Home PodróżePolska Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – ciekawostka w Małopolsce

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – ciekawostka w Małopolsce

by Kasia

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to chyba najbardziej znana atrakcja gminy. I nie ma się co dziwić – jest to niesamowite miejsce.

To nie pierwsza nasza wizyta tutaj. Jednak ostatni raz byliśmy tu dość dawno, gdy Malwinka miała zaledwie dwa lata.

Wiosna w Skamieniałym Mieście – idealna pora na wycieczkę tutaj.

Jednak tym razem na wycieczkę w te okolice zwabiło nas nie tylko Skamieniałe Miasto. Okazało się, że Miasto to nie jedyna atrakcja tutaj.

Jednak teraz opowiemy Wam głównie o Skamieniałym Mieście. Nie da się ukryć, że te magiczne skałki zachwycają ogromnie. Tym razem bardzo przyłożyliśmy się do zwiedzania i dotarliśmy we wszystkie zakamarki.

Czym właściwie jest Skamieniałe miasto?

To grupa fantazyjnie ukształtowanych skał tworzących, jak mówi legenda, miasto zamienione w kamień. W 1974 roku utworzono tutaj Rezerwat Przyrody Nieożywionej.
Fantastyczne skałki rozrzucone są na terenie Skamieniałego Miasta na odcinku około 700 m od doliny rzeki Białej, aż do wzniesienia Skała, wznoszącego się na wysokość 367 m n.p.m.
Prawie z każdą skałką w rezerwacie wiąże się legenda:

  • o rycerzu skąpcu, który ze swej zachłanności, pilnując wejścia do groty w której przechowywał skarb umarł z pragnienia;
  • o pustelniku któremu jako jedynemu pozwolono opuścić miasto przed zamienianiem go w kamień;
  • o czarownicy, która złorzeczyła księdzu zamierzającego do ciężkowickiego chorego.

Jak miasto, to musi być Ratusz!

Zatrzymując się na parkingu w Skamieniałym Mieście możecie wyruszyć od razu na główny szlak, albo tak jak mu zacząć od Ratusza i Czarownicy. Te skałki są po drugiej stronie ulicy i bezpiecznie dotrzecie tam przez mostek rozwieszony nad drogą. Tutaj jest też malowniczy punkt widokowy na rzekę Białą. Dalsza wędrówka to zejście po drewnianych schodkach nieco niżej i ścieżką dotrzecie w pobliże skałki Czarownica.

Skamieniałe Miasto – niesamowita ścieżka wśród skałek

Tuż przy kasie biletowej, a dokładniej za nią, jest ciekawa grupa skałek z charakterystycznymi gigantycznymi mieczami. To skała Grunwald i warto rzucić na nią okiem zanim wyruszycie na właściwy szlak.

Zaraz po przekroczeniu drewnianej bramy, jest miejsce piknikowe i można tu rozpalać ognisko. Dalej poruszamy się niebieskim szlakiem – dzięki temu jest pewność, że nie przegapimy jakiejś charakterystycznej skałki.

Warownia Dolna  i Warownia Górna

Obie skałki są imponujące, i faktycznie przypominają baszty – warownie, broniące wstępu do miasta. Kolejne skałki to test na naszą spostrzegawczość. Bez trudu dopatrzycie się Orła. Potem jest jeszcze Piekiełko i Borsuk.

Idąc dalej trafiamy na zagrodę z owieczkami. Tu rządzi duży baran z imponującymi rogami.

Zaraz też mamy kolejne charakterystyczne skałki – to Piramidy. Dalej jest Pustelnia, w której mieszkał według legendy Pustelnik, jako jedyny sprawiedliwy z miasta, nie zamieniony w kamień. Charakterystyczna jest też skałka Baszta Paderewskiego. Jest tu tablica upamiętniająca tego wielkiego kompozytora i patriotę. Niedaleko Ciężkowic, w Kąśnej Dolnej Penderecki maił swój dworek.

Kolejne skałki to Cyganka, Grzybek i Skała z krzyżem. Tutaj też roztacza się ładny widok na okolice. Po drodze mamy malownicza łąkę z rozległym widokiem.

Dalej szlakiem docieramy do drogi a dalej do Wodospadu i Wąwozu Czarownic.

Więcej o tym niesamowitym miejscu przeczytacie w osobnym wpisie

Co jeszcze warto zobaczyć w Gminie Ciężkowice?

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach informacje praktyczne

Wstęp – 2 zł dzieci, 3 zł dorośli. Dzieci do 4 lat – bezpłatnie.
Bilet łączony – Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach 12 / 8 zł

Parking
Płatny (5 zł) tuż przy Skamieniałym Mieście.

Na teren Skamieniałego Miasta nie można wprowadzać piesków.

Gdzie jeszcze możemy znaleźć kamienne miasta?

Gdzie jeszcze znajdziecie podobne klimaty jak w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach? Oczywiscie Góry Stołowe na pewno Was zachwycą (u nas niestety jeszcze nie opisane). Warto tez rzucić okiem na niesamowite formacje skalne w Czechach – Skałki Adršpach, Skały Teplickie czy też Prachovskie Skały w Czeskim Raju. Tymczasem tuż pod Krakowem tez mamy ciekawe kamienne miasto – to Zimny Dół. Polecam!

Więcej ciekawostek w Małopolsce? Zapraszamy TUTAJ:

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci