Home Rusz się!Las Stawy Brzeźnik – zachwycające miejsce na Podkarpaciu

Stawy Brzeźnik – zachwycające miejsce na Podkarpaciu

by Kasia

Niezmiennie mnie zachwyca, jak w okolicy, którą pozornie dobrze znamy, udaje się nam odkryć całkiem nowe, w dodatku bardzo ciekawe miejsce. Tym razem nasze odkrycie to Stawy Brzeźnik w Rakszawie, niedaleko Łańcuta, w województwie Podkarpackim.

Na trop tego malowniczego miejsca trafiliśmy dzięki stronie Questy – Wyprawy odkrywców. Na ich stronie, na na FB zobaczyłam zdjęcie uroczego drewnianego mostu, gdzieś z Podkarpacia…

Gdy tylko nadarzyła się okazja, od razu ruszyliśmy na spacer nad stawy.

Stawy Brzeźniak w Rakszawie

Traficie tu bez trudu. Nawigacja bezbłędnie doprowadziła nas na skraju lasu. Potem jeszcze warto podjechać kawałek gruntową drogą i samochód zostawiamy tuż przy pierwszym stawie.

Okolica jest niesamowicie malownicza.
Parkujemy przy pierwszym stawie, na którym jest niewielka wyspa. Właśnie na tą wyspę prowadzi malowniczy mostek, który tak mnie zachwycił na zdjęciu.

Stawy Brzeźnik i Potoccy

Ciekawa jest historia tego miejsca. Stawy Brzeźnik były kiedyś częścią parku należącego do Ordynacji Łańcuckiej. Potoccy byli pod urokiem tej okolicy i założyli tu park. Wykorzystano naturalne zagłębienia terenu i założono stawy, spiętrzając wodę z małego strumyka, nasadzili też rożne gatunki drzew. To, co teraz oglądamy, choć malownicze, wydaje się tylko nikłym wspomnieniem po tym, jak w czasach świetności wyglądał ten park. Były tu wytyczone alejki i altanki. Urocze mostki pomalowane na biało prowadziły na wyspę, była nawet aleja wiśni prowadząca do pałacyku myśliwskiego.

Obecnie teren jest chyba świeżo zagospodarowany. Tuż obok stawów jest utwardzona droga prowadząca do lasu. Tuż przy niej możecie zobaczyć dwa krzyże i pamiątkowe kamienie z napisem.

My jednak decydujemy się na spacer pomiędzy stawami. Jest ich w sumie 5 i bez problemu można odszukać ścieżkę, która wije się tuż nad wodą.

Niestety nie trafiliśmy tutaj w słoneczny dzień, ale sami przyznacie, że i tak jest pięknie.

Okolica ma duży potencjał. Kusiło nas jeszcze kilka ścieżek które prowadziły do lasu.

Zanim pojawił się ten wpis na blogu, zdążyliśmy dotrzeć nad Stawy Bzreźnik też wiosną. Tym razem udało się nam zobaczyć kwitnące zawilce w lesie. Sprawdziliśmy też leśne ścieżki, które zaczynają się w pobliżu stawów. I muszę Wam powiedzieć, że tak ładnego lasu dawno nie widziałam! Reasumując – możecie tu zrobić trzy spacery:

  • wokół stawów
  • drogą utwardzoną i powrót leśnymi ścieżkami w pobliże ostatniego, dzikiego stawu
  • leśną drogą, która prowadzi wzdłuż rzeczki zasilającej stawy (szczególnie polecamy, warto też zejść tuż nad rzekę)

Stawy Brzeźnik – informacje praktyczne

Ciekawostki w okolicy:

– źródełko Okrążeń
– kamień Wincentego Witosa
– pałac w Julinie
– kaplica Czartoryskich w Kudłaczach
– Pałac w Łańcucie
– synagoga w Łańcucie
– klasztor w Leżajsku

Jakie ciekawostki polecamy na Podkarpaciu? Zapraszamy TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Bartosz 21 kwietnia 2021 - 20:25

Mój dom rodzinny jest jakiś kilometr od tego miejsca :) Wspaniałe zdjęcia, pozdrawiam! Zawsze jak tylko jestem w Rakszawie, staram sie tam wyjść na spacer choć na chwilę.

Odpowiedx
Kasia 22 kwietnia 2021 - 6:26

To naprawdę niesamowite miejsce. My na pewno też tam wrócimy – słyszałam, że latem latają tam świetliki! :) Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci