Home PodróżePolska Ruiny Zamku Bydlin i okopy bitwy pod Krzywopłotami

Ruiny Zamku Bydlin i okopy bitwy pod Krzywopłotami

by Kasia

Nigdy nie udało się nam zrealizować planu zobaczenia wszystkich zamków na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Dlatego każda okazja, aby zobaczyć jakiś zamek jest przez nas skrzętnie wykorzystywana. Tym razem dotarliśmy do zamku Bydlin. Okazja była niecodzienna. Ruiny Zamku Bydlin i całe wzgórze zostało fantastyczne podświetlone. Jak się okazało teren u stóp zamku to pole bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Czyli tym razem to nie tylko zamek skusił nas na wycieczkę.

Ruiny Zamku Bydlin

Po zamku pozostało niewiele. Sądząc z rekonstrukcji umieszczonej na tablicy, to co pozostało to sam zamek średniowieczny, bez murów obronnych kiedyś go otaczających.
Historia tutejszego zamku sięga XIV wieku. Należał wtedy do nieślubnego syna Kazimierza Wielkiego.
Wiek XVI to gwałtowny zwrot w dziejach zamku. Ówcześni właściciele – Bonerowie przekształcają go na kościół św. Krzyża. Następnie w latach 1570-1571 mieścił się tutaj zbór ariański ( powstały z inicjatywy Jana Firleja). Następnie Mikołaj Firlej w 1594  odrestaurowany kościół przekazuje na powrót katolikom.
Tragicznym rokiem dla kościoła był 1655, kiedy zalewająca Polskę fala potopu szwedzkiego niszczy też i tutejszy kościół.
Jeszcze w XVIII wieku nowi właściciele, Męcińscy odbudowują kościół. Niestety ostatecznie, na koniec XVIII popada on całkiem w ruinę.

Wzgórze św. Krzyż

Ciekawa jest też historia wzgórza otaczającego zamek / kościół.

Pod koniec XIX wieku była tutaj kopalnia galeny ( rudy ołowiu ).
Jednak najważniejsze wydarzenia rozegrały się tutaj w XX wieku, a dokładnie w 1914 roku. Legioniści Piłsudskiego okopali się tutaj i zajęli całe Wzgórze św. Krzyż.
W dniach 17  – 19 listopada doszło tu do bitwy nazwanej potem Bitwą pod Krzywopłotami Bydlinem i Załężem, pomiędzy wojskami Austro-Węgier (w skład których wchodziły Legiony Józefa Piłsudskiego) a wojskami Cesarstwa Rosyjskiego.
Zbiorowe mogiły poległych 46 Legionistów, ale też żołnierzy austriackich i rosyjskich są na sąsiadującym ze wzgórzem cmentarzu.
Jest tu też pomnik poświęcony porucznikowi Stanisławowi Paderewskiemu ( przyrodni brat Jana) dowódcy 3. Kompanii Legionów, który zginął 18 listopada 1914 roku w bitwie pod Krzywopłotami.

Podobno już Piłsudski chciał, aby w tym miejscu został utworzony swoisty rezerwat historyczny i nazywał tą bitwę „Krzywopłockimi legionowym Termopilami”.

W tym roku doczekaliśmy się wreszcie fantastycznego przygotowania całego terenu. Są tu tablice edukacyjne opisujące przebieg bitwy i charakterystykę okopów. Wytyczono ścieżki spacerowe, zabezpieczono okopy i co najważniejsze, cały teren został fantastycznie podświetlony.
Okopami oplecione jest praktycznie całe wzgórze – wszystkie liczą w sumie około 1000 m.

Nie często zdarza się nam przedłużać wycieczkę aż do zachodu słońca i co więcej, czekać z niecierpliwością aż zapadnie zmrok. Tym razem pod zamek dotarliśmy już w promieniach zachodzącego słońca. Na światła musieliśmy trochę poczekać. Najpierw rozbłysły ruiny zamku.
Światła w alejkach i okopach zapaliły się nieco później.
Zaczęliśmy się nawet trochę martwić, że nie zapalą się wcale… Marek nagle zażartował, mówiąc głośno PSTRYK i … Dokładnie w tym samym momencie rozbłysły wszystkie światła!
Przypadek?
Była dokładnie godzina 18:25.

Zamek Bydlin i okopy bitwy pod Krzywopłotami

Dojazd z Krakowa

Wstęp na teren jest bezpłatny. Warto być tutaj w dzień i poczekać aż zapalą się światełka.

Parking przy cmentarzu. Przy ulicy jest zadaszona wiata z ławkami i tablice edukacyjne.

Wycieczkę tutaj połączyliśmy ze spacerem po lesie – najpierw zrobiliśmy 6 km pętelkę wokół Stołowej Góry w Jaroszowcu, a następnie zdobyliśmy Januszkową Górę. Obie wycieczki, jak też pobliski Rezerwat Pazurek bardzo polecamy.
W pobliżu jest też malowniczy zamek Rabsztyn.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci