Home PodróżePolska Sudoł Dominikański czyli dziki plac zabaw w Parku Reduta w Krakowie

Sudoł Dominikański czyli dziki plac zabaw w Parku Reduta w Krakowie

by Kasia

Przyznam się, że są rejony Krakowa, które niezmiernie rzadko odwiedzamy. Tak jest choćby z dzielnicą Prądnik Czerwony. Jednak, gdy w roku 2019 powstał tam niesamowity plac zabaw i park stało się jasne, że kiedyś na Prądniku Czerwonym musimy się pojawić.

Okazja nadarzyła się w tym roku, gdy wracaliśmy z tężni w Nowej Hucie.

Park Reduta jest w Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Znajduje się pomiędzy ulicą księdza Mikołaja Kuczkowskiego, blokami przy ulicy Reduta i potokiem Sudoł Dominikański. Nie ukrywam, że trafić nie jest łatwo, szczególnie jak się odwiedza ten teren pierwszy raz. Ale oczywiście niezastąpiona nawigacja dała radę. Parkowaliśmy przy ulicy Rozrywka* – mijacie duży parking przy cmentarzu, aż dotrzecie do parkingu wśród drzew.

*Ulica Rozrywka znana jest w Krakowie też z tego, że znajduje się tutaj Izba Wytrzeźwień. A tak przy okazji, kolejny paradoks związany z nazwą ulicy i instytucją w Krakowie – Na Rzeźniczej jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa…

Potem tylko przeskakujemy przez betonowy mostek nad potokiem Sudoł Dominikański i już jesteśmy na alejkach spacerowych.

Już obszar parku Reduta jest imponujący – to niemal osiem hektarów. Park po otwarciu zasłynął też jeszcze jedną liczbą – jest tu gigantyczna ilość koszy na śmieci – podobno 130…

To jak został zaprojektowany teren i place zabaw w parku zasługuje na ogromny zachwyt. Co ważne, jest tu dużo zieleni – szczególnie dobry pomysł to posadzenie sporych drzew, które będą dawać wkrótce miły cień, choć częściowo, na kaskadowo położone place zabaw.

Teren jest ogromny – chyba nie udało się nam zobaczyć wszystkich zakamarków. Na takim dużym obszarze bez trudy zmieściło się kilka ciekawych miejsc. Place zabaw już widzieliście. Teraz czas na Ścieżkę Edukacyjną „Drugie Życie Drzew”. Ścieżka zaczyna się na skarpie z charakterystyczną bramą i tablicą informacyjną. Potem przebiega wzdłuż Sudołu Dominikańskiego. Potok Sudoł Dominikański (inna nazwa to też Rozrywka) to dopływ Białuchy i ma długość ok 7 km.

Ścieżka „Drugie Życie Drzew” to nie tylko tablice edukacyjne. Są punty widokowe, można dotykać, przesuwać, obracać, a wprawne oko, przy ścieżce dostrzeże powalone drzewa w różnym stopniu rozkładu.

Park Reduta – informacje praktyczne

Parking bezpłatny, przy ulicy Rozrywka.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Mariola Lesiak-Bzdak 9 lutego 2021 - 23:42

Nigdy tam nie byliśmy! Koniecznie musimy się tam wybrać. Dzięki za podpowiedź :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci