Home PodróżePolska Wyspa Sobieszewska – Rezerwat Ptasi Raj, czyli odkrywamy Pomorskie

Wyspa Sobieszewska – Rezerwat Ptasi Raj, czyli odkrywamy Pomorskie

by Kasia

Uwielbiam wyjazdy nad nasze morze. Bałtyk i plaże mają swój niesamowity urok. Od dłuższego czasu kusiło nas, żeby wreszcie wybrać się na Wyspę Sobieszewską. Jakoś podświadomie czułam, że będzie tam jakoś inaczej, fajnie, bardziej dziko? I wiecie co, nie pomyliłam się! Wyspa Sobieszewska to cięgle jeszcze cudowna enklawa przyrody. Nic w tym dziwnego – na tym niewielkim obszarze są aż dwa rezerwaty przyrody – Ptasi Raj i Mewia Łacha. O tym pierwszym dzisiaj Wam opowiem.

Rezerwat Ptasi Raj jest położony na północno-zachodniej części wyspy i został uwożony w 1959 roku. Obejmuje teren od Martwej Wisły aż do Zatoki Gdańskiej. Na tym terenie są dwa jeziora – Karaś i jezioro Ptasi Raj. Mamy tu wytyczone ścieżki spacerowe i dwie wieże obserwacyjne.

Kiedyś dostępne było wejście na zabytkową, XIX-wieczną, kamienna groblę, oddzielającą Wisłę Śmiałą od Jeziora Ptasi Raj. Niestety teraz jest szlaban i zakaz wstępu.

My zaczynamy nasz spacer z parkingu. Poruszamy się po wyznaczonym szlaku i na trasie mamy tablice edukacyjne. Długość całej ścieżki wynosi około 6 km, a czas przejścia zależy od tego ile czasu będziecie potrzebować na zdjęcia.

Pierwsza wieża jest z widokiem na Jezioro Karaś. Druga to też czatowania z widokiem na Jezioro Ptasi Raj i Mierzeję Messyńską.

Rezerwat jest prawdziwą oazą ptactwa. Możemy tu spotkać ponad 200 gatunków, z czego 45 tu gniazduje. Do najciekawszych gatunków występujących w Rezerwacie Ptasi Raj należą: rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna, sieweczka rzeczna, bąk, kropiatka, zielonka, wąsatka i podróżniczek. Zdarza się też zaobserwować ostrygojada. Na jeziorze można obserwować całe stada kaczek, gęsi, łabędzi, łysek i mew. Jeśli będziecie mieli szczęście, zobaczycie też foki.

My do spaceru przez rezerwat dołożyliśmy jeszcze przejście na plażę. Plażować możemy tylko do miejsca wyznaczonego – za czerwonymi znakami zaczyna się Rezerwat i jest zakaz wstępu. Gniazdują tam sieweczki i są dni, kiedy wolontariusze pilnują, żeby natręci tam nie spacerowali.

Ta cześć plaży to była też nasza ulubiona miejscówka. Prawie nie było tu ludzi, a malownicze drzewa i korzenie na plaży tym bardziej zachęcały do zatrzymania się w tym miejscu.

Trafiliśmy też na bardzo sympatycznego ornitologa, który pozwolił naszym dziewczynom pooglądać ptaki przez profesjonalną lunetę.

Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej – informacje praktyczne

Parking

Spory parking jest w pobliżu pętli autobusowej, na końcu ul. Nadwiślańskiej w Górkach Wschodnich.

Dojedziecie tu też bez problemu komunikacją miejską z Trójmiasta, autobusem 186.

Nocleg na Wyspie Sobieszewskiej

My wybraliśmy malownicze domki Przystanek Wyspa – polecamy!

Bałtyk poza sezonem – więcej przeczytacie u nas na blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci