Home PodróżePolska Wąwóz Półrzeczki i Jaskinia Na Łopiankach – odkrywamy Dolinki Podkrakowskie

Wąwóz Półrzeczki i Jaskinia Na Łopiankach – odkrywamy Dolinki Podkrakowskie

by Kasia

Tym razem zabieramy Was do miejsca, które jest tuż obok bardzo popularnej ostatnio Doliny Mnikowskiej. Mogę Wam jednak zagwarantować – gdy w Minkowskiej w czasie słonecznego weekendu będą się przelewały tłumy spacerujących, to w Wąwozie Półrzeczki będzie pusto.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Tym razem znowu trafiłam na to miejsce dzięki audycji w Radio Kraków. Choć wielokrotnie byliśmy w Dolinie Mniowskiej, jakoś nigdy nie podążyliśmy za niebieskim szlakiem prowadzącym z parkingu w przeciwną stronę niż Dolina Mnikowska. Dopiero rekomendacja na falach radiowych, od Marcina Wesołowskiego z bloga Wojażer, spowodowała, że ruszyliśmy do Wąwozu Półrzeczki.

Traficie tu bez problemu. Tak jak wspomniałam, już z parkingu poprowadzi Was strzałka, a potem niebieski szlak. Od ulicy startują jednocześnie oznakowania szlaku niebieskiego i czarnego.

Nam udało się nieco pobłądzić (tak jest, gdy się rozmawia, zamiast sprawdzać jakim szlakiem idziemy), bo zamiast trzymać się niebieskiego szlaku ruszyłyśmy ku malowniczym wąwozom na czarnym szlaku. Pilnujcie się więc i nie zgubcie niebieskiego szlaku. Choć muszę przyznać, te wąwozy na czarnym szlaku są całkiem malownicze. :) Wystarczy pamiętać, że przy ostatnich zabudowaniach trzeba iść prosto (pod krzakiem jaśminu) – tam prowadzi niebieski szlak. Ścieżka odchodząca w lewo to szlak czarny.

Co nas zachwyciło w Wąwozie Półrzeczyki?

Przede wszystkim las. Jest niesamowicie piękny. A gdy dotrzecie do malowniczej polanki z powalonymi drzewami, to już było bajkowo. Tym razem tutaj skończyliśmy nasz spacer. Jestem pewna, że wrócimy jesienią – gdy wyzłocą się liście drzew (są tu buki!) i będą przepuszczać więcej światła do Wąwozu. Warto tu też zajrzeć na wiosnę – jak zresztą w każdej dolince, najpiękniej jest właśnie wiosną!

Jaskinia na Łopiankach

Wracając warto zboczyć ze szlaku i wypatrując ścieżki w trawie zbliżyć się do skałek, malowniczo rozsianych po Wąwozie. Ostrzegam, będzie tu przedzieranie się przez morze pokrzyw – ale jest szansa, że wspinacze wydeptali ścieżkę i po prostu ruszajcie ich śladem. Jak w każdym miejscu ze skałkami, tu też możecie spotkać osoby wspinające się. W Wąwozie są groty skalne i dwie jaskinie. Największa z nich, Jaskinia na Łopiankach, ma 65 m długości.

Wąwóz Półrzeczki i Jaskinia na Łopiankach – informacje praktyczne

Traficie tu bez problemu – kierunek Mników. To zaledwie pół godziny od Krakowa :)

Bardzo istotna uwaga – zarówno na parkingu jak i na szlaku brak zasięgu komórkowego – sprawdźcie sobie trasę wcześniej, żeby nie pobłądzić, ale mam nadzieję, z naszymi wskazówkami traficie bez problemu.

Chcecie więcej ciekawych Dolinek i Wąwozów wokół Krakowa? Zapraszamy na bloga.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Więcej pomysłów na wycieczki znajdziesz też tutaj:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci