Home PodróżePolskaKociewie Wirty – najstarszy Leśny Ogród Dendrologiczny w Polsce z 1869 roku – Kociewie

Wirty – najstarszy Leśny Ogród Dendrologiczny w Polsce z 1869 roku – Kociewie

by Kasia

Ruszając na Kociewie szukaliśmy ciekawostek przyrodniczych. Arboretum Wirty to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc przyrodniczych na Kociewiu, a nawet w Polsce!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

To już tradycja, że z wielką przyjemnością odwiedzamy wszelkiego rodzaju arboreta i ogrody botaniczne.

Arboretum Wirty

Nazwa Arboretum pochodzi od łacińskiego słowa arbor-drzewo. To tutaj są bogate kolekcje drzew, krzewów i zazwyczaj prowadzi się też nad roślinami badania. Arboreta to prawdziwe królestwa drzew!

Wirty to najstarszy w Polsce Leśny Ogród Dendrologiczny. Został założony w 1869 roku, kiedy to na leśnej polanie nadleśniczy Wilhelm Oswin Puttrich założył królewską szkółkę drzew i krzewów owocowych.

W 1877 roku niewielką szkółkę leśną zajmującą jedynie 2,5 hektara, powiększono o 4,9 hektarów. Hodowano tam wtedy około 200 gatunków jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni oraz śliwy. Kolejny etap rozwoju arboretum to lata 1881 – 1896, gdy pod nadzorem profesora Adama Schwappacha zostało założonych tutaj 29 powierzchni doświadczalnych. Było to związane z panującą wówczas modą na sprowadzanie egzotycznych drzew do Europy. I tak docierały tu drzewa z Ameryki a nawet Japonii.

Historia powojenna arboretum to w dalszym ciągu prężnie rozwijająca się kolekcja drzew i roślin. Wirty miało szczęście do ludzi z pasją, którzy wkładali wiele serca w swoją prace i rozwijanie tego niesamowitego miejsca. W 2005 roku Arboretum Wirty uzyskało status Ogrodu Botanicznego.

Najstarsze okazy obce datowane są tutaj na 1882 rok, a okazy drzew rodzimych liczą sobie blisko dwieście lat. Niektóre egzemplarze egzotyczne to jedyne takie występujące na terenie Polski.

Co wyróżnia to arboretum na tle innych? Na pewno data powstania i gigantyczna powierzchnia!

Obszar który zajmuje jest imponujący – to około 70 hektarów. składa się z dwóch części: parkowej i leśnej. Do wyboru mamy kilka tras oznaczonych kolorami – ścieżka widokowa, parkowa, azaliowy szlak, śladami Schwappacha, ścieżka pieszo – rowerowa oraz kładki przez bagna.

Liczba gatunków które możemy podziwiać w Witach jest imponująca! Kolekcja różaneczników i azalii liczy ponad 40 gatunków!
Wirty to też 93 gatunki drzew iglastych i 147 gatunki drzew liściastych.

Teren choć tak gigantyczny jest wręcz idealnie zagospodarowany i zadbany. Miejsca które nas zachwyciły najbardziej to niewątpliwie punkty widokowe na Jezioro Borzechowskie Wielkie ( ten kolor wody!) I drewniane kładki przez bagno pełne zielonych żab!

Jeśli wybierzecie się do tego arboretum zarezerwujcie sobie dobrych kilka godzin. Sam spacer przez pięknie zagospodarowane alejki to prawdziwa przyjemność.

Na koniec dobra wiadomość dla dzieci – przy wyjściu z arboretum jest ciekawy plac zabaw.

Drewniane Kładki i torfowisko

To niewątpliwie jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w arboretum. Warto tak zaplanować trasę spaceru, żeby nie przeoczyć tego miejsca.

Jezioro Borzechowskie Wielkie – punkty widokowe i pomosty

To kolejna perełka na terenie arboretum. Jezioro Borzechowskie imponuje rozmiarem. Podziwić je możemy z dwóch punktów widokowych. Przy jednym z nich jest nawet malowniczy drewniany pomost.

Jednak najwięcej czasu spędziliśmy nad jeziorem w miejscu, gdzie jest mini plaża i drugi drewniany pomost. Tutaj też byliśmy zupełnie sami – czasem tylko zaglądali tu inni spacerowicze. A kolor wody… Sami zobaczcie! Rzadko się spotyka jeziora mające taką wodę!

Arboretum Wirty – informacje praktyczne

Bilety: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy (dzieci do 5 lat bezpłatnie)

Arboretum czynne jest codziennie:

  • w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu w godz. od 9:00 do 16:00
  • w marcu i październiku w godz. od 9:00 do 17:00
  • w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w godz. od 9:00 do 20:00

Jest tu też mini sklepik ogrodniczy. My do domu zabraliśmy dwie sadzonki wawrzynka wilczełyko.

Można tu wprowadzać pieski, ale tylko na smyczy i w kagańcu.
Jest zakaz palenia i picia alkoholu. Ale możemy rozłożyć kocyk i spędzić na terenie arboretum cały dzień. Polecamy.

Noclegi na Kociewiu

Szukając noclegu polecamy portale AirBnb i Booking – znajdziecie tam sporo możliwości noclegowych – od osobnych domków po pokoje w hotelach i agroturystykach.

Mam nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzin w Arboretum Wirty i na Kociewiu.

Kociewie odkrywamy we współpracy z LOT Kociewie, Lokalną Grupą Działania „Chata Kociewia”, Lokalną Grupą Działania „Wstęga Kociewia” oraz Lokalną Grupą Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”.

Więcej ciekawostek z Kociewia znajdziecie u nas TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci