Z radością odwiedziliśmy nową siedzibę Cricoteki Tadeusza Kantora. Budynek bardzo się nam podoba i fantastycznie wpisuje się w projekt ożywiania tej części Krakowa.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Otwarcie nowej siedziby Cricoteki odbyło się 12 września 2014 roku na terenie dawnej Elektrowni Podgórskiej, przy ul. Nadwiślańskiej.
Nowoczesny budynek został ciekawie wkomponowany w zabytkowe budynki dawnej elektrowni. Z najwyższego pietra, z kawiarni, podziwiać możemy panoramę Krakowa.
Tadeusz Kantor (1915-1990) – malarz, reżyser, scenograf, jeden z najwybitniejszych reformatorów teatru XX wieku. W 1955 roku założył teatr Cricot 2. Pierwsze powstawały inscenizacje dramatów Witkacego – Mątwy, W małym dworku, Wariat i zakonnica, Kurka wodna, Nadobnisie i koczkodany. Od 1975 roku realizował projekt Teatr Śmierci i powstały wtedy realizacje Umarła klasa, Wielopole, Wielopole, Niech sczezną artyści, Nigdy tu już nie powrócę, Dziś są moje urodziny.
Jak czytamy na stronie galerii: „Cricoteka rozpoczęła swą działalność w 1980 roku w Krakowie jako Ośrodek Teatru Cricot 2. Przez następne dziesięć lat Ośrodek tworzył instytucjonalne podstawy funkcjonowania Teatru Cricot 2 gromadząc jednocześnie materiały dokumentujące twórczość teatralną i plastyczną Tadeusza Kantora. Po śmierci artysty Ośrodek Teatru Cricot 2 Cricoteka zmienił nazwę na Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Pod tą nazwą funkcjonuje obecnie w kilku miejscach w Krakowie (biura Cricoteki przy ul. Szczepańskiej 2; Archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej 5; Pokój-Pracownia Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 oraz magazyny zbiorów). ”
W nowym budynku prezentowane są dwa nurty działalności Cricoteki. Pierwszy prezentuje twórczość Kantora, drugi pokazuje jego wpływ na współczesną sztukę i teatr.
Prezentowana kolekcja zawiera rekwizyty z przedstawień Kantora, jego komentarze i prezentacje multimedialne. To naprawdę uczta dla miłośników jego sztuki, ale też Ci którzy niewiele wiedzieli o jego twórczości wyjdą z galerii usatysfakcjonowani.
Obok dzieł Kantora są tutaj też prezentowane współczesne działania artystyczne inspirowane jego twórczością.
Bilety:
normalny: 10 zł, ulgowy 5 zł
czynne od wtorku do niedzieli: 11-19
poniedziałek nieczynne