Home PodróżePolskaKraków i okolice Pałac Krzysztofory i wystawa „Kraków od początku, bez końca”

Pałac Krzysztofory i wystawa „Kraków od początku, bez końca”

by Kasia

Pałac Krzysztofory i nowa stała wystawa „Kraków od początku, bez końca”. Po raz pierwszy można ją było zobaczyć w grudniu 2020 roku i właśnie z tych pierwszych dni, zaraz po otwarciu podrzucamy Wam relacje.

Nie da się ukryć, że wyjątkowo lubimy miasto w którym mieszkamy. Dlatego z wielką przyjemnością śledzimy co nowego dzieje się w Krakowie. Wyjątkowo nas cieszy, jak otwierane są nowe muzea, albo stare ekspozycje nabierają nowego blasku.

Tak właśnie jest z Pałacem Krzysztofory, oddziałem Muzeum Krakowa, który po 5 latach remontu znowu zaprosił zwiedzających do swoich wnętrz.

Już sam budynek znacznie się zmienił. Nad wejściem do muzeum pojawiła się figura Świętego Krzysztofa. Druga ciekawostka to rzeźba przedstawiająca Miedzianne – krakowską przekupkę. Znajdziecie ją na rogu budynku od strony Placu Szczepańskiego. Rzeźba została odsłonięta 17 grudnia 2020 roku i jest autorstwa profesora Aleksandra Śliwy. Miedzianna upamiętnia handlarki, które właśnie na Placu Szczepańskim handlowały warzywami. Ma charakterystyczny kosz z warzywami i wiązkę czosnku.

Ale wracajmy do głównego tematu – nowej wystawy. Muzeum Krakowa, a dokładniej Pałac Krzysztofory, ma nową wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca”.
Jak sama nazwa wskazuje, że głównym tematem wystawy jest Kraków, miasto i jego mieszkańcy.
W przeszłość Krakowa wnikamy dzięki eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa – zobaczymy strój Lajkonika, szopkę krakowską, maszkarony, srebrnego kura Bractwa Kurkowego z XVI w…

Zwiedzanie zaczynamy od podziemi. Tam jest sala związana z Tadeuszem Kantorem i Grupą Krakowską, są charakterystyczne rzeźby Bronisława Chromego i poznajemy najstarsze dzieje Krakowa. Eksponaty są poprzeplatane tablicami z legendami związanymi z miastem.

Warto tutaj wspomnieć, że właśnie w piwnicach Pałacu Krzysztofory w latach 50 XX wieku tworzył Tadeusz Kantor i właśnie tutaj odbywały się jego spektakle. Właśnie tu założył Teatr Cricot 2 i reaktywował Grupę Krakowską. Z późniejszych lat sama pamiętam, że działał tu pub, do którego czasem zaglądałam. To wspomnienie pojawia się też w jednej z sal, ale też jest akcent związany z ucztą u Wierzynka i słynnym Zielonym Balonikiem.

Na wystawie jest też sporo miejsc, gdzie osoby niewidome mogą dotknąć wybranych eksponatów, albo też możemy coś przymierzyć (wianek i czapka krakowska, strój rycerza).

Na wystawie są też rzeźby i obrazy, między innymi Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej i Jacka Malczewskiego.

Odwiedzimy też wspaniałe pałacowe wnętrza – najbardziej zachwyca sala ze stiukami Baltazara Fontany. Sztukateria pokazuje scenę z mitologii greckiej – „Strącenie Faetona”. Autorem dekoracji jest włoski rzeźbiarz Baltazar Fontana. Jego prace możemy podziwiać w kilku miejscach w Krakowie. Stiuki jego autorstwa są w kościele św. Anny w Krakowie. Jest też autorem nagrobka św. Jacka i dekorował jego kaplicę w kościele Dominikanów. Ozdobił też pobliską Kamienicę pod Gruszką i Kamienicę Hipolitów.

Na wystawie zobaczymy też sporo pamiątek związanych z cechami i zakładami przemysłowymi związanymi z Krakowem.

Świetnie jest też zaaranżowana sala ze słynnymi mieszkańcami miasta i przy okazji jest tam też miejsce na historyjki związana z ich ulubionymi zwierzakami.

Nie zabrakło też ciekawostek z życia miasta

Pałac Krzysztofory – wchodzimy do szopki krakowskiej!

Jednak najbardziej ekscytujący moment na wystawie, to możliwość wejścia do… szopki krakowskiej!

Pałac Krzysztofory – muzeum i wystawa informacje praktyczne

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. (+48) 12 619-23-35
e-mail [email protected]
Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 10:00 – 18:00

BILETY:
Bilet normalny – 28 zł
Bilet ulgowy – 24 zł
Bilet rodzinny – 56 zł
Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Krakowa to wtorek

Przy okazji wizyty w muzeum polecamy też wystawę szopek:
https://kasai.eu/szopki-krakowskie-2021-wystawa-w-krzysztoforach/
Wystawa szopek to wystawa czasowa, czynna do 27 lutego.
Warto wiedzieć, że kupując bilet na wystawę stałą możemy też zwiedzić wystawę szopek.

Jeśli tak jak my lubisz zwiedzać muzea, na pewno zainteresuje Cię w które dni krakowskie muzea zapraszają bezpłatnie. Tygodniowy rozkład jazdy znajdziesz u nas na blogu TUTAJ

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

10 komentarzy

FOTO podróże BPE 12 stycznia 2022 - 10:07

Fantastycznie miejsce i pięknie przygotowana wystawa , odnotowuję na wizytę w Krakowie … w końcu trzeba się bezie wybrać …

Odpowiedx
Kasia 19 stycznia 2022 - 7:35

O tak, zapraszamy serdecznie :)

Odpowiedx
MarTaS 12 stycznia 2022 - 14:34

Sama podróżuję z dziećmi i wiem jak ważne są muzea z inetraktywnymi kolorowymi, wystawami. Szopka krakowska -cudo <3 .

Odpowiedx
Kasia 19 stycznia 2022 - 7:34

Tak, zdecydowanie to muzeum nie znudzi maluchów :) Pozdrawiam :)

Odpowiedx
Asia 16 stycznia 2022 - 20:49

Bardzo mi się podoba ta wystawa :) widzę że warto ją odwiedzić ;)

Odpowiedx
Kasia 19 stycznia 2022 - 7:28

O tak, zapraszamy :)

Odpowiedx
Asia 16 stycznia 2022 - 21:35

Wowo, ależ kolorowo, jestem pod wrażeniem!

Odpowiedx
Kasia 19 stycznia 2022 - 7:28

O tak. Jak szopka, to musi być kolorowo :)

Odpowiedx
Ania 17 stycznia 2022 - 15:13

Ciekawe miejsce! Koniecznie musimy wziąć je pod uwagę podczas planowania kolejnej wizyty w Krakowie :)

Odpowiedx
Kasia 19 stycznia 2022 - 7:26

Bardzo się ciesze! Krakowskie muzea się zmieniają i warto je odwiedzać :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci