i co najważniejsze, można się tam umówić na wizytę!

Jednak zanim zabierzemy Was na podziwianie głuszców, poznajcie kilka ciekawostek.

Głuszec – wyjątkowy ptak

Już wspomniałam, że to największy kurak występujący w Polsce. Jego waga waha się w granicach 5 kg.

Pewnie zastanawiacie się dlaczego głuszec się tak, a nie inaczej nazywa. Jest to związane z tym, że podczas swoich miłosnych śpiewów, czyli podczas tokowania, na kilka sekund głuchnie. Dzieje się tak w trakcie tak zwanego szlifowania.

Jednak to nie koniec ciekawostek związanych z głuszcami. Wiecie, że ten ptak ma lusterko, róże i wachlarz?
Wachlarz to ogon, róża to charakterystyczną narośl przy oku, a lusterko to biała plamka przy skrzydle. Dodam jeszcze, że to tylko u samców. Samiczki są znacznie mniejsze i co tu kryć, nie mają tak imponujących piór i kolorów.

Mieliśmy też okazję zobaczyć, jak wygląda posiłek przygotowywany w ośrodku dla głuszców. To bardzo zdrowa sałatka –
marchewka, aronia, krwawnik i pokrzywa.

Kiedy jest najlepszy czas na obserwację głuszców? To zdecydowanie okres toków, czyli czas od marca do maja.

Głuszce mają gniazda na ziemi – wyściełają je mchem, trawą i liśćmi. Jaja pojawiają się w połowie kwietnia i wysiaduje je tylko samica. Trwa to około 28 dni. Głuszce mają tylko jeden lęg w roku.

Dlaczego hodujemy głuszce?

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym. Zazwyczaj padają ofiarą małych drapieżników – jenotów, kun i lisów. Na dodatek pisklęta są bardzo delikatne i wrażliwe – w warunkach stworzonych przez doświadczonych hodowców przeżywalność piskląt jest dużo większa. Dość powiedzieć, że z hodowli, którą Wam tu prezentujemy, w tym roku wprowadzono do naturalnych siedlisk w różnych rejonach Polski 60 młodych głuszców.

Warto dodać, że od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej – wcześniej był ptakiem łownym.

Hodowla głuszca w Brzózie Królewskiej

Ośrodek w Brzózie Królewskiej jest jedną z trzech tego typu placówek w Polsce. Są jeszcze hodowle głuszca w Nadleśnictwach Wisła i Głęboki Bród. Jednak ten na Podkarpaciu jest najstarszy i hoduje się tu głuszce od 1994 roku!

Nowoczesne centrum edukacyjne powstało tutaj pod koniec 2019 roku, natomiast rozbudowę hodowli głuszca rozpoczęto w 2011 roku.

Obecnie hodowla składa się z 2 odchowalni dla pisklaków, 24 zadaszonych boksów oraz 14 osiatkowanych wybiegów. Może tutaj przebywać około 50 dorosłych ptaków i wychowywać około 100 młodych.

Co istotne dla nas, odwiedzających, jest tu też budynek, gdzie są zamontowane lustra weneckie przez które możemy obserwować ptaki na wybiegach.

O hodowli i o niesamowitych głuszcach opowiadali nam pracownicy hodowli – pani Anna Bukowska i pan Paweł Doginacz, oraz pan Inżynier Nadzoru Mariusz Rydzik.

Obecnie w ośrodku przebywają 33 osobniki – 22 kury i 11 kogutów.

Od początku działalności wychowano tu około 330 osobników.

W ostatnich latach, coraz lepiej opracowane metody hodowli pozwalają na wychowanie sporej ilości ptaków. W tym roku ośrodek może pochwalić się odchowaniem 67 głuszców – 7 z nich zostało w hodowli, a 60 zostało wypuszczone.
Widać, że jest to rekordowa liczba. Dla przykładu – na stronie Nadleśnictwa możemy przeczytać, że w latach 2013 – 2016, a więc przez 4 lata do środowiska naturalnego zostało wypuszczonych 78 ptaków.

Gdzie trafiają głuszce z hodowli w Nadleśnictwie Leżajsk? Najczęściej do Nadleśnictw Ruszów, Głęboki Bród, Janów Lubelski i Biłgoraj.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk – informacje praktyczne

Dojazd do ośrodka

Łatwo tutaj trafić, choć brak oznaczeń przy głównej drodze. W Brzózie Królewskiej należy skręcić przy Domu Opieki i jechać cały czas prosto aż do charakterystycznej zielonej kapliczki. Przy kapliczce skręcamy w prawo i jedziemy aż dotrzemy na parking przed ośrodkiem.

Wizyta w Hodowli Głuszca

Po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: +48728497532

Więcej szczegółów i informacje o ośrodku znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Leżajsk.

Więcej ciekawostek z okolic Leżajska znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

antekwpodrozy.pl 10 grudnia 2021 - 8:23

Właśnie zacząłem się zastanawiać, czy kiedyś widziałem takiego na żywo :)

Odpowiedx
Kasia 7 stycznia 2022 - 13:06

Nam się jeszcze nie udało w naturze spotkać głuszca :)

Odpowiedx
FOTO podróże BPE 10 grudnia 2021 - 14:41

Ciekawy i nietypowy to wpis , fajnie zaglądać i w takie miejsca :-)

Odpowiedx
Asia 12 grudnia 2021 - 21:21

Nie wiedziałam o istnieniu takich miejsc. Na razie póki co byłam u papug (świetne przeżycie!) i pawie również mogłam poobserwować przechadzające się na prywatnej farmie:)

Odpowiedx
Hania z Na Atlantydę 18 grudnia 2021 - 8:40

Leżajsk mnie zaskoczył, a właściwie Wy mnie zakończyliście tymi gluszcami xD. Ciekawy tekst!

Odpowiedx
Kasia 7 stycznia 2022 - 13:04

Na wiosnę będzie kolejna relacja :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci