Home PodróżePolska Siwa Dolina, czyli narty biegowe na Roztoczu

Siwa Dolina, czyli narty biegowe na Roztoczu

by Marek

Gdy jest odpowiednio dużo śniegu, to wyskoczyć na biegówki można praktycznie w każdym zakątku Polski. Tym razem będąc na weekend na Podkarpaciu, w Leżajsku, na biegówki wyskoczyliśmy do sąsiedniego województwa. Jak się jeździ na biegówkach w lubelskim, na Roztoczu, a dokładnie w Tomaszowie Lubelskim, w Siwej Dolinie?

Siwą Dolinę na Roztoczu wynalazł Marek, poszukując miejsca na biegówki gdzieś niezbyt daleko od Leżajska. Okazało się, że są tam przygotowane trasy w lesie ( kilka pętelek) i stadion z wypożyczalnią nart.

Zrobiliśmy kilka kółeczek po lesie. Pogoda doskonale dopisała. Słońce, dość ciepło, choć temperatura była w granicach -9 stopni. W sumie wyszło nam około 7 km.

Trasy są dobrze opisane i bardzo malowniczo wiją się przez ładny las. Są też ławeczki, choć dokładnie zasypane. Ale to zawsze dobra okazja żeby zrobić przerwę i przycupnąć.
Niestety śniegu było trochę za mało. Szczególnie w lesie wyłaziły liście i piasek.
Wprawdzie pracowały dwie armatki, ale do pełni błogiego szczęścia narciarzy i odpowiedniego poziomu śniegu brakowało ciągle jeszcze kilku centymetrów śniegu.

Na stadionie były od rana zajęcia dla dzieciaków z instruktorem. Po południu stadion opustoszał i w lesie spotykaliśmy też już wtedy tylko pojedyncze osoby na biegówkach. Byli też spacerowicze i dzieciaki na saneczkach.

Co ciekawe, sporo osób spacerujących po lesie zupełnie nie zdawało sobie sprawy, że zadeptuje ślad narciarski wytyczony przez ratrak. Woleli iść po nierównym śladzie, zamiast po ubitym śniegu pośrodku…
Tu znowu sprawdza się zasada dotyczącą też rowerzystów i kierowców samochodów. Spacerowicz nie zrozumie narciarza i odwrotnie… A szkoda. Jaki to problem szanować pracę innych i razem cieszyć się z ładnego lasu i pogody?

Siwa Dolina w Tomaszowie Lubelskim – informacje praktyczne

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim
Adres: Aleja Sportowa 8, 22-600 Tomaszów Lubelski
tel. 84 665 93 10

Parking bezpłatny. Są dwie możliwości – tuż przy basenie (Aleja Sportowa 8 ), albo niemal przy samej trasie narciarskiej, w lesie – na końcu ulicy Brygady.

Korzystanie z tras narciarskich jest bezpłatne.

Wypożyczalnia jest tuż obok tras narciarskich. Więcej informacji u administratora wypożyczalni, czyli Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego w Tomaszowie Lubelskim, pod nr tel. 695 394 455.

Wyznaczono 6 tras o długościach od 1 do 5 km

Total distance: 6558 m
Max elevation: 328 m
Min elevation: 298 m
Total climbing: 106 m
Total descent: -113 m
Total time: 02:05:37
Download file: lub-siwa-dolina-tomaszow-lubelski-kasai.eu.gpx

Ciekawostki w okolicy?

Nie da się ukryć, że uroki Roztocza opisywaliśmy na blogu już dość dokładnie (więcej TUTAJ) . Jednak pierwszy raz byliśmy tam zimą.
Jesteśmy teraz pewni, że wyjazd na Roztocze to zawsze jest dobry pomysł. Również zimą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Asia 10 lutego 2021 - 9:48

Roztocze polecamy na rowery ;) ale biegówki kiedyś w końcu też musimy spróbować ;)

Odpowiedx
Kasia 24 lutego 2021 - 18:00

Oj tak – Rowery na Roztoczu to super sprawa. Na blogu mamy pis chyba tylko dwóch wycieczek – ostatnia tutaj – http://kasai.eu/2020/rowery-na-roztoczu-stawy-koman/
Na Roztocze z rowerami na pewno jeszcze wrócimy :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci