Też tak macie, że wyruszając gdzieś w Polskę szczegółowo przeglądacie mapy, w poszukiwaniu ciekawych miejsc niedaleko miejsca gdzie się zatrzymacie? Ja staram się zawsze poznawać wszystkie lokalne ciekawostki. I tak właśnie szukając interesujących miejsc na Roztoczu, trafiłam wa Wzgórze Kamień, zwane też Piekiełkiem.
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Na Roztoczu byliśmy w tym roku już dwa razy. A jeśli tylko się uda, pojedziemy jeszcze na pewno nie jeden raz. Co tak magicznego jest w Roztoczu? Nie wiem, ale wiem na pewno, że dosłownie za każdym zakrętem czai się tutaj jakaś ciekawostka.
Tym razem zabieramy Was do Piekiełka – albo, jak zaznaczone jest na niektórych mapach, na Wzgórze / Górę Kamień.
Piekiełko to pomnik przyrody nieożywionej utworzony w 1961 roku, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Aby zobaczyć ciekawe skałki musimy wspiąć się na Wzgórze Kamień (348 m n.p.m.). Ciekawe jest pochodzenie tutejszych skał – to twory mioceńskie – podobno jedynie w Polsce.
To jak teraz wyglądają skały, jest po części związane z działaniem człowieka – był tu kiedyś kamieniołom, a w czasie II wojny światowej Niemcy też próbowali wykorzystywać tutejszy kamień do budowy dróg. Na szczęście zaprzestali eksploatacji, gdy okazało się że tutejsze kamienie są za miękkie.
Są z tym miejscem związane przynajmniej dwie legendy:
- Podobno na wzgórzu stał kiedyś zamek z rozległymi lochami, a zniszczyli go Tatarzy podczas najazdu na okolicę.
- Bardziej bajkowa legenda związana jest z diabłem i miejscowym chłopem – jak to często bywa, poszło o zakład – diabeł chciał na wzgórzu zbudować piekło, a jeśli to uczyni w ciągu jednej nocy – miejscowy chłop odda mu duszę. Prawie się udało, jednak gdy diabeł przenosił ostatni kamień, zapiał kogut ogłaszając dzień i czart nie dokończył swojej pracy.
Pewne jest, że teraz możemy tu oglądać bardzo ciekawe skałki położone w malowniczym lesie. Jeśli będziecie mieli okazję być tutaj wczesną wiosną, albo jesienią – skałki będzie widać najpiękniej!
Wzgórze Kamień – Piekiełko – informacje praktyczne
Dojazd – jedziecie się na Stanisławów – potem pokieruje Was duża tablica umieszczona na skraju drogi. Parkujecie na skraju lasu. Na końcu czeka Was spacerek z lekką wspinaczką na szczyt wzniesienia z malowniczymi kamieniami (ok. 250 m).
Ciekawe miejsca na Roztoczu? Wszystkie nasze wpisy TUTAJ
Gdzie nocować na Roztoczu?
Polecamy domki:
- Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster
- Hamernia – znajdziecie ich TUTAJ
Domki są też dostępne na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie 100 zł na pierwszą rezerwację.
Domek z Hamerni znajdziecie Tutaj.
Domek z Bondyrza Tutaj.
Zniżkę na pierwszą rezerwację (aktualnie to ok 100 zł) dostaniecie rejestrując się z tego linka Tutaj