Z wielką radością obserwujemy pojawianie się na mapie Krakowa nowych miejsc związanych z edukacją i ekologią. W tym roku z serią warsztatów i spacerów ekologicznych ruszyło Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
To był nasz pierwszy zorganizowany spacer od marca. Aż do dzisiaj ruszaliśmy wyłącznie na samodzielne wycieczki i wyjścia do lasu. Dlatego teraz, z ogromną radością (mimo pochmurnej pogody), pojechaliśmy do Lasku Wolskiego.
Okazało się, że spędziliśmy tutaj nie tylko aktywnie, ale też bardzo ciekawie niemal cały dzień.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” – Pawilon
Wystawę poświęconą faunie i florze Lasku Wolskiego można oglądać w Pawilonie Okocimskim.
Mieliśmy okazję podziwiać wystawę w towarzystwie pracownika Centrum, ale jest też możliwe zwiedzanie indywidualne. Jeśli jednak będziecie mieć możliwość wziąć udział w takim oprowadzaniu, to polecamy – dużo więcej się dowiecie, a dzieciaki będą miały frajdę odpowiadając na pytania naszego przewodnika.
Możemy tu posłuchać głosy żyjących w Lesie Wolskim zwierząt – lisa, popielnicy, dzika, sarny, wiewiórki, borsuka i ptaków – myszołowa, pójdźki, sikorki bogatki i kilku gatunków dzięciołów.
Sporo dowiedzieć możemy się tu o borsukach (tak, też żyją w Lasku Wolskim), puszczyku i rzekotce drzewnej.
Na pewno wrócimy jeszcze na wystawę, tym razem brakło nam czasu, aby poznać wszystkie ciekawostki tu zgromadzone.
Kusząco wygląda sala nocna, ale że względu na obecną sytuację epidemiczną nie była ona udostępniona.
Pawilon Okocimskim na Polanie Lea
Sam budynek Centrum jest też ciekawy. Został otwarty w 1936 roku, a powstał na zlecenie barona Antoniego Jana Götz-Okocimskiego. Został zaprojektowany przez Jana Ogłódka, współpracownika Adolfa Szyszko-Bohusza.
W czerwcu tego samego roku świętował tu swoje urodziny Jan Kiepura.
W latach 50 i 60tych istniała tu kawiarnia i restauracja. Niestety coraz bardziej podupadał, aż w latach 90tych został całkowicie zamknięty.
Pomysł na rewitalizację budynku powstał w 2016 roku i przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zakończył się sukcesem.
Ciekawostka – rzućcie okiem na dach budynku. Jest zielony! Jak taki zielony i porośnięty roślinami dach wygląda, możemy zobaczyć w ogrodzie przed budynkiem – jest tu model takiego dachu, gdzie można podejrzeć z jakich warstw się składa.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” – spacer
Szczególnie polecamy Wam udział w spacerach organizowanych przez Centrum. W każdą sobotę możecie liczyć na inny temat. My ruszyliśmy na okrywanie przyrody Lasku Wolskiego pod hasłem „Kwiat Paproci”, a naszym przewodnikiem był pan Dawid Masło.
Dowiedzieliśmy się jakie paprocie spotkamy w lesie (orlica pospolita i narecznica samcza), co ukoi po poparzeniu przez pokrzywę (niecierpek drobnokwiatowy), jaki krzak ma pięknie pachnące, choć niepozorne kwiaty (parczelina trójlistkowa) i jak nazywa się moja ulubioną trawa porastająca leśne polanki (turzyca) oraz kto powoduje, że kasztanowce chorują. Badaliśmy nawet życie w martwych drzewach, oglądając ich mieszkańców przez szkło powiększające.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” – warsztaty
Tym razem nie zapisaliśmy się na warsztaty organizowane przez pracowników Centrum. Jednak oferta jest tak różnorodna i ciekawa, że na pewno w jakąś najbliższą sobotę pojawimy się tutaj znowu.
Na terenie wokół Centrum są organizowane różne gry i możecie sprawdzić swoją wiedzę o roślinach i zwierzętach. A jeśli traficie tu w ciepły i słoneczny dzień jest możliwość wypożyczenia leżaka.
Las Wolski
Jeśli znacie Las Wolski, to nie trzeba Was przekonywać, że to idealne miejsce na spacer albo na wycieczkę rowerową. Jeśli nie znacie – koniecznie polecamy wybrać się tu na spacer. Najlepiej w środku tygodnia, po pracy. Gwarantujemy, że nie będzie tu dużo ludzi, a już na pewno więcej rowerzystów niż spacerowiczów.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” – informacje praktyczne
Centrum znajduje się tuż przy krakowskim Zoo, Aleja Żubrowa 15, i jest prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej.
Godziny otwarcia – wtorek – sobota 9.00-18.00
Polecamy śledzić ich stronę na FB – tam najłatwiej dowiecie się o planowanych warsztatach i spacerach.
W tym roku spacery i warsztaty odbywają się w soboty. Jednak w środku tygodnia można też przyjść i zobaczyć ekspozycję albo umówić się na zorganizowany spacer.

Parking
Od poniedziałku do piątku samochód możecie zostawić na parkingach przy Zoo ( opłata parkingowa 15zł)
W weekendy jest zakaz wjazdu na górne parkingi, dlatego samochód trzeba zostawić na dolnym parkingu (15 zł za 5 godzin) i pod bramę dojechać autobusem, albo przejść na nogach.
Zabierz dziecko do Muzeum – jakie muzea polecamy? Zapraszamy TUTAJ