Home PodróżePolskaKraków i okolice Twierdza Kraków – Fort Jugowice – fort pancerny 52a

Twierdza Kraków – Fort Jugowice – fort pancerny 52a

by Kasia

Szlak Twierdzy Kraków w Krakowie to prawdziwa kopalnia ciekawostek. Kilka fortów jest już po remoncie i można je zwiedzać. Tym razem odwiedziliśmy fort Jugowice w dzielnicy Swoszowice.

Fort Jugowice ( Łapianka) to dwie ciekawostki w jednym miejscu. Mamy tu:
– Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego z wystawą Harcerskie Ścieżki
– wystawę Fort Jugowice. Dziedzictwo Miejsca

Fort Jugowice historia

Fort pancerny 52a Jugowice powstał w latach 1897-1898 jako cześć austriackiej Twierdzy Kraków. Co ciekawe fort nie brał bezpośredniego udziału w walkach o Kraków w 1914 roku. W 1918 roku wojsko polskie przejęło bez walki ten i inne forty. Niestety kolejne lata nie były łaskawe dla fortu.
Był tu kolejno skład amunicji, firna spożywcza Fruktona aż w końcu opuszczony i zdewastowany stał się ruiną stopniowo zarastana przez rośliny…
Największe zniszczenia nastąpiły w czasie przejęcia fortu przez zakład produkcyjny w latach 70. Rozkuto otwory okienne, zdjeto stalowe okiennice, wyburzono ściany działowe…

Dopiero w 1990 roku fort został wpisany do rejestru zabytków, a w 2015 roku rozpoczął się remont… Od 2022 roku jest oddziałem Muzeum Krakowa.

Fort Jugowice – Dziedzictwo miejsca

Na wystawie możemy dowiedzieć się o Twierdzy Kraków, poznać budowę fortu oraz ciekawostki dzielnicy Swoszowice w której się znajduje.

Jest tu makieta fortu w dawnej sali opatrunkowe. Dalej kolejno przechodzimy przez sale będące sypialniami dla żołnierzy, otworzona sypialnia komendanta a nawet latryna.
Duże wrażenie robi też możliwość wejścia do 4 odtworzonych wież pancernych. Niestety oryginalne wieże zostały zniszczone pod koniec lat 50. XX wieku.

Twórcy ekspozycji nie zapomnieli też o najmłodszych odwiedzających wystawę. Jest tu ścieżka zwiedzania podążająca za kotem Jackiem. W jednej z sal możemy też dotknąć eksponatów i są ekrany dotykowe.

Ostatnia sala poświęcona jest Dzielnicy Swoszowice. Na tych terenach było wydobycie siarki i do dziś oak działa Uzdrowisko z leczniczymi wodami siarkowymi.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Ekspozycja mieści się w nowoczesnym pawilonie zbudowanym przy Forcie. Dowiemy się tu o początkach harcerstwa w Polsce. Są tu też wyjątkowe ciekawostki, takie jak replika Forda T którym harcerze w 1926 roku wyruszyli na wyprawę dookoła świata.

Centrum Ruchu Harcerskiego to też prawdziwe żywe muzeum – są tu organizowane wystawy czasowe, spotkania i warsztaty. Warto śledzić stronę Muzeum i wybrać się na organizowane tutaj wydarzenia.

Fort Jugowice to odział Muzeum Krakowa
Informacje o biletach i godzinach znajdziecie na stronie Muzeum

Wstęp bezpłatny jest w niedzielę w godzinach 10.00-18.00

Bezpłatne muzea w Krakowie? Tutaj znajdziesz całą listę i dni w których zapraszają bezpłatnie.


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

5 komentarzy

Jarek z szalonewalizki.pl 26 lutego 2025 - 8:37

Bardzo ładnie prezentuje się sam fort, ale i i wystawa robi wrażenie. Zachęca.

Odpowiedx
Przemysław 26 lutego 2025 - 15:26

Piękna twierdza, aż chce się zwiedzić :)

Odpowiedx
Asia 26 lutego 2025 - 15:56

Widać że fajne miejsce. Musimy nadrobić 😉

Odpowiedx
Ania z PolskieSzlaki.pl 26 lutego 2025 - 20:35

Nie byliśmy jeszcze, kiedyś chętnie się wybierzemy 😀

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 5 marca 2025 - 14:35

Kraków wciąż zaskakuje 🙂

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci