Są takie miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć.. Dlatego odwiedzając Szklarską Porębę na pewno traficie na jakiś punkt widokowy – jest ich kilka w okolicy. Dzisiaj proponujemy krótką wycieczkę na Złoty Widok w komplecie z Chybotkiem.
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Wspomniałam już, że punków widokowych jest kilka w tych okolicach. Jeśli będziecie planować wycieczki, podpowiadamy gdzie ich szukać:
– Złoty Widok – opis i mapka poniżej
– Punkt widokowy przy Zakręcie Śmierci
– punkt widokowy przy Zbójeckich Skałach (Diamentowy widok)
– punkt na zboczu szczytu Drewniak w Michałowicach
– Wysoki Kamień
– Karczmarz
Złoty Widok i Chybotek
To łatwa i krótka wycieczka.
Startujemy z parkingu tuż przy głównej ulicy i niedaleko Wodospadu Szklarki. Nasz szlak prowadzi cały czas do góry, a tutejszy las jest niezwykle malowniczy.


Jeśli będziecie, tak ja my, wędrować tutaj zimą, mogą się przydać kijki i raczki.
Możecie być też pewni, że sporo osób wędruje tym szlakiem – dlatego jest duże ryzyko, że w zimie będzie ślisko.
Dodatkowo, jeśli ruszycie na szlak w czasie weekendu, albo też w czasie ferii może być problem ze znalezieniem miejsca na parkingu.
My, jeśli tylko jest taka szansa, ruszamy w takie popularne miejsca możliwie wcześnie rano. I tym razem byliśmy tu zupełnie sami.
Chybotek
Jak się pewnie domyślacie, nazwa Chybotek wzięła się z tego, że skała się chybocze. Faktycznie najwyższy głaz o średnicy około 4 metrów możemy z łatwością rozkołysać!




Chybotek położony jest na wysokości 565 m n.p.m.Ta malownicza grupa skał ma wysokość około 4 m i złożona jest z kilku granitowych bloków. Według legend waloński poszukiwaczy skarbów z XIV i XV wieku, skałka ta odgrywała dużą rolę, bo miała zamykać wejście do podziemnego, zaklętego skarbca. Nazywana jest tam jako Siedmiokątny Kamień.
Chybotek nazywany też był Misą Cukru.
W 1933 roku Chybotek został uznany za pomnik przyrody nieożywionej.

Zloty Widok
Na koniec czeka na Was fantastyczne miejsce z tarasami, leżakami i… Widokiem.
Tak świetnie przygotowany teren mamy tu od 2020 roku.








Tak naprawdę nazwa Złoty Widok jest używana przy określaniu wielu punktów widokowych w Sudetach Zachodnich.
Ten, na który dzisiaj was zabieramy jest położony ponad doliną rzeki Kamiennej. Roztacza się tutaj fantastyczny widok – od Szrenicy aż po Śnieżkę.
Góry często pokrywa lekka mgiełka, która ma niebieski kolor, stąd nazwa Karkonoszy „Niebieskie góry”. Mgiełka to efekt oparów unoszących się nad lasami iglastymi, w których przeważają świerki.
Dodatkowo, przy szlaku, blisko punku widokowego, znajduje się płaski blok granitowy zwany Grobem Karkonosza ( napis Rubezahl – czyli Liczyrzepa).
Gdzie coś dobrego zjeść?
Chata Izerska – to prawdziwe miejsce z duszą – schronisko, piękne widoki, rewelacyjne jedzenie i właściciel – prawdziwy pasjonat i przewodnik górski. Co tam dobrego jedliśmy? Wyjątkową Kluskę Izerską i najlepsze pierogi z mięsem jakie jedliśmy w życiu!






Gdzie nocować
Jeśli szukasz noclegu w pobliżu, to polecamy wygodny apartament w Szklarskiej Porębie:

Więcej możliwości noclegowych w okolicy znajdziesz na poniższej mapie:
Booking.comWięcej ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku znajdziecie na naszym blogu TUTAJ
5 komentarzy
Nieznane mi strony, ale prezentują się ciekawie.
Dzieki za ten wpis. Będąc w Szklarskiej nie zaliczyłam tych miejsc. Będą na kolejne odwiedziny
Tak jak Wy uwielbiam wyszukiwanie takich perełek i nietypowych szlaków … a te tereny wciąż przed nami – muszę w końcu coś zaplanować … bo KGP czeka na realizację do końca
Tym razem „Złoty Widok” poskąpił wam widoku ;) Ale rzeczywiście panorama stamtąd potrafi zauroczyć.
Złoty Widok to bardzo fajne miejsce w Szklarskiej Porębie. Przy ładnej pogodzie rozciąga się stąd super widok na całe Karkonosze :)