Home PodróżePolska A może weekend w Koninie? 10 największych atrakcji!

A może weekend w Koninie? 10 największych atrakcji!

by Kasia

Niezmiennie zachęcamy Was do podróży, i tych bliskich i dalekich. A jeśli urlopu nie macie zbyt dużo, to warto maksymalnie wykorzystać weekendy. My jeden z lipcowych spędziliśmy w Koninie i był to zdecydowanie bardzo udany weekend. Jakie atrakcje i ciekawostki tam na Was czekają?

 

1. Konin – Słup Koniński

To romański słup drogowy z 1151 roku. Oznaczał połowę drogi miedzy Kaliszem a Kruszwicą. Jest to najstarszy znak drogowy w Europie poza granicami dawnego imperium rzymskiego! To też prawdopodobnie jeden z pierwszych zapisów wierszem po łacinie w kamieniu!

Inskrypcja na nim głosi:
„Roku od Wcielenia Pana naszego 1151
Niniejszy wskazówka [dotycząca] drogi i sprawiedliwości stwierdza,
że tu jest środek [drogi] do Kalisza z Kruszwicy.
Kazał ją tutaj ustawić Piotr, komes pałacowy,
I w ten sposób roztropne przepołowił podróż.
Aby raczył o nim pamiętać każdy podróżnik,
kołacząc modlitwą do łaskawego Boga.”

P1190579

2. Konin – Muzeum Regionalne i Słoń Leśny

Wszystkie atrakcje tego muzeum mieliśmy dosłownie na wyciągniecie ręki. Dzięki wygranej w ubiegłorocznej edycji konkursu Turystyczna Rodzinka PTTK (macie jeszcze okazję żeby się zgłosić do końca sierpnia!) przez trzy dni mieszkaliśmy na terenie muzeum.
Niewątpliwie największą ciekawostką tutaj są odkryte w latach osiemdziesiątych w Józefowie szczątki Słonia Leśnego. Jeśli wydawało się Wam, że mamuty były duże, to musicie poznać słonia z konińskiego muzeum. :)

IMG_0483

IMG_0488

IMG_0490

Na terenie muzeum jest też zamek z ciekawą ekspozycją poświęconą historii Konina, wystawa archeologiczna i galeria obrazów. Na dziedzińcu zamkowym podziwiać możemy uratowane macewy ze zniszczonego przez hitlerowców cmentarza żydowskiego.

P1190636

IMG_0410

IMG_0413

IMG_0418

IMG_0495

IMG_0507

P1190633

IMG_0399 Możemy też pospacerować po niewielkim skansenie i zwiedzić uroczy dworek w którym znajduje się sala upamiętniająca Zofię Urbanowską. Pewnie niewielu z Was wie, że jest ona uznawana za autorkę jednego z pierwszych przewodników po Tatrach!

IMG_0349

IMG_0350

IMG_0352

IMG_0364

IMG_0387

3. Klasztor Kamedułów w Bieniszewie

Tutejsi Kameduli maja nieco luźniejsze zasady dotyczące wstępu kobiet do kościoła w porównaniu z klasztorem na Bielanach w Krakowie. Tutaj kobiety mogą wejść w każdą niedzielę na mszę o 10:30 (w Krakowie jedynie w wybrane święta, kilkanaście razy w roku). Polecamy przybyć trochę wcześniej (bramy otwierają ok. 30 minut przed mszą) by spokojnie zwiedzić krypty, boczne nawy i zobaczyć cudowny obraz na tyłach głównego ołtarza. Atrakcją będzie też zakup klasztornego miodu – podobno przepysznego!

P1190644

IMG_0462

IMG_0450

IMG_0447

4. Ślesin – Łuk Napoleona i smaki kuchni ochweśnickiej

Do Ślesina trafiliśmy zwabieni regionalnymi smakami. To tu i w okolicach możecie zjeść obsypańca i pyrczoka – potrawy regionalne kuchni ochweśnickiej. Kultura ochweśnicka obejmuje okolice Ślesina i Sompolna. Nam udało się skosztować tylko obsypańca w karczmie tuż przy Łuku Triumfalnym w Ślesinie. Jest też restauracja Ochweśnicka, nieco dalej od centrum i tam zapewne dostaniecie oba smakołyki. A co to właściwie jest? Oczywiście dania z ziemniaków, w końcu ziemniakami wielkopolska stoi!
Co jeszcze znajdziemy ciekawego w Ślesinie? Wspomniany już Łuk Triumfalny, wybudowany na część Napoleona w 1811 r. Niestety sam Napoleon w Ślesinie nigdy się nie pojawił.

P1190649 Na rynku jest fontanna z gęsią i pomnik sprzedawcy gęsi, dumnie dzierżącego gąskę pod pachą i specjalną laseczkę, pozwalającą na łapanie gęsi. Okolica słynie właśnie z gęsiny, jednak w restauracji się na nią nie pokusiliśmy. Cena miażdżyła – porcja to kwota ok. 100zł…

W Ślesinie możecie też zobaczyć drogowskaz z dziwnie brzmiącymi słowami. To język ochweśnicki! Ponoć wykształcił się na potrzeby sprzedawców gęsi, by mogli się porozumiewać między sobą tak by klienci z innych stron ich nie rozumieli… można się tylko domyślać dlaczego. ;)

Ostatnia ciekawostka – ponoć właśnie tutaj na prawdę podkuwano gęsi. Kiedy stadko miało być dostarczone w odległe miejsca, to przeganianio je po smole a potem po żwirku. „Podkute” w ten sposób gąski mogły przejść wiele kilometrów nie zdzierając sobie przy tym łapek. :D

IMG_0531

IMG_0523

5. Wola Łaszczowa i błękitna laguna

Tutaj znowu skusiliśmy się wybrać, widząc zdjęcia w Internecie. Cudowna błękitna woda jakby żywcem przeniesiona z dalekiej Tajlandii czy innych Malediwów? Niestety tak dobrze nie jest – kąpać się tam oczywiście nie wolno (kolor wody powstał przez nagromadzenie różnych związków chemicznych) a dotarcie tam jest delikatnie mówiąc mało komfortowe. No chyba że ktoś lubi przeciskać się przez krzaki, albo ma dużą determinację aby zrobić zdjęcie. Niestety pogoda nie dopisała ;)

P1190770

6. Konin – odkrywanie tajemnic miasta

Kościół Farny – polichromie i witraże opracowywał Eligiusz Niewiadomski, późniejszy zabójca prezydenta Narutowicza. Wnętrze faktycznie zachwyca, a przed tym właśnie kościołem znajdziecie Słup Koniński przeniesiony tutaj w XIX w, z obecnego Placu Zamkowego.
IMG_0338
Synagoga – a właściwie to co z niej pozostało. Przez lata działała tu biblioteka i można było zobaczyć całkiem dobrze zachowane wnętrza – żyrandole i freski. Teraz niestety przeszła w ręce prywatne – sprzedana przez Gminę Żydowską stoi zamknięta na głucho i niszczeje.

P1190563

P1190562

P1190568
Zamek w centrum Konina – tu możecie zabawić się w detektywów. Zamek był, ale nie znalazł uznania jako romantyczna ruina i został rozebrany wieki temu. Teraz w tym miejscu jest plac z fontanną.

P1190571
Zamek w dzielnicy Gosławice – w środku ekspozycja sprzętów z epoki, galeria obrazów i wystawy czasowe.

P1190609

P1190629
Pałac Reymondów, bogatych przemysłowców. Niestety w ruinie. Sam budynek, a szczególnie rzeźby zachwycają!

P1190599

P1190595
Bulwar nad Wartą – po niedawnej rewitalizacji to bardzo miłe miejsce na spacer i piknik nad rzeką.

P1190543
Titanic w Koninie-Gosławicach – czyli niesamowity widok na elektrownię, której światła odbijają się fantastycznie w pobliskim jeziorze.

IMG_0396

IMG_0605

7. Licheń

Licheń słynie z Sanktuarium Maryjnego. Historia objawień związana jest z niewielkim XVIII wiecznym obrazem i od 1850 roku było to znane miejsce pielgrzymkowe. W ostatnich latach narosło wokół Lichenia sporo kontrowersji. Jedni jadą tam z potrzeby duchowej, inni żeby zobaczyć przepych i rozmach. W 2004 roku została ukończona budowa nowej bazyliki. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie – długość 139m, szerokość 77m (szerokość elewacji frontowej – 162m), wysokość części centralnej 64,8 m (wysokość krzyża wieży – 141,5 m). Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m³, powierzchnia 23 tys. m². Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni – 52. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych. Więcej TUTAJ.
Miejsce faktycznie kontrowersyjne – my widzieliśmy i mamy w końcu swoje zdanie. Przepych jest. Czy jest zachwyt? Może tak, szczególnie jeśli chodzi o konsekwencję i doprowadzenie takiej gigantycznej inwestycji do końca.
Spędziliśmy tam dobrych kilka godzin, bo teren jest ogromny. Polecam zaglądnąć w środku tygodnia – w weekendy spodziewajcie się gigantycznych tłumów. Tak gigantycznych, że nawet nas zaskoczyły! W sobotę tylko przejechaliśmy przez zatłoczoną miejscowość (padał deszcz, a dziecko spało na tylnym siedzeniu), za to w poniedziałek puściutko. A jeśli po zwiedzaniu poczujecie głód, to na terenie jest spory bar „Emaus”, w którym dostaniecie pyszny obiad w rozsądnej cenie. :)

IMG_0610

IMG_0651

P1190754

P1190719

IMG_0662

P1190703

P1190752

8. Puszcza Bieniszewska – źródełko św. Barnaby

Odwiedzając klasztor Kamedułów będziecie dość długo jechać uroczym lasem. To Puszcza Bieniszewska. Warto tu wybrać się na spacer albo na rower. Obowiązkowo też zrobić postój przy źródełku św. Barnaby, z którego woda ponoć ma uzdrawiającą moc.

P1190642

IMG_0423

IMG_0430

IMG_0432

9. Wieża widokowa Paprotnia

Ma 22 metry i można z niej oglądać okolice, w tym Bazylikę w Licheniu. Nieopodal jest jeszcze druga wieża, mniej dostępna, bo trzeba się przejść ok. 1km po rezerwacie. Obie wieże są połączone szlakiem rowerowym „Dwie wieże”.

P1190498

10. Znane osoby pochodzące z Konina:

Jan A. P. Kaczmarek – kompozytor, laureat Oskara
Edyta Olszówka – aktorka
Julius Fromm – wynalazca najpopularniejszego teraz zastosowania lateksu, czyli prezerwatywy
Mieczysław Grzegorz Bekker – naukowiec, kierował zespołem, który zaprojektował słynny pojazd księżycowy użyty w misjach Apollo 15, 16 i 17
Zofia Urbanowska – pisarka

Nie było by tego wpisu gdyby nie Piotr Pęcherski. To on podpowiadał nam co warto w Koninie i w okolicach zobaczyć. Fantastycznie, że są tacy ludzie jak on i jego żona Ania, z ogromną pasją krzewiący lokalny patriotyzm!

Nasze wyprawy możecie śledzić też na Instagramie! ZapraszamyBooking.com

To też może Cię zainteresować

8 komentarzy

irena 4 września 2015 - 8:49

Ucieszyłam Sie, że napisaliście o atrakcjach naszego regionu ilustrując tekst własnymi zdjęciami z opisywanych miejsc. Zabrakło mi Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu. Pracuję w nim i może ktoś pomysleć, że każda pliszka własny ogon chwali. Tak – ale będąc w Licheniu wejdźcie do Muzeum a przekonacie się, że jest co chwalić. Piękny zbiór pamiątek ilustrujących historię Polski. Rekopisy królów Polski, starodruki, pasy kontuszowe, broń biała i pamiątki z czasów powstań i walki o niepodległość. A na koniec – na wyciszenie – malarstwo i grafika.

Odpowiedx
Kasia 4 września 2015 - 9:07

Dziękuje za komentarz i informacje o muzeum. Musze przyznać, że nie doczytaliśmy, że takie muzeum jest w Licheniu. Niestety zadziałało to,”jeśli jest tam Bazylika, to pewnie nic więcej”. Teraz żałuję. Następnym razem, jak będziemy gdzieś jechać musimy chyba na blogu / FB pytać o ciekawe miejsca, żeby już więcej nic nam nie umknęło. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedx
Marek 4 września 2015 - 12:13

W sumie nawet wiedząc o Muzeum i tak byśmy go nie zobaczyli, bo byliśmy tam w poniedziałek… a w poniedziałki Muzeum zamknięte. Niemniej jednak faktycznie szkoda. :)

Odpowiedx
irena 4 września 2015 - 8:49

Ucieszyłam Sie, że napisaliście o atrakcjach naszego regionu ilustrując tekst własnymi zdjęciami z opisywanych miejsc. Zabrakło mi Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu. Pracuję w nim i może ktoś pomysleć, że każda pliszka własny ogon chwali. Tak – ale będąc w Licheniu wejdźcie do Muzeum a przekonacie się, że jest co chwalić. Piękny zbiór pamiątek ilustrujących historię Polski. Rekopisy królów Polski, starodruki, pasy kontuszowe, broń biała i pamiątki z czasów powstań i walki o niepodległość. A na koniec – na wyciszenie – malarstwo i grafika.

Odpowiedx
Joanna 4 września 2015 - 12:47

Super. Bardzo ładne zdjęcia. Jedno małe ale, Edyta nie pochodzi z Konina (mieszkała tylko przez parę lat i chodziła do II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie) ale za to Szymon Bobrowski (aktor) owszem. Pozdrawiam wszystkich podróżników. I zapraszam do Konina.

Odpowiedx
Kasia 4 września 2015 - 14:06

Dziękujemy za poprawkę! Pozdrawiamy serdecznie!!

Odpowiedx
Marek 15 stycznia 2017 - 22:14

do zobaczenia:

w Koninie dla dzieci Galeria PESTKA, male ZOO

Glaz Patkul w Kazimierzu Biskupim

Klasztor w Ladzie

Odpowiedx
Alex Andra 27 lipca 2017 - 17:45

W Koninie warto jeszcze odwiedzić Park Chopina, w którym znajduje mini ZOO, a także wiele atrakcji na placu zabaw dla najmłodszych.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci