Czy urlop w województwie śląskim to dobry pomysł? My już wiemy że zdecydowanie tak! Dzisiaj podrzucimy Wam pomysł na spędzenie kilku dni w wyjątkowym regionie województwa śląskiego. Kraina Górnej Odry – to miejsce, które warto poznać!
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Choć staramy się nie ulegać stereotypom, to jednak dla większości osób województwo śląskie nie jest miejscem pierwszego wyboru aby spędzić urlop.
A jak powiemy Wam, że województwo śląskie to jeden z bardziej zielonych obszarów w Polsce? To już zaczyna być ciekawie, szczególnie dla Tych, którzy lubią przyrodę i spędzanie wolnego czasu w zieleni.
W dodatku jest tam kilka wyjątkowych i bardzo różnorodnych regionów. Jurę wszyscy znają, a czy wiecie, że w województwie śląskim jest też przepiękna Kraina Górnej Odry?
- Kraina Górnej Odry – gdzie to właściwie jest?
- Kraina Górnej Odry – co ciekawego tam zobaczysz
- Kraina Górnej Odry czyli zielono mi
- Szlak wież widokowych w Krainie Górnej Odry
- Kraina Górnej Odry – ruszamy nad wodę
- Kraina Górnej Odry dla dzieci
- Ciekawe zabytki w Krainie Górnej Odry
- Zamek Piastowski w Raciborzu i kaplica św Tomasza Brcketa z XIII w
- Kraina Górnej Odry – tu nie ma nudy
- Festiwal Górnej Odry i Zespół Śląsk
- Kraina Górnej Odry – informacje praktyczne
Kraina Górnej Odry – gdzie to właściwie jest?
To obszar zawierający kilka głównych miast – Rybnik, Żory, Racibórz, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój.
To też cudowne meandry Odry, ciekawe rezerwaty oraz szlak wież widokowych, pałaców i zamków.
Przyznam się szczerze, że wycieczka w te regiony kusiła nas od dawna.
Wreszcie w 2022 roku dotarliśmy na Festiwal Górnej Odry. To była fantastyczna okazja, żeby poznać ten zakątek województwa śląskiego.





Festiwal odbywał się w 2022 roku dopiero po raz drug. Kolejna edycja festiwalu, w 2023 roku odbędzie się 24 – 25 czerwca.
Jednak już teraz chcemy Wam podrzucić kilka propozycji na spędzenie urlopu w tym rejonie.
Kraina Górnej Odry – co ciekawego tam zobaczysz
Kochasz rowery i wędrówki? A może spływ kajakowy? Kraina Górnej Odry ma coś dla Ciebie.
Lubisz zwiedzać i poznawać nowe miasta? Proszę bardzo
Latem chcesz posiedzieć gdzieś nad wodą? To też tutaj możliwe!
Szukasz atrakcji dla dzieciaków? Też coś znajdziemy w Krainie Górnej Odry.
A może lubisz mieć cel i ruszyć szlakiem tematycznym? Co powiesz na szlak wież widokowych?
Kochasz pałace i zamki? Też nie będziesz się nudzić!
Nasze poznawanie Krainy Górnej Odry zaczynamy od atrakcji przyrodniczych.
Kraina Górnej Odry czyli zielono mi
Arboretum Bramy Morawskiej
To wyjątkowo zielone miejsce w Raciborzu. Arboretum Bramy Morawskiej zostało utworzone w 2000 roku. Zajmuje obszar około 162 hektarów.
Mamy tu specyficzny klimat i nieco wyższe temperatury niż standardowo. Dlatego też występują tu piękne rośliny i wyjątkowe drzewa.
Najbardziej zachwyca tutaj Zaczarowany Ogród i platforma widokowa z której możemy podziwiać ogród / labirynt.
Znajdziecie to sporo atrakcji dla dużych i małych – jest mini zoo, tablice edukacyjne i możecie rozwiązać Quest z którego dowiecie się dużo o tym wyjątkowym miejscu.
Wstęp do arboretum jest bezpłatny. Godziny otwarcia mini zoo sprawdzicie na stronie Arboretum TUTAJ


















Rezerwat przyrody Lężczok
Rezerwat Lężczok wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Jest to jedyny wodny rezerwat przyrody w województwie śląskim – woda stanowi 50% jego powierzchni!
Przez rezerwat biegną szlaki:
– żółty – Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych,
– czerwony – Szlak Husarii Polskiej oraz trasa rowerowa i ścieżki dydaktyczne.
Najbardziej malownicza jest tutaj platforma widokowa przy stawie Salm Duży. Więc jeśli nie macie zbyt dużo czasu, polecamy ruszyć właśnie tutaj. Pamiętajcie też, że to rezerwat – poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach.
Jeśli przyjedziecie tu na rowerach też będzie ciekawie – jest tu wyznaczona trasa rowerowa, która doprowadzi Was do Dworku Myśliwskiego, Dębu Sobieskiego. Jednak chcąc dotrzeć do platformy widokowej musicie rower prowadzić – jest tam zakaz jazdy na grobli.
Wstęp bezpłatny.









Gród Drengów znad Górnej Odry
To wyjątkowe miejsce, tuż przy Arboretum Bramy Morawskiej. Tworzone z ogromną pasją przez pasjonatów. Cały gród jest otoczony drewnianą palisadą i na wejściu jest imponująca brama. Jest tam też chata przysłupowa, karczma i teren, gdzie są pokazy walki. W sezonie możecie ich odwiedzać w weekendy, warto też sprawdzać, kiedy są w Grodzie organizowane imprezy i festiwale.
Gród znajduje się w Raciborzu, przy ulicy Markowickiej. Sąsiaduje z Arboretum Bramy Morawskiej oraz kąpieliskiem „Obora”. Więcej informacji znajdziecie na ich stronie internetowej TUTAJ Aktualne imprezy i ciekawostki znajdziecie też na ich stronie na Facebook TUTAJ






Dodatkowo polecamy Wam też miejsca, które sami odkryliśmy w tym rejonie
Pojezierze Palowickie – Park Piaskownia – https://kasai.eu/tag/palowice/
Co ciekawe, wyjątkowych miejsc przyrodniczych znajdziecie na terenie Krainy Górnej Odry znacznie więcej – „Żubrowisko” w Jankowicach, „Graniczne Meandry Odry” w Chałupkach, „Babczyna Dolina” w Suszcu oraz Stawy Wielikąt.
Szlak wież widokowych w Krainie Górnej Odry
To też ciekawostka, która wyróżnia Krainę Górnej Odry – transgraniczny, polsko-czeski szlaku wież i platform widokowych „SILESIANKA”. Wież widokowych jest 34, my widzieliśmy tylko oryginalną wieżę w Pogrzebieniu.
Już sama wieża jest atrakcją – ma nietypowy kształt. Jest idealnie położona – pięknie z niej widać dolinę Odry, Beskid Śląski i Góry Opawskie.
Została tu też wytyczona ścieżka przyrodnicza po Zespole Przyrodniczo Krajobrazowym Bociek.
Mam nadzieję, że będziemy mieć kiedyś okazję zobaczyć też inne wieże w okolicy!






Kraina Górnej Odry – ruszamy nad wodę
Skoro Kraina Górnej Odry, to nie może tam zabraknąć atrakcji związanych z wodą.
W trakcie trwania festiwalu jest dużo ciekawych i atrakcyjnych imprez, ale jest jedno wyjątkowe wydarzenie, które bardzo chcemy Wam polecić. To Pływadła Racibórz.
Pływadła Racibórz
To impreza, która odbywa się już od 23 lat. W 2022 roku w spływie brało udział ponad 30 wyjątkowych konstrukcji.
Impreza odbywała się pod hasłem „Oprócz daru do spływania mamy pociąg do czytania – płyniemy dla pokoju na Świecie”
Gdzie startują Pływadła? Na prawym brzegu Odry w Raciborzu Ciechowicach.
Jak się sami przekonacie fantazja uczestników nie zna granic. Były czołg Rudy, Akademia Pana Kleksa, świat prosto z książki Władca Pierścieni czy też Filnstonowie!
















Żory- Kąpielisko Śmieszek
Tu też w trakcie trwania festiwalu było kilka atrakcji – koncerty, wyplatanie wianków oraz wielkie plenerowe widowisko na wodzie – „Klątwa Żorskiej Perły”. Poza festiwalem to też miejsce które warto odwiedzić i miło spędzić czas nad wodą.




A jak już będziecie w Żorach to warto też zobaczyć Muzeum Ognia, karuzele na rynku i poszukać figurek Żorków.
Rybnik – Zalew Rybnicki
Na Zalewie Rybnickim tradycyjnie w trakcie festiwalu odbywa się jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie związane z wodą. To msza, która jest odprawiana na pływającej platformie.

Spływy kajakowe na rzece Ruda
Już kiedyś odkryliśmy rzekę Rude i organizowane na niej spływy. Piękna rzeka! Jeśli będziecie w Rybniku koniecznie zaplanujcie spływ kajakowy!
Kraina Górnej Odry dla dzieci
Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim
Zaprojektowany został przy udziale mieszkańców – przez pół roku trwały konsultacje, dzięki którym cała przestrzeń została zaplanowana możliwie funkcjonalnie dla wszystkich. Są tam miejsca na grilla i ognisko, jest ogromny plac zabaw, amfiteatr i ciekawy labirynt. Są też profesjonalne tory do jazdy na rowerze.











Kolejka wąskotorowa w Rudach
Już kiedyś jechaliśmy tutaj kolejką wąskotorową i teraz mogliśmy sprawdzić jak świetnie rozwinęła się ta atrakcja. Kolej pojawiła się tutaj w 1899 roku – cała trasa z Gliwic do Raciborza liczyła 51 km. Teraz w określone dni kursuje tutaj pociąg turystyczny – oczywiście na krótszym odcinku – Rudy – Rybnik Stodoły – Rudy oraz Rudy – Stanica – Rudy. Więcej znajdziecie na stronie Kolej Wąskotorowa Rudy




Ciekawe zabytki w Krainie Górnej Odry
Zamek w Tworkowie
Kraina Górnej Odry, choć stosunkowo niewielka, ma na swoim terenie kilka bardzo interesujących pałaców i zamków. My tylko rzuciliśmy okiem na Zamek w Tworkowie ( jest dostępny bezpłatnie, ale w określonych godzinach, a my byliśmy za wcześnie)… Kiedyś musimy tu wrócić.




Można tu wręcz pokusić się o całkiem zgrabną trasę tematyczną – niczym zamki nad Loarą we Francji! Pałace wzdłuż lewego brzegu Odry: Rudnik, Strzybnik, Brzeźnica, Czerwięcice, Łubowice, Sławików, Ruiny Pałacu w Tworkowie,
Krzyżanowice – Pałac Lichnowskich ( tylko z zewnątrz, obecnie Klasztor Franciszkanek ), Chałupki, Wieża romantyczna w Wodzisławiu Śląskim.
Rudy i Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy
Cystersi przybyli tutaj w XIII wieku z Jędrzejowa. W Rudach jest klasztor i Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. Poza ciekawymi budynkami jest tu też piękny park i są wytyczone ścieżki edukacyjne i rowerowe. Od lat wybieramy się tutaj na wycieczkę rowerową…












Kopalnia Ignacy w Rybniku
Tu największą atrakcją są dwie maszyny parowe – Głowacki i Kościuszko z 1900 i 1920 roku. Młodsza z nich jest nadal sprawna i co ciekawe puszczana w ruch o określonej godzinie! Kopalnia Ignacy to teraz prawdziwe centrum edukacji i zabawy. Byliśmy zachwyceni jak świetnie został zagospodarowany teren i ciekawie przygotowana ekspozycja. Jest tu centrum edukacyjne SOWA, gdzie poznamy prawa fizyki, jest gigantyczny plac zabaw i wieża widokowa na którą trzeba się wspiąć po niezliczonej liczbie schodów.
Więcej o kopalni, informacje o biletach i godzinach otwarcia znajdziecie na stronie Kopalni Ignacy w Rybniku






























Zamek Piastowski w Raciborzu i kaplica św Tomasza Brcketa z XIII w
Zamek w Raciborzu stoi na miejscu drewnianego grodu który był opisany w 1108 roku w Kronice Galla Anonima. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i stanowił centrum władzy Piastów a potem Przemyślidów. Obecnie zamek jest własnością Powiatu Raciborskiego i w 2012 roku zakończono jego odbudowę. Możemy to podziwiać dawny dom książęcy gdzie są prezentowane wystawy stałe i czasowe.
Na zamku w Raciborzu niewątpliwie najbardziej zachwyca kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury. Jest nazywana perłą górnośląskiego gotyku. Została zbudowana końcem XIII wieku i do 1416 roku była siedzibą raciborskiej kapituły kolegiackiej.













Zabytkowy Browar Racibórz
Początki Browaru Zamkowego sięgają 1567 roku! To najstarszy działający browar na Górnym Śląsku. Browar był usytuowany przy murach zamku – tam piwo leżakowało w piwnicach. Niedaleko była też słodownia.
W 1858 roku na terenie browaru wybuch pożar. Nowy browar, ówcześni właściciele zamku – rodzina von Ratibor, zlokalizowała w północno – zachodniej części zamku. Kolene zniszczenie browaru nastąpiło w 1997 roku podczas powodzi. W latach 1999 – 2004 browar był nieczynny. Dopiero w roku 2005 wznowiono produkcje.











Co jeszcze warto zobaczyć w Raciborzu?
Nam niestety brakło czasu na dokładne poznanie tego ciekawego miasta. Ale jeśli kiedyś znowu pojawimy się w okolicy, na pewno zajrzymy do muzeum aby zobaczyć mumie egipską i do kawiarni Piotruś na kawę z nugatem ( ul. Odrzańska 1).




Kraina Górnej Odry – tu nie ma nudy
Jak widać w Krainie Górnej Odry nie ma czasu na nudę. Będzie tam ciekawie przez cały rok. My już wkrótce podrzucimy Wam kolejne inspiracje z tych okolic. Od dawna mamy ochotę podziwiać tamtejsza przyrodę w jesiennych kolorach.
Festiwal Górnej Odry i Zespół Śląsk
Szczególnie polecamy Wam wizytę w trakcie trwania Festiwalu Górnej Odry. Poznacie wtedy wyjątkowe miejsca, a dodatkowo jest też wtedy bardzo bogaty program artystyczny. W 2022 roku występował Zespół Śląsk
Piękne stroje, muzyka i co najważniejsze podtrzymywanie tradycji. Mieliśmy też wyjątkową okazję zobaczyć jak wygląda występ tak profesjonalnego zespołu od kuchni. Każda artystka ma swój indywidualny kontener w którym są potrzebne stroje i dodatki. Do obsługi zespołu jest tylko 6 pań garderobianych, a w trakcie jednego występu na scenie może się pojawić ponad 100 artystów – orkiestra, chór i tancerze.




Kraina Górnej Odry – informacje praktyczne
Dojazd z Krakowa
Z Krakowa do Raciborza jest około 150 km i trasę pokonamy w czasie około 2 godzin
Kraina Górnej Odry – gdzie nocować?
Na pewno w okolicy znajdziecie kilka ciekawych miejsc noclegowych – głównie w największych miastach regionu. My jednak polecamy nocleg blisko zieleni i przyrody – Hotel Spa Laskowo. Hotel jest Jankowicach na ulicy Raciborskiej 62. To dobre miejsce na bazę wypadową i wycieczki po okolicy.


Gdzie dobrze zjemy w Krainie Górnej Odry
Będąc w województwie śląskim łatwo znaleźć miejsca z dobrym jedzeniem. Jest tam szlak kulinarny Śląskie Smaki i gwarantujemy Wam, że restauracje które znajdziecie na tej liście zachwycą Was fantastycznym jedzeniem.
W trakcie naszej wizyty w Krainie Górnej Odry jedliśmy w kilku miejscach:
- Pod Arkadami w Wodzisławiu Śląskim, ul. Rynek 15
- Maszynownia (Browar Racibórz) w Raciborzu
- Restauracji Europa, Rybnik, ul. Żołędziowa 100
- Restauracja Cysterska w Rudach



Mam nadzieję że zainteresowaliśmy Was Krainą Górnej Odry. Polecamy też wizytę w informacji turystycznej – znajdziecie tam sporo świetnie wydanych informatorów i map.

Krainę Górnej Odry odwiedziliśmy na zaproszenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Na ich stronie znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek z regionu i z fantastycznej Krainy Górnej Odry.
8 komentarzy
To już za miesiąc :)
Wybieracie się ?
Mam nadzieję :)
Kojarzymy te okolice ;)
Jest co zwiedzać😍
Wow ile atrakcji… wszystko wygląda bardzo zachęcająco.
Jak widać, nie można się tam nudzić!
Cieszę się, że w tym roku ponownie będę brał udział w Festiwalu Górnej Odry :)
Naprawdę fajny festiwal. Pozdrawiamy!