Home PodróżePolska Roztocze mniej znane – Uroczysko Belfont

Roztocze mniej znane – Uroczysko Belfont

by Kasia

Tym razem naszą bazą wypadową na wycieczki po Roztoczu był Bondyrz. Zawsze przed wyjazdem przeglądamy mapę okolic wyszukując jakie ciekawe miejsca mamy w zasięgu spaceru. I tak trafiłam na Uroczysko Belfont. Francusko brzmiąca nazwa ( belle fontaine – piękne źródło ) na Roztoczu? Musieliśmy tam dotrzeć.

Ciekawa jest już legenda związana z tym miejscem. Podobno w tych malowniczych okolicznościach przyrody spotykał się przyszły król Jan Sobieski ze swoją przyszłą żoną Marysieńką.

Niedaleko jest jeszcze jedna ciekawostka. W latach trzydziestych powstało tu sanatorium dla dzieci imienia Michaliny Mościckiej, żony prezydenta. Niestety zostało zniszczenie w czasie II Wojny Światowej.

Obecnie mamy tu Użytek Ekologiczny na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, utworzony w 2020 roku obejmujący teren 5,06 ha.

Uroczysko Belfont trasa

Znalazłam informację, że szlak zaczyna się przy szkole w Kaczórkach. I tak zaczynamy nasza wędrówkę. Niestety brak jest tu jakichkolwiek oznaczeń (szlak miał mieć czarny kolor). W końcu ścieżka jest tak zarośnięta, że postanawiamy wydostać się na leśną drogę i dotrzeć do Uroczyska inną drogą. Na szczęście spacer i tak jest ciekawy, bo las jest tutaj wyjątkowo zachwycający.

Nieoceniona w wyszukiwaniu leśnych ścieżek była aplikacja mapy.cz. Tak trafiamy wreszcie na ścieżkę tuż obok budynku nadleśnictwa (trzeba przejść przez metalową bramkę).

Wreszcie możemy zobaczyć, że to miejsce faktycznie zasługuje na swoją nazwę. Widać tu ślady działalności bobrów, są bagna, malownicze drzewa i kępy trawy.

Dalej kierujemy się na sporą polankę i przez mostek docieramy do krzyża upamiętniającego powstańców z 1863 roku.

Na koniec przed wyjściem na drogę asfaltową mijamy jeszcze źródełko.

Do naszego domku w Bondyrzu wracamy też na nogach. Mijamy po drodze krzyż ufundowany przez pracowników fabryki mebli z 1906 roku, a przy samej fabryce kolejny pomnik i Muzeum AK.

Jakie jeszcze ciekawe miejsca znajdziecie na Roztoczu? Wszystkie nasze wpisy TUTAJ

Gdzie nocować na Roztoczu?

Polecamy domki:

  • Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster
  • Hamernia – znajdziecie ich TUTAJ

Domki są też dostępne na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie 100 zł na pierwszą rezerwację.
Domek z Hamerni znajdziecie Tutaj.
Domek z Bondyrza Tutaj.

Zniżkę na pierwszą rezerwację (aktualnie to ok 100 zł) dostaniecie rejestrując się z tego linka Tutaj

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci