Home PodróżePolska Roztocze mniej znane – wodospad na rzece Jeleń

Roztocze mniej znane – wodospad na rzece Jeleń

by Kasia

Ach Roztocze! Chyba nam się nigdy nie znudzi tu przyjeżdżać! Od dawna zachwycamy się najbardziej popularnymi miejscami tutaj, teraz przyszedł czas na odkrywanie nowych. Tym razem zabieramy Was na cudowną wycieczkę wzdłuż rzeki Jeleń, aż do malowniczego wodospadu.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Wydawało mi się, że bardziej Roztocze już nas nie zachwyci. Tymczasem wchodząc na szlak wijący się malowniczo wzdłuż rzeki Jeleń dosłownie oniemiałam z zachwytu. To niewielka rzeka, a jej urok polega na tym, że ma piaszczyste dno i jest krystalicznie czyta.

Rzeka Jeleń wypływa ze zbiornika Morskie Oko w Suścu. I właśnie w Suścu zaczynamy naszą wędrówkę. Szlak jest łatwy i bez większego trudu możecie tu wędrować nawet z małymi dziećmi.

Total distance: 3577 m
Max elevation: 279 m
Min elevation: 263 m
Total climbing: 59 m
Total descent: -57 m
Total time: 01:52:59
Download file: pl-roztocze-susiec-jelen-wodospad-kasai.eu.gpx

Oczywiście jak w tego typu miejscach polecamy być tu możliwie wcześnie rano. Szczególnie w weekendy może być tu więcej ludzi. Dość istotna uwaga – ścieżka na prawym brzegu rzeki jest dość wąska.

Na trasie macie urocze mostki. Ale najbardziej zachwyciła nas wielka piaszczysta skarpa. To tez dobre miejsce żeby się na chwilkę zatrzymać – jest wygodne zejście nad wodę i malowniczy mostek.

Gdy dotarliśmy nad wodospad było tam już kila osób – widać, że to popularny cel na weekendowy spacer. Nie jest to wielki wodospad – ma tylko 1,5 metra wysokości, ale to i tak największy wodospad na Roztoczu. Wędrówkę możecie kontynuować dalej, aż do miejsca, gdzie Jeleń wpada do Tanwi. To też może być ciekawa wycieczka – nieopodal jest wniesienie „Kościółek” (nazywane też Zamczyskiem), gdzie w XVIII wieku istniał kościół Bazylianów, a wcześniej średniowieczne grodzisko.

Wracając polecamy trzymać się lewego brzegu rzeki – unikniecie wtedy mijanek z innymi turystami na wąskim szlaku. Przez rzekę przechodzimy po drewnianym mostku w pobliżu skarpy z krzyżem i wracamy już tą samą drogą co na samym początku na parking.

Wodospad na rzece Jeleń – informacje praktyczne

Samochód najlepiej zostawcie przy szkole w Suścu. Jest tam spory parking, a szlak zaczyna się tuż zaraz, po drugiej stronie drogi. Szlak jest dobrze oznakowany – idziemy szlakiem niebieskim który do wodospadu pokrywa się ze szlakiem żółtym.

Inny wariant to dotarcie tutaj z drugiej strony, idąc od rezerwatu Szumy na Tanwi szlakiem żółtym.

Szlaki w okolicy:

Szlak NIEBIESKI – Szlak Szumów na odcinku Susiec – Rebizanty (Huta Szumy)
Szlak ŻÓŁTY – Szlak Południowy na odcinku Susiec – Rebizanty (od Suśca do wodospadu biegnie wraz z NIEBIESKIM)
Szlak CZARNY – Szlak Walk Partyzanckich na odcinku Susiec – Borowe Młyny
Szlak CZERWONY – Szlak Krawędziowy na odcinku Susiec – Oseredek

NOCLEGI

Tym razem znowu zatrzymaliśmy się w niesamowicie przytulnym domku należącym do Marty. To nasza znajoma, projektantka i właścicielka firmy odzieżowej Bozzolo tworząca w duchu slow fashion. Jej dom to cudowna oaza położona w Hamerni, niedaleko lasu.

Więcej o domku przeczytacie TUTAJ

Domek jest dostępny na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka. Domek znajdziecie Tutaj.

Już wkrótce zaprosimy Was do naszego miejsca na Roztoczu – poznajcie już dziś nasze zmagania z tworzeniem wymarzonego miejsca dla siebie i innych na Roztoczu – więcej znajdziecie na stronie Sielanka na Roztoczu. Zapraszamy!

Roztocze to wbrew pozorom całkiem rozległa kraina. Najwięcej miejsc noclegowych znajdziecie na Roztoczu Środkowym, w okolicach Zwierzyńca. Jednak zachęcamy odkrywać też ciekawe miejsca nieco na uboczu. Gwarantuję że będziecie zachwyceni!

Booking.com

Co ciekawego czeka na Was na Roztoczu? Rowery, spacery i spływy kajakowe – zapraszamy TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci