Tym razem znowu muszę napisać, że udało nam się trafić do absolutnie cudownego miejsca. Zapewne wiecie, że odwiedziliśmy prawie wszystkie dolinki w okolicach Krakowa, więc trudno jest znaleźć miejsce, które będzie bardziej zachwycające od dolinek znajdujących się w ścisłym topie urokliwych miejsc pod Krakowem. A jednak znowu się udało! Zabieramy Was na wycieczkę do Mnikowa, do Wąwozu Półrzeczki. To druga taka wycieczka na blogu, ponieważ za pierwszym razem nie wykorzystaliśmy w pełni niesamowitego potencjału tego miejsca!
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
O Wąwozie Półrzeczki i Jaskini na Łopiankach pisałam już jakiś czas temu.
Wąwóz jest tuż obok bardzo popularnej ostatnio Doliny Mnikowskiej. Jednak gdy w dolinie w słoneczne weekendy zaleją was tłumy spacerowiczów, w Wąwozie Półrzeczki możecie liczyć na spokój i ciszę.
Wąwóz Półrzeczki odwiedziliśmy pierwszy raz w czasie ostatnich wakacji. Jednak pokręciliśmy się tylko po okolicy Jaskini na Łopiankach, przy okazji sprawdzając też jak wygląda trasa czarnym szlakiem, odbijającym od niebieskiego w lewo.
Jeszcze jedna alternatywa na tłumy w Dolinie Mnikowskiej – poznajcie niedaleki Zimny Dół
W Wąwozie Półrzeczki dominują drzewa bukowe, więc już w lipcu zaplanowałam, że jesienią musimy wrócić tutaj koniecznie. I dobrze. Tym razem zrobiliśmy już właściwą trasę i niebieskim szlakiem dotarliśmy do naprawdę bajkowych miejsc. Ale po kolei.
Wąwóz Półrzeczki – niebieski szlak
Naszą wędrówkę zaczynamy na parkingu tuż przy Dolinie Mnikowskiej. Parking jest spory, ale pamiętajcie, że w weekendy zapełnia się dość szybko. Na parkingu bez problemu wypatrzycie oznaczenia prowadzące Was do Wąwozu niebieskim szlakiem, w przeciwną stronę niż Dolina Mnikowska.
Max elevation: 382 m
Min elevation: 316 m
Total climbing: 92 m
Total descent: -90 m
Total time: 01:33:16
Po przejściu przez ulicę są oznaczenia dwóch szlaków – czarnego i niebieskiego i strzałka w lewo. Pewnie zdarzało się, że turyści wybierali ścieżkę po prawej stronie i wchodzili komuś na prywatne podwórko obok domu…
W tej okolicy są problemy z zasięgiem, jeśli więc chcecie mieć też mapkę w telefonie – sprawdźcie trasę wcześniej.
Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie możecie źle skręcić. Przy ostatnich domach, zdecydowanie trzeba iść prosto, w lewo odchodzi szlak czarny.
Jaskinia na Łopiankach
Tym razem naszą wycieczkę zaplanowaliśmy tak, że od razu, gdy tylko minęliśmy pierwszą polankę, skręciliśmy w prawo, w kierunku Jaskini na Łopiankach. Idziemy wtedy ścieżką blisko skałek. Jaskinie bez problemu zobaczycie. Warto zabrać ze sobą czołówki, bo jaskinia jest bardzo łatwa do spenetrowania i dodatkowo będzie to jeszcze jedna atrakcja na wycieczce.
Podążając dalej wypatrzcie źródełko bijące w pobliżu skałek. My nie wróciliśmy od razu na właściwy szlak niebieski, tylko podążamy ścieżką wydeptaną zapewne przez wspinaczy. Idziemy dalej w las i już za chwilę możemy podziwiać kolejne skałki. Tak jak wspomniałam, dominuje tu las bukowy, co w połączeniu ze skałkami i fantazyjnym ukształtowaniem terenu powoduje, że jest tu naprawdę bajkowa sceneria! Skałki są imponujące i mają swoje nazwy – Skała na Łopiankach, Księżycowa Skała, Mnik, Dębowe Skałki, Kanapa, Zaciszny Filar.
Na ścieżkę i oznaczony niebieski szlak wracamy dopiero wtedy, gdy nasza ścieżka w pobliżu skałki Zaciszny Filar się urywa. Wracamy na parking już szeroką ścieżką i nadal podziwiamy zachwycające las, drzewa i skałki.
Wąwóz Półrzeczki – informacje praktyczne
Wąwóz Półrzeczki położony jest w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Mników w gminie Liszki.
Parking – tuż przy drodze, duży, ale szybko zapełnia się w czasie weekendów.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie