Home PodróżePolska Wąwóz Półrzeczki – zachwycające miejsce pod Krakowem

Wąwóz Półrzeczki – zachwycające miejsce pod Krakowem

by Kasia

Tym razem znowu muszę napisać, że udało nam się trafić do absolutnie cudownego miejsca. Zapewne wiecie, że odwiedziliśmy prawie wszystkie dolinki w okolicach Krakowa, więc trudno jest znaleźć miejsce, które będzie bardziej zachwycające od dolinek znajdujących się w ścisłym topie urokliwych miejsc pod Krakowem. A jednak znowu się udało! Zabieramy Was na wycieczkę do Mnikowa, do Wąwozu Półrzeczki. To druga taka wycieczka na blogu, ponieważ za pierwszym razem nie wykorzystaliśmy w pełni niesamowitego potencjału tego miejsca!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

O Wąwozie Półrzeczki i Jaskini na Łopiankach pisałam już jakiś czas temu.

Wąwóz jest tuż obok bardzo popularnej ostatnio Doliny Mnikowskiej. Jednak gdy w dolinie w słoneczne weekendy zaleją was tłumy spacerowiczów, w Wąwozie Półrzeczki możecie liczyć na spokój i ciszę.

Wąwóz Półrzeczki odwiedziliśmy pierwszy raz w czasie ostatnich wakacji. Jednak pokręciliśmy się tylko po okolicy Jaskini na Łopiankach, przy okazji sprawdzając też jak wygląda trasa czarnym szlakiem, odbijającym od niebieskiego w lewo.

Jeszcze jedna alternatywa na tłumy w Dolinie Mnikowskiej – poznajcie niedaleki Zimny Dół

W Wąwozie Półrzeczki dominują drzewa bukowe, więc już w lipcu zaplanowałam, że jesienią musimy wrócić tutaj koniecznie. I dobrze. Tym razem zrobiliśmy już właściwą trasę i niebieskim szlakiem dotarliśmy do naprawdę bajkowych miejsc. Ale po kolei.

Wąwóz Półrzeczki – niebieski szlak

Naszą wędrówkę zaczynamy na parkingu tuż przy Dolinie Mnikowskiej. Parking jest spory, ale pamiętajcie, że w weekendy zapełnia się dość szybko. Na parkingu bez problemu wypatrzycie oznaczenia prowadzące Was do Wąwozu niebieskim szlakiem, w przeciwną stronę niż Dolina Mnikowska.

Total distance: 3080 m
Max elevation: 382 m
Min elevation: 316 m
Total climbing: 92 m
Total descent: -90 m
Total time: 01:33:16
Download file: pl-mlp-dolina-polrzeczki-kasai.eu.gpx

Po przejściu przez ulicę są oznaczenia dwóch szlaków – czarnego i niebieskiego i strzałka w lewo. Pewnie zdarzało się, że turyści wybierali ścieżkę po prawej stronie i wchodzili komuś na prywatne podwórko obok domu…

W tej okolicy są problemy z zasięgiem, jeśli więc chcecie mieć też mapkę w telefonie – sprawdźcie trasę wcześniej.

Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie możecie źle skręcić. Przy ostatnich domach, zdecydowanie trzeba iść prosto, w lewo odchodzi szlak czarny.

Jaskinia na Łopiankach

Tym razem naszą wycieczkę zaplanowaliśmy tak, że od razu, gdy tylko minęliśmy pierwszą polankę, skręciliśmy w prawo, w kierunku Jaskini na Łopiankach. Idziemy wtedy ścieżką blisko skałek. Jaskinie bez problemu zobaczycie. Warto zabrać ze sobą czołówki, bo jaskinia jest bardzo łatwa do spenetrowania i dodatkowo będzie to jeszcze jedna atrakcja na wycieczce.

Podążając dalej wypatrzcie źródełko bijące w pobliżu skałek. My nie wróciliśmy od razu na właściwy szlak niebieski, tylko podążamy ścieżką wydeptaną zapewne przez wspinaczy. Idziemy dalej w las i już za chwilę możemy podziwiać kolejne skałki. Tak jak wspomniałam, dominuje tu las bukowy, co w połączeniu ze skałkami i fantazyjnym ukształtowaniem terenu powoduje, że jest tu naprawdę bajkowa sceneria! Skałki są imponujące i mają swoje nazwy – Skała na Łopiankach, Księżycowa Skała, Mnik, Dębowe Skałki, Kanapa, Zaciszny Filar.

Na ścieżkę i oznaczony niebieski szlak wracamy dopiero wtedy, gdy nasza ścieżka w pobliżu skałki Zaciszny Filar się urywa. Wracamy na parking już szeroką ścieżką i nadal podziwiamy zachwycające las, drzewa i skałki.

Wąwóz Półrzeczki – informacje praktyczne

Wąwóz Półrzeczki położony jest w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Mników w gminie Liszki.

Parking – tuż przy drodze, duży, ale szybko zapełnia się w czasie weekendów.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci