Wyspa Sobieszewska
Home Rusz się!Bałtyk Wyspa Sobieszewska – co warto zobaczyć? 12 ciekawostek na wyspie

Wyspa Sobieszewska – co warto zobaczyć? 12 ciekawostek na wyspie

by Kasia

Od razu się przyznam… Uwielbiam wyspy. Jak tylko mam wybór – wyjazd na stały ląd, czy na wyspę, wyspa wygrywa. Tak więc jak tylko usłyszałam o Wyspie Sobieszewskiej, wyspie, a jednocześnie części Gdańska, od razu wiedziałam, że kiedyś tam pojedziemy. Okazało się, że sporo czasu musiałam na to poczekać… Wreszcie rok 2020, wyjątkowo sprzyjający krajowym podróżom, pozwolił nam znaleźć czas na taki wyjazd. Wyspa Sobieszewska – co tam ciekawego na nas czeka? Podpowiadamy!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Czym naprawdę jest Wyspa Sobieszewska?

To pasmo wydm nadmorskich zaliczanych do Mierzei Wiślanej, oddzielonych od stałego lądu przez:
– koryto Martwej Wisły od południa,
– Wisłę Śmiałą od zachodu
– Przekop Wisły od wschodu

A wszystko zaczęło się w XIX wieku… Najpierw w 1840 roku spiętrzone lodem wody Wisły przebiły się przez wydmy w rejonie wsi Górki. Powstało wtedy nowe ujście, najpierw nazwane Przełomem, a później, za sprawą Wincentego Pola nazwane Wisłą Śmiałą. Ostatni etap „tworzenia wyspy” to powstanie sztucznego ujścia rzeki nazwane Przekopem Wisły ( 7 km) w 1895 roku.
Dzięki tym działaniom powstała trzecia co do wielkości wyspa w Polsce, o powierzchni 37 km 2. Teraz to dzielnica Gdańska, oddalona od centrum ok. 15 km. Dzielnica o tyle ciekawa, że ma na swoim terenie aż dwa rezerwaty!

Atrakcje na Wyspie Sobieszewskiej

1. Rezerwat Ptasi Raj w Górkach Wschodnich

Tu można spędzić trochę czasu – są dwie wieże widokowe, kamienna groblą ( gdy byliśmy była zamknięta ), malownicze lasy i jeziora. My zrobiliśmy spacer pomiędzy wieżami i wyszliśmy na plażę (wejście nr 18), którą wróciliśmy do naszego domku ( wejście nr 11). Szczegółowy opis Rezerwatu Ptasi Raj znajdziecie u nas na blogu tutaj.
Uwaga – to rezerwat – poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach. Są obszary gdzie jest zakaz wstępu!

2. Rezerwat Mewia Łacha

To też doskonały pomysł na spacer. Tak naprawdę Rezerwat jest położony na obu brzegach Przekopu Wisły. My przeszliśmy odcinek zachodni, zaczynając w okolicy portu w Świbnie. Wejście na szlak jest ścieżką na skraju lasu. Na trasie mamy dwie wieże widokowe. Na koniec tradycyjnie już wyszliśmy na plażę i przeszliśmy do wejścia nr 7.
Mewia Łacha to raj dla fok i ok. 50 gatunków ptaków. Spotkać tu też możemy ornitologów i wolontariuszy z  Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Pilnują oni, by w okresie gniazdowania ptaki nie były niepokojone.
Uwaga – to rezerwat – poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach. Są obszary gdzie jest zakaz wstępu!

Więcej o rezerwatach i gdzie na rower w pobliżu Wyspy Sobieszewskiej przeczytacie u nas na blogu:

3. Wieża widokowa Sobieszewo – Orle – Zbiornik Kazimierz

Wieża widokowa to tak naprawdę zbiornik wody zbudowany w 2015 roku w celu wyrównania ciśnienia wody na wyspie.
Taras widokowy jest na wysokości 45 metrów. W środku jest interaktywna wystawa prezentująca budowle hydrotechniczne i walory przyrodnicze okolicy.
Niestety nie tak prosto się tam dostać.  Zwiedzamy tylko z przewodnikiem w określone dni i godziny i trwa to ok 60 minut.  Nam się nie udało złapać wolnego terminu, nawet we wrześniu. Na szczęście nasza znajoma, Alicja, zdołała wejść i dzięki temu mamy zdjęcia.

Umawiać możecie się telefonicznie, dzwoniąc codziennie od 9:00 –  18:00 – 602 278 051

4. Foki na Wyspie Sobieszewskiej

To nie lada gratka zobaczyć stado fok wylegujące się na niewielkiej piaszczystej wysepce na morzu. Gdy byliśmy na spacerze w Rezerwacie Mewia Łacha było ich całkiem sporo, ale widzieliśmy je z dużej odległości, z wieży widokowej. Gdy wreszcie zdecydowaliśmy się popłynąć, już tyle szczęścia nie mieliśmy. Tylko jedna foczka się wylegiwała, pozostałe wystawiały czasem łepki i się nam przyglądały. Od przewodnika na statku dowiedzieliśmy się, że były dni, kiedy na piasku odpoczywało nawet 50 osobników!
Tutaj też warto zadzwonić wcześniej i umówić się z kapitanem.
Koszt rejsu – 40 zł, 25 zł dzieci.

5. Krzywy las w Sobieszewie

Las nie jest może tak imponujący jak słynny krzywy las niedaleko Szczecina, ale i tak warto rzucić okiem. Nietypowe drzewa znajdziecie przy wejściu na plażę nr 17 (przedłużenie w lesie ul. Księżycowej), idąc lasem w kierunku wejścia 18, w odległości ok. 100 m od morza.

6. Śluza w Przegalinie

Zdjęcia ze śluzy nie mamy. Byliśmy tam wieczorem, przejazdem, wracając z Mierzei Wiślanej. Jest o tyle ciekawa, że dzięki niej jest możliwa żegluga między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły. Śluza w Przegalinie tak naprawdę to dwie śluzy – czynna „Południowa” (powstała w latach 1975–1982) i nieczynna od roku 1992 „Północna” (oddana do użytku w roku 1895). Nad śluzą wybudowano most łączący Wyspę Sobieszewską z Żuławami Gdańskimi. Nad nieczynną śluzą Północną jest taras widokowy.
Zwiedzanie (aktualne informacje sprawdzajcie na stronie TUTAJ):

  • w sezonie 01.05 – 30.09 w godzinach pracy (otwierania) śluzy południowej, tj. pon. – piąt.: 7:00 – 20:00 oraz sob., niedz. i święta: 9:00 – 20:00,
  • poza sezonem 01.01 – 30.04, 01.10 – 31.12 również w godzinach pracy (otwierania) śluzy, tj. pon. – piąt. 7:00 – 15:00

7. Prom Świbno – Mikoszewo

Prom na Przekopie Wisły. Czynny od 7:00 do 21:00, co pół godziny – cena 25 zł samochód, 4 zł za osobę. My korzystaliśmy z promu wyruszając na wycieczkę rowerową po Mierzei Wiślanej. Z promu warto też skorzystać jeśli będziecie chcieli zobaczyć część Rezerwatu Mewia Łacha po drugiej stronie Przekopu Wisły, od strony Mikoszewa. Uwaga – prom kursuje tylko w sezonie – od maja do października.

9. Most zwodzony nad Martwą Wisłą

To całkiem nowa atrakcja – most został otwarty 10 listopada 2018 roku i jest największym mostem zwodzonym w Polsce, w pełni automatycznym, a jego otwarcie zajmuje ok. 2,5 minuty. Powstał w niecałe dwa lata nad Martwą Wisłą i jest głównym wjazdem na Wyspę Sobieszewską. Czynny jest całą dobę, a przejazd jest bezpłatny.
Godziny otwierania mostu:

W sezonie letnim od 30.04 do 30.09:
– poniedziałek – piątek: 8:30, 10:30, 13:00, 14:30, 17:00, 19:00
– soboty, niedziele i święta: 8:30, 10:30, 13:00, 14:30, 17:00, 19:00, 21:00

Poza sezonem od 01.10 do 29.04:
– codziennie: 8:30, 10:30, 13:00, 17:00, 19:00

11. Izba pamięci Wincentego Pola

Powstała 1974 roku dla uczczenia pamięci Wincentego Pola, wybitnego pisarza, geografa i podróżnika. Początkowo było to tylko kilka gablot w szkole w Sobieszewie. Obecnie mieści się na ulicy Tetmajera 3 i oficjalna nazwa to Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola – więcej TUTAJ. Jakie związki miał Wincenty Pol z Sobieszewem? Bywał tutaj na przestrzeni lat 30. i 40. XIX wieku. Opisywał Żuławy Wiślane w swoich utworach, ale też stworzył mapy hydrograficzne i wymyślił nazwę geograficzną Śmiała Wisła dla utworzonego w 1840 roku ujścia Wisły w Górkach.
Godziny otwarcia: pon. – pt.: 10:00-17:00
sob. – ndz – zamknięte

10. Piekarnia Szarmach

To piekarnia, którą musicie odwiedzić. Choć godziny otwarcia są dość ograniczone – 5:00 – 11:00 ( Niedziela nieczynne). Właściwie wszystko jest tu przepyszne – chleb (na zakwasie), bułki i fantastyczne drożdżówki. Pączki są dostępne tylko we wtorki i w czwartki. Warto być rano – ok godziny 8:00 znikają już najlepsze wypieki.

11. Cmentarz mennonicki w Sobieszewie

Od kiedy poznaliśmy Mennonitów mieszkających w Kanadzie, praktycznie zawsze wyszukujemy miejsca związane z nimi w Polsce. Okazało się, że na Wyspie Sobieszewskiej jest też ślad po mieszkających tu kiedyś Mennonitach. Tuż obok kościoła , zaraz przy moście zwodzonym na Martwiej Wyspie, są dwie przepiękne płyty nagrobne.
Kim byli Mennonici? Pewnie niewiele osób o nich słyszało. Ale o Amiszach już prędzej. Mennonici to odłam religijny z którego z kolei wywodzą się Amisze.

Mennonici przybyli na Żuławy w XVI wieku ze swojej ojczyzny, Niderlandów gdzie byli prześladowani. Niezwykle pracowici i uznawani za specjalistów od zagospodarowywania terenów zalewowych. Największy cmentarz menonicki na ziemiach Polskich jest w Stogach. Na nagrobkach są charakterystyczne elementy – motyl, złamana róża, świeca. 

12. Plaże na Wyspie Sobieszewskiej

Mamy tu plaże oznaczone od nr 1 przy Rezerwacie Mewia Łacha do numeru 18 w pobliżu Rezerwatu Ptasi Raj.
Gdzie jest najładniej?
To zależy. Właściwie cały odcinek wybrzeża to szerokie, piaszczyste plaże. Przeszliśmy praktycznie całość na nogach od nr 1 do 7. A potem od 18 do numeru 9.
Chyba najmniej fajna plaża i morze było na odcinku 2-4 w wodzie było pełno glonów ( morze przypominało zieloną zupę), a na piasku było sporo patyków. Choć to, jak wygląda woda, i brzeg wiadomo, zależy od tego co akurat morze przyniesie…
Szczególnie fajny jest odcinek 9 – 18.

Wyspa Sobieszewska – gdzie plażować?

Tam gdzie macie najbliżej, albo gdzie łatwo dojechać samochodem.
Spory parking był przy wejściu nr 11 ( to najbliższe dla nas przejście.)
Piękny las i dojście do morza było przy nr 7.
Wejścia 17 i 18 to naprawdę długi spacer przez las.
Nr 9 to cudowne korzenie tuż przy wejściu na plażę.
To nasze typy, ale jak to nad morzem wszystko się może zmieniać, więc warto samemu robić odkrycia i zobaczyć wszystkie plaże.

Okolice Wyspy Sobieszewskiej

Skansen Drewniana Żuławki
Trasa rowerowa Mierzeja Wiślana
Gdynia
Gdańsk
Sopot
Nieco dalej – wydma Człopińska

Więcej ciekawostek z Wyspy Sobieszewskiej znajdziecie u nas TUTAJ a nasze ulubione miejsca nad Bałtykiem opisujemy TUTAJ

Wyspa Sobieszewska – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

Na wyspę jak do tej pory zawsze jeździliśmy samochodem. Wyruszamy bladym świtem i około południa jesteśmy już na plaży.
Na wyspę możemy dostać się na trzy sposoby:
– od strony Gdańska przez most zwodzony
– od strony Gdańska przez most na śluzie w Przegalinie
– promem od strony Mierzei Wianej, od Mikoszewa

Wygodnie dostaniemy się tam też pociągiem – co ważne, też całkiem szybko. Wystarczy dojechać do Gdańska a potem dotrzeć autobusem ( nr 112 i 186) do Sobieszewa.

Nocleg na Wyspie Sobieszewskiej

Jak do tej pory na wyspie nocowaliśmy tylko w jednym miejscu. Przystanek Wyspa to wygodne domki całoroczne niedaleko wejścia na plażę nr 11. Polecamy.

Skarb Wyspy Sobieszewskiej – gra miejska

To ciekawa propozycja nie tylko dla dzieciaków – szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

11 komentarzy

MarTaS 3 czerwca 2021 - 15:00

Nazwa Wyspa Sobieszewska obiła mi się o uszy nie jeden raz, ale przyznaję bez bicia, że do dzisiejszego dnia niewiele o niej wiedziałam, tak samo zresztą jak o Mennoninach. Ja mieszkam na wyspie, ale takiej dosyć sporej ;) . Bardzo ciekawy wpis, jak będę kiedyś w Polsce to muszę się wybrać w te rejony, bo na zdjęciach wygląda cudnie. Zresztą nie ukrywam, że tęskni mi się za nadbałtyckim klimacikiem :)

Odpowiedx
Kasia 8 czerwca 2021 - 8:57

Niewątpliwie Bałtyk ma ten swój unikalny klimat… I nie myślę tu o zimnej wodzie i tłumach ;) Wyspę Sobieszewską polecam bardzo -podobno nawet w sezonie nie ma tam dużo ludzi ;)

Odpowiedx
antekwpodrozy.pl 4 czerwca 2021 - 21:25

Extra miejscówka, nigdy nie pomyślałbym, żeby tam jechać. Aczkolwiek korci mnie ta wyspa z foczkami :)

Odpowiedx
Kasia 8 czerwca 2021 - 8:55

Tylko trzeba mieć szczęście żeby trafić na dużo fok. Na rejsie nam się nie udało…

Odpowiedx
Zalatana Rodzinka 7 czerwca 2021 - 22:53

Bardzo Ci dziękuję za ten wpis. W sierpniu zabieram dzieci na Pomorze i jestem w trakcie ustalania planu zwiedzania. Na pewno wezmę pod uwagę Twoje sugestie.

Odpowiedx
Kasia 8 czerwca 2021 - 8:54

Super! To trzymam kciuki za pogodę i udanego wyjazdu!

Odpowiedx
Szymon | zamiedzaidalej 15 czerwca 2021 - 16:37

Byłem sto lat temu ;) pamiętam że wzięliśmy rowery i jeździliśmy po ciemku po wyspie, łącznie z przedzieraniem się przez las na plażę, z której było widać światła Helu – creepy :D

Odpowiedx
Kasia 23 czerwca 2021 - 9:56

:) Teraz wyspa czeka na otwarcie nowych tras rowerowych :) Nam się udało nawet pojeździć po plaży rowerem w ubiegłym roku ;)

Odpowiedx
PauliD 4 sierpnia 2022 - 18:18

Przepiękne rejony :) Byłam raz z mężem i dosłownie się zakochałam :) Teraz lubie sobie oglądać filmy i czytać blogi o Wyspie :) Polecam! https://tiny.pl/wq2l6

Odpowiedx
Anrdzej 17 września 2022 - 17:21

Byliśmy z rodziną na rejsie na foki w sierpniu 2022. Płyneliśmy łodzią Leon. Ceny troszkę nie aktualne ale wszystko się zmienia. Dorośli 60zł dzieci 35zł. Rejs petarda! Całość trwała 1,5h. Kapitan na statku opowiada ciekostki okoliczne. Fok na wyspach ponad 100szt i do tego mnóstwo w wodzie. Najbliżej około 10m od łodzi. Polecam.

Odpowiedx
lucyna 15 czerwca 2023 - 12:53

ja tez tam chcę…

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci