Kościół w Orawce
Home PodróżePolska Kościół w Orawce i 4 unikalne Kurtyny Wielkopostne

Kościół w Orawce i 4 unikalne Kurtyny Wielkopostne

by Kasia

Kościół w Orawce pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, to ewenement na skalę Polską, a nawet światową. Kościół pochodzi z lat 1651 – 1656, ale to unikalne zasłony (kurtyny) wielkopostne dodatkowo stanowią o wyjątkowym jego charakterze.

Kurtyny zakładane są w kościele od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Niedzieli Palmowej. Nazwane są kurtynami, oponami lub płótnami wielkopostnymi. W Orawce zachowały się cztery takie kurtyny.
Są to obrazy malowane temperą na lnianym materiale. Najstarsza z nich pochodzi z 1676.

  • Kurtyna Pieta pod Krzyżem (najstarsza)
  • Kurtyna Biczowanie Chrystusa
  • Kurtyna Pokutująca Maria Magdalena
  • Kurtyna Matka Boska Siedmiobolesna

Jeśli zawitacie w te okolice w innym czasie, też warto kościół w Orawce odwiedzić.
Jest to najstarszy kościół katolicki na Górnej Orawie.
Ściany pokryte są polichromiami powstającymi w latach 1656 do 1711. Najcenniejsze są malowidła pokazujące sceny z życia Jana Chrzciciela.
Kolejny cykl malowideł to 49 wyobrażeń świętych i błogosławionych.
Na prospekcie chóru przedstawimy jest Dekalog, na przykładzie scenek z życia chłopów i szlachty.

Kościół w Orawce pierwszy raz odwiedziliśmy w 2019 roku. Jego wnętrza robią niesamowite wrażenie.

Na uwagę zasługują też organy. Według tradycji pochodzą z 1670 roku i miały być darem cesarza. Są tam oryginalne i nadal sprawne XVII wieczne miechy.

Dzwony kościelne możemy zobaczyć na zewnątrz kościoła, w malutkiej dzwonnicy. Najstarszy z nich ( najmniejszy i umocowany najwyżej) pochodzi z 1650 roku i był darem cesarza Ferdynanda III.

Kurtyny wielkopostne w Polsce

W 11 miejscowościach zachowało się 17 kurtyn. Są w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku.
Znajdziemy je między innymi w Łopusznej, Jasienicy Rosielnej, w Odrzykoniu na zamku, w Skoczowie w kościele (prezentowana przez cały rok), Tłuczani koło Wadowic i w budynku kurii Bielsko- Żywieckiej.

Więcej ciekawostek na temat Kurtyn Wielkopostnych znajdziecie w niedawno wydanej książki. Na stronie Parafii jest taka informacja:

„W ostatnim tygodniu lutego ukazała się książka o zasłonach wielkopostnych w kościele w Orawce. Składa się z czterech części. W pierwszej, Na pograniczu kultur i wyzwań. Fenomen kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Orawce prof. Ewa Kocój przedstawiła temat świątyni w przestrzeni kulturowej, na przykładzie wymienionego kościoła. W drugiej Zasłony w liturgii kościelnej – źródła i funkcje zwyczaju badaczka umieściła tkaninę obrzędową na tle sztuki sakralnej w kościele wschodnim i zachodnim. Trzecia część Kurtyny w tradycji kościoła katolickiego dotyczy już tylko opon wielkopostnych, ze szczególnym uwzględnieniem 17 zachowanych i znanych obecnie tkanin tego typu, znajdujących się w Polsce. Jej autorką jest Lucyna Borczuch, która od lat prowadzi kwerendę w tej sprawie. Czwartą część Zasłony wielkopostne w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce – opis, ikonografia i treści ideowe napisała Maria Borczuch-Białkowska.” Więcej znajdziecie tutaj.

Kościół w Orawce – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

Kurtyny wielkopostne można oglądać w 2021 roku od 20 do 28 marca.
Kościół jest otwierany około pół godziny przed nabożeństwami odprawianymi codziennie. Godziny nabożeństw sprawdzajcie na stronie parafii w Orawce.

Dodatkowo w soboty 20 i 27 marca od 9.30 do 16.30
w niedziele 21 i 28 marca od 11.30 do 14.15.
O godz. 14.30 odbędzie się msza św., a po niej Gorzkie Żale.

Sezon turystyczny trwa od 15 czerwca do 15 września. Zwiedzanie w czerwcu i wrześniu w soboty i niedziele, w lipcu i sierpniu od piątku do niedzieli
piątek, sobota 9.30 – 17.30
niedziela 11.30 – 16.00

W związku z aktualna sytuacją i obostrzeniami kościoła nie można zwiedzać. Wejście do środka jest tylko na modlitwę. W środku może przebywać tylko 25 osób.

Przewodnik po kościele: Pani Lucyna Borczuch, tel. +48 691 204 504

Wszystkie aktualności prosimy sprawdzać na stronie kościoła TUTAJ

Jakie ciekawostki kryje tutejsza okolica? Podrzucamy pomysły: biegówki, kulig, narty i skansen.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci