Wreszcie zdobyliśmy najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego wzgórze Wapielnia. Szczególnie jesienią polecamy Wam taką wycieczkę.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Choć Roztocze odwiedzamy od kilku lat i intensywnie odkrywamy jego mniej znane zakątki, to cały czas mamy sporą listę miejsc, których jeszcze nie widzieliśmy. Tak było z Wapielnią. Od dawna wiedziałam, że w naszej okolicy jest ten najwyższy punkt ale jakoś zawsze brakowało czasu na tą wycieczkę.
Wapielnia to pomnik przyrody nieożywionej i ma imponujące 386,2 m n.p.m ( znalazłam też info na kilku stronach 385 m n.p.m.). Jest to czwarte pod względem wysokości wzniesienie po polskiej stronie Roztocza.
Kiedyś była tu wieża widokowa, niestety spłonęła od uderzenia pioruna.
Nazwa pochodzi od wydobywanych na tym wzgórzu wapieni.
Na Wapielnie dotrzemy na kilka sposobów:
- Szlakiem im. Władysławy Podobińskiej – szlak zielony
- Szlakiem Centralnym – szlak niebieski
Najkrótsze dojście jest ze wsi Ulów ( niebieski szlak ) lub Łasochy ( zielony szlak).
Wapielnia – trasa z Ulowa
My naszą wycieczkę na szczyt zaczynamy z Ulowa. Jest tu wytyczony niebieski szlak.
Po drodze kilka ciekawostek.
Tablica z legendami związanymi ze wzgórzem Wapielnia i dwie kapliczki.
Szczyt oznaczony jest betonowym słupkiem. Poniżej szczytu są ciekawe skałki i niewielkie wąwozy. Do tego cudowna jesień i drzewa dookoła!















Wycieczka to w sumie lekki spacer. Warto tam ruszyć o każdej porze roku. Ale szczególnie wiosną, jesienią i zimą może być tam ciekawie – najlepiej będą widoczne ciekawe skałki na szczycie.
Roztocze – szczyt Wapielnia – informacje praktyczne
Nasza trasa
Startujemy ze środka wsi Ulów – jest tam charakterystyczna droga miedzy domami która zamienia się wkrótce w drogę polną. Oznaczenia szlaku pojawiają się, gdy dotrzemy w pobliże lasu. Jednak i tak zagadaliśmy się i zgubiliśmy szlak. Wypatrujcie skrętu od drogi przy lesie.
Cała trasa (razem z naszą pomyłką drogi) to około 6 km. Wycieczka zajęła nam 1,5 godziny – można szybciej.
Max elevation: 409 m
Min elevation: 358 m
Total climbing: 201 m
Total descent: -218 m
Total time: 01:29:44
Parking
Samochód można zostawić w polach – gdy już nie bardzo się da jechać drogą polną, albo w środku wsi przy drodze.
Roztocze noclegi
Tym razem nocowaliśmy w Ulowie. Jednak już wkrótce zaprosimy też Was do naszego miejsca na Roztoczu – poznajcie już dziś nasze zmagania z tworzeniem wymarzonego miejsca dla siebie i innych na Roztoczu – więcej znajdziecie na stronie Sielanka na Roztoczu. Zapraszamy!
Roztocze to wbrew pozorom całkiem rozległa kraina. Najwięcej miejsc noclegowych znajdziecie na Roztoczu Środkowym, w okolicach Zwierzyńca. Jednak zachęcamy odkrywać też ciekawe miejsca nieco na uboczu. Gwarantuję że będziecie zachwyceni!
Booking.comWięcej ciekawych miejsc na Roztoczu znajdziecie u nas na blogu TUTAJ
2 komentarze
Cześć! Proszę o polecenie agroturystyki w jakimś pięknym miejscu w Bieszczadach lub na roztoczu zależy mi aby był ladny widok A w pobliżu lasy i strumień. Proszę polecajcie konkretne miejscówki gdzie byliście wy lub wasi znajomi . Dziękuję!
Hej! Niestety w Bieszczadach nie mamy nic do polecenia – zazwyczaj wpadaliśmy tam na krótki pobyt. Za to na Roztoczu znamy kilka fajnych miejsc – niezmiennie polecamy dom naszej znajomej, Marty – więcej tutaj: https://kasai.eu/sielanka-na-roztoczu/
A w przyszłym sezonie, mam nadzieje już na wiosnę będziemy mogli zaprosić gości do naszego miejsca – Sielanki na Roztoczu w Ciotuszy Nowej! Już teraz zapraszamy na stronę naszych domków – https://www.facebook.com/sielankanaroztoczu
Pozdrawiamy serdecznie!