Home PodróżePolska Roztocze mniej znane – mioceńskie skałki w Piekiełku (Wzgórze Kamień)

Roztocze mniej znane – mioceńskie skałki w Piekiełku (Wzgórze Kamień)

by Kasia

Też tak macie, że wyruszając gdzieś w Polskę szczegółowo przeglądacie mapy, w poszukiwaniu ciekawych miejsc niedaleko miejsca gdzie się zatrzymacie? Ja staram się zawsze poznawać wszystkie lokalne ciekawostki. I tak właśnie szukając interesujących miejsc na Roztoczu, trafiłam wa Wzgórze Kamień, zwane też Piekiełkiem.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Na Roztoczu byliśmy w tym roku już dwa razy. A jeśli tylko się uda, pojedziemy jeszcze na pewno nie jeden raz. Co tak magicznego jest w Roztoczu? Nie wiem, ale wiem na pewno, że dosłownie za każdym zakrętem czai się tutaj jakaś ciekawostka.

Tym razem zabieramy Was do Piekiełka – albo, jak zaznaczone jest na niektórych mapach, na Wzgórze / Górę Kamień.

Piekiełko to pomnik przyrody nieożywionej utworzony w 1961 roku, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Aby zobaczyć ciekawe skałki musimy wspiąć się na Wzgórze Kamień (348 m n.p.m.). Ciekawe jest pochodzenie tutejszych skał – to twory mioceńskie – podobno jedynie w Polsce.

To jak teraz wyglądają skały, jest po części związane z działaniem człowieka – był tu kiedyś kamieniołom, a w czasie II wojny światowej Niemcy też próbowali wykorzystywać tutejszy kamień do budowy dróg. Na szczęście zaprzestali eksploatacji, gdy okazało się że tutejsze kamienie są za miękkie.

Są z tym miejscem związane przynajmniej dwie legendy:

  • Podobno na wzgórzu stał kiedyś zamek z rozległymi lochami, a zniszczyli go Tatarzy podczas najazdu na okolicę.
  • Bardziej bajkowa legenda związana jest z diabłem i miejscowym chłopem – jak to często bywa, poszło o zakład – diabeł chciał na wzgórzu zbudować piekło, a jeśli to uczyni w ciągu jednej nocy – miejscowy chłop odda mu duszę. Prawie się udało, jednak gdy diabeł przenosił ostatni kamień, zapiał kogut ogłaszając dzień i czart nie dokończył swojej pracy.

Pewne jest, że teraz możemy tu oglądać bardzo ciekawe skałki położone w malowniczym lesie. Jeśli będziecie mieli okazję być tutaj wczesną wiosną, albo jesienią – skałki będzie widać najpiękniej!

Wzgórze Kamień – Piekiełko – informacje praktyczne

Dojazd – jedziecie się na Stanisławów – potem pokieruje Was duża tablica umieszczona na skraju drogi. Parkujecie na skraju lasu. Na końcu czeka Was spacerek z lekką wspinaczką na szczyt wzniesienia z malowniczymi kamieniami (ok. 250 m).

Ciekawe miejsca na Roztoczu? Wszystkie nasze wpisy TUTAJ

Gdzie nocować na Roztoczu?

Polecamy domki:

  • Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster
  • Hamernia – znajdziecie ich TUTAJ

Domki są też dostępne na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie 100 zł na pierwszą rezerwację.
Domek z Hamerni znajdziecie Tutaj.
Domek z Bondyrza Tutaj.

Zniżkę na pierwszą rezerwację (aktualnie to ok 100 zł) dostaniecie rejestrując się z tego linka Tutaj

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci