Home PodróżePolskaKraków i okolice Szopki Krakowskie 2021 – wystawa w Krzysztoforach

Szopki Krakowskie 2021 – wystawa w Krzysztoforach

by Kasia

Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich wystartowała! Tym razem Szopki Krakowskie możemy znowu podziwiać w Pałacu Krzysztofory. Zapraszamy na relacje z pierwszego dnia otwarcia wystawy.


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

W tym roku można powiedzieć, że powróciła normalność. Nic nie przeszkodziło w prezentacji szopek na krakowskim Rynku (w ubiegłym roku nie było tej prezentacji przez pandemie) i wystawa wystartowała też w normalnym czasie. Kolejny powrót do starych zwyczajów, to pokonkursowa wystawa w Pałacu Krzysztofory. Przez 5 lat, w trakcie których Krzysztofory były remontowane, szopki były prezentowane w Celstacie.

Wystawy w Celstacie

Przyznam się Wam, że polubiłam te wystawy w niezwykle charakterystycznej sali Bractwa Kurkowego w Celestacie. Jak wyglądały? Zapraszam na relacje z lat 2020, 2019 i 2018.

Szopki w Pałacu Krzysztofory 2021

Tym razem znowu udało mi się dotrzeć na wystawę w pierwszym dniu. Pałac Krzysztofory jest tuż przy Rynku, na rogu ulicy Szczepańskiej. Jeszcze nie widziałam wnętrz muzeum po remoncie, dlatego z tym większą ciekawością weszłam do muzeum 6 grudnia.

W tym roku była to 79 edycja konkursu. Listę wszystkich laureatów znajdziecie na stronie Muzeum TUTAJ.

Warto pamiętać, że od 2018 roku, tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

O tradycji budowania Szopki Krakowskiej i zasadach, jakimi należy się kierować przy tworzeniu, pisałam już bardzo obszernie TUTAJ.
Warto jednak przypomnieć, że tradycyjna szopka powinna zawierać:

– scenę Bożego Narodzenia
– figurki nawiązujące do postaci z legend i zwyczajów krakowskich
– mogą być postacie historyczne i powszechnie znane – Pan Twardowski, Lajkonik albo Kościuszko
– konstrukcja szopki powinna przypominać słynne krakowskie budowle
– kolory, których należy użyć to czerwony, zielony, niebieski i oczywiście złoty – są związane z tradycyjnym strojem krakowskim.

Szopki ” ezenekierowskie” i Muzeum Etnograficzne z najstarszą szopką

Jeśli będziecie chcieli zobaczyć jedne z najstarszych zachowanych szopek, warto wyruszyć też do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Jest tam prezentowana klasyka gatunku i nazywana często „szopką matką” – szopka wykonana przez Michała Ezenekiera (1854-1914/1918), mistrza murarskiego z Krowodrzy. Powstała w latach 90. XIX wieku. Na niej wzorują się całe pokolenia szopkarzy i zainicjowała styl szopek nazywany ezenekierowskim.
Więcej o najstarszej szopce znajdziecie TUTAJ.

Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich został zorganizowany w 1937 roku. Po przerwie spowodowanej II wojną światową konkurs wznowiono i organizuje go Muzeum Krakowa.

Muzeum od kilkudziesięciu lat gromadzi szopki i ma w swojej kolekcji już ponad 260 eksponatów.

W tym roku, mój ulubiony twórca szopek, Kazimierz Stopiński otrzymał aż dwie nagrody – w kategorii III, czyli Szopki Małe dostał nagrodę II i III (pan Kazimierz zrobił dwie szopki). O Panu Kazimierzu możecie przeczytać TUTAJ.

Inny ciekawy uczestnik – Maciej Moszew, otrzymał I nagrodę w kategorii szopki średnie. Z tego co pamiętam był to 61 konkurs Pana Macieja.


W tym roku pojawiły się też szopki nietypowe – choć mam wrażenie, w ubiegłym roku było ich znacznie więcej.

Tradycyjnie sceny w szopkach nawiązywały do wydarzeń mijającego roku.

Wyjątkowo pięknie były prezentowane szopki wykonane przez dzieci. Było ich też wyjątkowo dużo.

Po wystawie polecamy ruszyć na podziwianie odświętnie ozdobionego miasta. Zacznijcie od Placu Szczepańskiego, gdzie jest instalacja z żyrafami – inspirowana arrasami wawelskimi. Na Rynku tradycyjny jarmark i choinka. Kolorowo jest też na Placu Wszystkich Świętych, pod Wawelem i na Rynku Podgórskim. Miejmy nadzieję, że z każdym dniem ozdób będzie przybywać…

Szopki Krakowskie 2021 – informacje praktyczne

Muzeum Krakowa, Krzysztofory
Rynek Główny 35

Wystawa w dniach: 06.12.2021 – 27.02.2022

Muzeum czynne: wtorek-niedziela 9:00 – 18:00

Bilety:
Bilet normalny 14 zł
Ulgowy 10 zł
Bilet rodzinny 28 zł

Wybierając się do Muzeum Krakowa, pamiętajcie o „paszportach COVIDowych”! Prosimy o zapoznanie się z informacją zamieszczoną w Aktualnościach na stronie muzeum.

Wokół Szopki – inne wydarzenia z szopką w tle

Jasełka

Jasełka Rodziny Malików:
12 grudnia (niedziela), godz. 17.00
26 grudnia (niedziela), godz. 17.00
28 grudnia (wtorek), godz. 17.00
Przedstawienia odbędą się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Konieczność rezerwacji miejsc w COZ, limit 50 osób. Udział w jasełkach jest bezpłatny.

Niestety w tym roku nie zaprezentujemy Wam relacji z Jasełek – bilety szybko się rozeszły. Jest szansa jeszcze, że może ktoś zrezygnuje i zwolni się miejsce. Zobaczymy. Zapraszamy na relacje z poprzednich lat:

Szopki w przestrzeni miejskiej

Jak co roku możemy podziwiać też szopki z minionych edycji konkursu na ulicach Krakowa – od 2 grudnia do 31 stycznia. Zobaczyć możemy ponad 20 szopek.
Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa, Michał Niezabitowski.

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Grzegorz 19 grudnia 2022 - 23:56

Piękne i niepowtarzalne są te szopki :).

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci