Home PodróżePolska Weekendowy spływ kajakowy po Liswarcie

Weekendowy spływ kajakowy po Liswarcie

by Kasia

Lubimy odkrywać nowe miejsca na spływy kajakowe, ale w równym stopniu lubimy wracać tam, gdzie było pięknie. Tak mamy z Liswartą. To nasz trzeci spływ kajakowy po Liswarcie.

Choć już pływaliśmy po Liswarcie, to jednak miała dla mnie jeszcze jeden, nie odkryty odcinek.

Pierwszy raz zrobiliśmy tutaj trasę z miejscowości Zawady do Wąsocza. W ubiegłym roku Marek i grupa znajomych zrobili pełną, dwudniową trasę Danków – Zawady + Zawady – Wąsocz.

Jak się pływa po Liswarcie? Zapraszamy na zdjęcia z trasy Zawady – Wąsocz

W tym roku w czerwcu znowu zameldowaliśmy się nad Liswartą. Tym razem to znowu był to spływ dwudniowy.

Weekend w kajaku na Liswarcie – jak zaplanować?

Liswarta to bardzo malownicza rzeka. Na odcinku od Dankowa do Wąsocza to najpopularniejsza trasa kajakowa. Całość to ponad 30 km i aż się prosi żeby rozplanować tu pływanie na dwa dni. Tym bardziej, że właściciel kajaków, z którym pływamy od lat, ma swoją bazę i pole namiotowe mniej więcej w połowie trasy, w Zawadach.

Szukasz towarzystwa na spływ kajakowy? Zapraszamy do Grupy „Kajakowy Zawrót Głowy„!

Liswarta na trasie Danków – Zawady

Długość spływu to ok. 14 km. Trasa łatwa, choć mamy po drodze dwie przenoski kajaków. A jak wiadomo, nie każdy lubi je nosić. Jeden plus, że przenosimy kajaki praktycznie tylko kilkanaście metrów po łatwym terenie. Podsumowując – pomimo przenosek trasa tak łatwa, że po spływie praktycznie nie czułam wiosłowania w rekach.

Jeden minus – brak fajnych miejsc na postój. Jeśli nawet jakieś miejsce na brzegu ładnie wygląda i nadaje się na krótki postój, to okazuje się, że jest tabliczka „Teren Prywatny”… Szkoda, że jeszcze okoliczni mieszkańcy nie wpadli na to, że na kajakarzach można dobrze zarobić. Jeśli więc liczycie na bary przy brzegu tak, jak to jest na Krutyni, to niestety się zawiedziecie.

Liswarta na trasie Zawady – Wąsocz

Tutaj startujemy z bazy firmy poliswarcie.pl, czyli z naszego pola namiotowego. To znowu bardzo malownicza trasa, choć nieco dłuższa. Do pokonania mamy ok 18 km. Jest malowniczo, choć tutaj jest też kilka trudniejszych miejsc. Są bystrza z wystającymi kamieniami i korzeniami. A najgorsze miejsce to bystrze z zakrętem – tutaj naprawdę trzeba uważać i spływać pojedynczo, zachowując dystans. Na szczęście cała nasza ekipa doskonale sobie poradziła.

Na osłodę dostajemy też bardzo malownicze mostki które aż się proszą o zdjęcia!
Kończymy spływ wpływając Liswartą do Warty. Tak więc końcówka to szeroka rzeka, choć zaskoczeniem mogą być tutaj płycizny nawet na środku rzeki. 
Gdy byliśmy w czerwcu był dość niski stan wody – widać to było po odsłoniętych dość wysoko brzegach.

Spływ kajakowy po Liswarcie – informacje praktyczne

Kajaki wypożyczaliśmy z firmy poliswarcie.pl Niezmiennie polecamy, bo zawsze spływając tutaj korzystamy z ich kajaków. Sprzęt mają świetny i niebagatelne znaczenie ma też to, że Właściciel jest bardzo sympatyczny! Dodatkowo jest też możliwość zrobienia ogniska albo grilla na kempingu należącym do właściciela kajaków. Koszt to 60 zł za dzień (zestaw kajak, wiosło, kapok). Do tego dochodzi jeszcze koszt transportu kajaków. Dlatego polecamy albo zorganizować spływ w większej grupie, albo dołączyć się do spływu, który już jest w danym dniu – koszty transportu rozkładają się wtedy na wszystkich uczestników.

Kajaki z dzieckiem

Pływać z Malwinką zaczęliśmy stosunkowo wcześnie. Kiedy zabraliśmy ją na pierwszy spływ po Krutyni miała ok 2 lat. Nigdy się w kajaku nie nudziła – z ciekawością oglądała okolice, moczyła rączki w wodzie. A gdy była zmęczona po prostu zasypiała.
Teraz gdy ma już prawie 7 lat szczególnie lubi gdy na spływie ma do towarzystwa inne dzieci w kajakach dookoła. Atrakcją są też ważki, maczanie patyków w wodzie, a na postojach radosne chlapanie.
Atrakcją był też oczywiście nocleg w namiocie.

Jak się przygotować na spływ kajakowy?

Koniecznie zaopatrzcie się w kilka rzeczy które mogą okazać się bardzo przydatne, gdy dojdzie do bliskiego kontaktu z wodą:
– wodoodporne worki (można je w ostateczności zastąpić workami na śmieci do których możecie wrzucić małe, zwykle plecaczki, ale polecamy takie specjalne, szczelnie zapinane)
– wodoodporne etui na telefon i dokumenty
– buty które szybko wyschną i dobrze trzymają się nogi. Gdy będzie potrzeba przejść jakiś odcinek po wodzie, nawet nie wiesz jak szybko zgubisz zwykle japonki
– krem na słońce i nakrycie głowy, okulary
– środek na komary
– gdyby prognozy zapowiadały deszcz polecamy zabrać też peleryny. Nam sprawdziły się doskonale peleryny rowerowe, odpowiednio długie i szerokie.

Ciekawostki w okolicy

– rezerwat Szachownica i Bukowa Góra
– muzeum 303
– pomnik i miejsce bitwy Mokra
– Danków – ruiny twierdzy bastionowej z XVII wieku
– spływ kajakowy rzeką Kocinką – dla twardzieli – szczegóły tutaj

Nocleg

Polecamy pole namiotowe „Krecik” w Zawadach, położone nad samą rzeką. Gdy macie namiot to koszt 15 zł od osoby (dzieci połowa ceny). Mamy więc ten komfort, że wysiadając z kajaka jesteśmy już przy namiocie. Na miejscu jest pole namiotowe, domki kempingowe, toalety, prysznice, otwarta kuchnia z lodówką, kuchenką i czajnikiem. Jest też sporo miejsc na rozpalenie ogniska i kamienny grill.
W Zawadach jest też sklep spożywczy gdzie możecie się zaopatrzyć we wszystko na grilla.

Gdzie zjeść

Tuż obok pola namiotowego jest restauracja z domowymi obiadami i pizzą. Ceny bardzo przystępne.

Gdzie na kajaki w Polsce? Zapraszamy TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Dawid Lasociński/Swiathegemona 9 lutego 2021 - 23:44

W okolicy warto jeszcze zahaczyć o pobliskie Krzepice. Miasto ma ładny kościół i ruiny synagogi, ale najciekawszy jest cmentarz żydowski z żeliwnymi grobami. Nie wiem czy drugi taki gdzieś w Polsce jeszcze jest. Trochę dalej, nad Wartą w okolicy Bobrownik warto wspiąć się na górę Zelce (rezerwat Węże), zobaczyć Żabi Staw i górę św. Genowefy. Bardzo malownicze miejsce i bezpieczniejsze od Szachownicy. Nadaje się na wycieczkę z dzieckiem

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci