Home PodróżePolskaKraków i okolice Rowerem wokół Krakowa – WTR, Kanał Łączański i Skawina

Rowerem wokół Krakowa – WTR, Kanał Łączański i Skawina

by Kasia

W Małopolsce mamy kilka ciekawych tras rowerowych. Teraz dołączyła do nich świetna trasa poprowadzona tuż nad Kanałem Łączańskim w Skawinie. To malownicza i spokojna trasa dla wszystkich, też dla rodzin z dziećmi. Kanał Łączański i WTR – to doskonały pomysł na wycieczkę z Krakowa.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Nic tak nas nie cieszy, jak pojawianie się nowych tras rowerowych w Krakowie i w niewielkiej odległości od miasta. Już kiedyś zachwycaliśmy się możliwością wskoczenia na rower i ruszeniem „z domu” na fajną trasę rowerową. Takie możliwości otworzyła nam Wiślana Trasa Rowerowa.

Kilka odcinków mamy już tam przejechanych i opisanych na blogu – zapraszam:

Wiślana Trasa Rowerowa (WTR)

A jak myślicie, jaka jest najpopularniejsza trasa rowerowa w Krakowie? Jaki kierunek wybierają mieszkańcy w słoneczny weekend?

Trasa rowerowa do Tyńca – przekleństwo popularności

Trasa do Tyńca to niewątpliwie najbardziej popularna trasa rowerowa z Krakowa. W weekendy są tam prawdziwe tłumy. Sami nie jeden raz tam jeździliśmy. Jednak wybieramy zazwyczaj godziny poranne, albo też środek tygodnia. Po pracy to świetna wycieczka w letnie miesiące, gdy dni są długie.

Jednak od Klasztoru w Tyńcu trasa rowerowa to było tylko marzenie. Gruntowa ścieżka po wale, to było tyle jeśli chodzi o trasę rowerową.

Teraz powstaje już na tym odcinku nowa trasa, miejmy nadzieję, że w tym roku prace się zakończą.

Chcąc dotrzeć do Skawiny i nad Kanał Łączański, Wiślana Trasa Rowerowa i odcinek do Tyńca to nasz pierwszy etap. Nie da się ukryć dość ekstremalny… Choć wyjechaliśmy po południu na trasie było sporo osób. Rowerzyści, rolkarze, spacerowicze, rodziny z wózkami. Do koloru do wyboru…

Pod Klasztorem w Tyńcu też tłumy. My na szczęście ruszamy dalej. I właśnie gdy miniemy Klasztor w Tyńcu trasa robi się niezwykle malownicza i co tu kryć, nie jest już tak tłumnie odwiedzana.

Kolejny etap naszej wycieczki to malowniczy most na rzece Skawinka.

Zanim wskoczymy na trasę nad Kanałem Łączańskim, przejeżdżamy jeszcze kawałek WTR. Tym razem też nie przejechaliśmy całego odcinka nad Kanałem. Wskakujemy na trasę na wysokości Facimiechu i jedziemy w stronę Skawiny.

Trasa rowerowa nad Kanałem Łączańskim

Cała trasa to około 11 km. Zaczyna się w Skawinie a kończy w Jaśkowicach. Oficjalne otwarcie trasy powinno nastąpić lada dzień, ale już na brak rowerzystów nowa trasa nie może narzekać. Co bardzo cieszy, widzieliśmy tam sporą ilość okolicznych mieszkańców – widać, że doceniają, że powstało takie fajne miejsce blisko ich domów.

Kanał Łączański ma długości 15,7 km i jest poprowadzony równolegle do Wisły, między Łączanami a Skawiną. Został wybudowany w latach 1955–1958. Jego głównym zadaniem jest doprowadzanie wody do elektrowni w Skawinie. Jest też żeglowny i mogą się poruszać na nim statki o nośności nawet 600 ton.

Na trasie jest kilka bardzo malowniczych mostów i słyszałam nawet porównania, że krajobraz wokół przypomina niektórym Hollandię.

Skawina

Z trasy wjeżdżamy do miasta tuż przy elektrowni. Tu jako ciekawostka kolejny malowniczy mostek. W Skawinie wyskakujemy tuż przy dworcu kolejowym. Jest pięknie wyremontowany, jest tam ciekawa kawiarnia a tuż obok najsłynniejsze skawińskie zapiekanki. Koniecznie musicie spróbować! Trafić tam łatwo – chyba zawsze stoi tam kolejka! Kawałek dalej, jadąc trasą rowerową dotrzecie też do miejsca z dobrymi lodami. Mają gigantyczne porcje!

Powrót do Krakowa już niestety drogami lokalnymi, na szczęście z niezbyt dużym ruchem.

Trasa Rowerowa Kraków – WTR – Kanał Łączański – Skawina – Kraków – informacje praktyczne

Nasza trasa

Cała pętelka wyszła nam 46 km. Startowaliśmy z dzielnicy Ruczaj i do WTR mieliśmy stosunkowo blisko. Jednak niemal z każdego miejsca w Krakowie bez trudu dotrzecie do trasy nad Wisłą.

Cała wycieczka zajęła nam 5 godzin.

Total distance: 46224 m
Max elevation: 288 m
Min elevation: 219 m
Total climbing: 475 m
Total descent: -457 m
Total time: 04:56:58
Download file: pl-mlp-kanal-laczanski-kasai.eu.gpx

Jaka nawierzchnia

Głównie asfalt. Niestety nie jest jeszcze zakończony odcinek od Tyńca i tam mamy żwirek, ale pewnie lada dzień będzie tam położony asfalt.

Inny wariant dojazdu nad Kanał z Krakowa znajdziecie na blogu Wiatr w Szprychach TUTAJ

Więcej ciekawych tras rowerowych – w Małopolsce i na Śląsku znajdziecie u nas tutaj:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci