Home PodróżePolskaKraina Górnej Odry Kraina Górnej Odry – województwo śląskie

Kraina Górnej Odry – województwo śląskie

by Kasia

Czy urlop w województwie śląskim to dobry pomysł? My już wiemy że zdecydowanie tak! Dzisiaj podrzucimy Wam pomysł na spędzenie kilku dni w wyjątkowym regionie województwa śląskiego. Kraina Górnej Odry – to miejsce, które warto poznać!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Choć staramy się nie ulegać stereotypom, to jednak dla większości osób województwo śląskie nie jest miejscem pierwszego wyboru aby spędzić urlop.
A jak powiemy Wam, że województwo śląskie to jeden z bardziej zielonych obszarów w Polsce? To już zaczyna być ciekawie, szczególnie dla Tych, którzy lubią przyrodę i spędzanie wolnego czasu w zieleni.
W dodatku jest tam kilka wyjątkowych i bardzo różnorodnych regionów. Jurę wszyscy znają, a czy wiecie, że w województwie śląskim jest też przepiękna Kraina Górnej Odry?

Kraina Górnej Odry – gdzie to właściwie jest?

To obszar zawierający kilka głównych miast – Rybnik, Żory, Racibórz, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój.
To też cudowne meandry Odry, ciekawe rezerwaty oraz szlak wież widokowych, pałaców i zamków.

Przyznam się szczerze, że wycieczka w te regiony kusiła nas od dawna.
Wreszcie w 2022 roku dotarliśmy na Festiwal Górnej Odry. To była fantastyczna okazja, żeby poznać ten zakątek województwa śląskiego.

Festiwal odbywał się w 2022 roku dopiero po raz drug. Kolejna edycja festiwalu, w 2023 roku odbędzie się 24 – 25 czerwca.
Jednak już teraz chcemy Wam podrzucić kilka propozycji na spędzenie urlopu w tym rejonie.

Kraina Górnej Odry – co ciekawego tam zobaczysz

Kochasz rowery i wędrówki? A może spływ kajakowy? Kraina Górnej Odry ma coś dla Ciebie.

Lubisz zwiedzać i poznawać nowe miasta? Proszę bardzo

Latem chcesz posiedzieć gdzieś nad wodą? To też tutaj możliwe!

Szukasz atrakcji dla dzieciaków? Też coś znajdziemy w Krainie Górnej Odry.

A może lubisz mieć cel i ruszyć szlakiem tematycznym? Co powiesz na szlak wież widokowych?

Kochasz pałace i zamki? Też nie będziesz się nudzić!

Nasze poznawanie Krainy Górnej Odry zaczynamy od atrakcji przyrodniczych.

Kraina Górnej Odry czyli zielono mi

Arboretum Bramy Morawskiej

To wyjątkowo zielone miejsce w Raciborzu. Arboretum Bramy Morawskiej zostało utworzone w 2000 roku. Zajmuje obszar około 162 hektarów.
Mamy tu specyficzny klimat i nieco wyższe temperatury niż standardowo. Dlatego też występują tu piękne rośliny i wyjątkowe drzewa.
Najbardziej zachwyca tutaj Zaczarowany Ogród i platforma widokowa z której możemy podziwiać ogród / labirynt.
Znajdziecie to sporo atrakcji dla dużych i małych – jest mini zoo, tablice edukacyjne i możecie rozwiązać Quest z którego dowiecie się dużo o tym wyjątkowym miejscu.

Wstęp do arboretum jest bezpłatny. Godziny otwarcia mini zoo sprawdzicie na stronie Arboretum TUTAJ

Rezerwat przyrody Lężczok

Rezerwat Lężczok wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Jest to jedyny wodny rezerwat przyrody w województwie śląskim – woda stanowi 50% jego powierzchni!
Przez rezerwat biegną szlaki:
– żółty – Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych,
– czerwony – Szlak Husarii Polskiej oraz trasa rowerowa i ścieżki dydaktyczne.
Najbardziej malownicza jest tutaj platforma widokowa przy stawie Salm Duży. Więc jeśli nie macie zbyt dużo czasu, polecamy ruszyć właśnie tutaj. Pamiętajcie też, że to rezerwat – poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach.
Jeśli przyjedziecie tu na rowerach też będzie ciekawie – jest tu wyznaczona trasa rowerowa, która doprowadzi Was do Dworku Myśliwskiego, Dębu Sobieskiego. Jednak chcąc dotrzeć do platformy widokowej musicie rower prowadzić – jest tam zakaz jazdy na grobli.

Wstęp bezpłatny.

Gród Drengów znad Górnej Odry

To wyjątkowe miejsce, tuż przy Arboretum Bramy Morawskiej. Tworzone z ogromną pasją przez pasjonatów. Cały gród jest otoczony drewnianą palisadą i na wejściu jest imponująca brama. Jest tam też chata przysłupowa, karczma i teren, gdzie są pokazy walki. W sezonie możecie ich odwiedzać w weekendy, warto też sprawdzać, kiedy są w Grodzie organizowane imprezy i festiwale.

Gród znajduje się w Raciborzu, przy ulicy Markowickiej. Sąsiaduje z Arboretum Bramy Morawskiej oraz kąpieliskiem „Obora”. Więcej informacji znajdziecie na ich stronie internetowej TUTAJ Aktualne imprezy i ciekawostki znajdziecie też na ich stronie na Facebook TUTAJ

Dodatkowo polecamy Wam też miejsca, które sami odkryliśmy w tym rejonie
Pojezierze Palowickie – Park Piaskownia – https://kasai.eu/tag/palowice/

Co ciekawe, wyjątkowych miejsc przyrodniczych znajdziecie na terenie Krainy Górnej Odry znacznie więcej – „Żubrowisko” w Jankowicach, „Graniczne Meandry Odry” w Chałupkach, „Babczyna Dolina” w Suszcu oraz Stawy Wielikąt.

Szlak wież widokowych w Krainie Górnej Odry

To też ciekawostka, która wyróżnia Krainę Górnej Odry – transgraniczny, polsko-czeski szlaku wież i platform widokowych „SILESIANKA”. Wież widokowych jest 34, my widzieliśmy tylko oryginalną wieżę w Pogrzebieniu.
Już sama wieża jest atrakcją – ma nietypowy kształt. Jest idealnie położona – pięknie z niej widać dolinę Odry, Beskid Śląski i Góry Opawskie.
Została tu też wytyczona ścieżka przyrodnicza po Zespole Przyrodniczo Krajobrazowym Bociek.
Mam nadzieję, że będziemy mieć kiedyś okazję zobaczyć też inne wieże w okolicy!

Mapa ze strony Nowa Turystyka

Kraina Górnej Odry – ruszamy nad wodę

Skoro Kraina Górnej Odry, to nie może tam zabraknąć atrakcji związanych z wodą.

W trakcie trwania festiwalu jest dużo ciekawych i atrakcyjnych imprez, ale jest jedno wyjątkowe wydarzenie, które bardzo chcemy Wam polecić. To Pływadła Racibórz.

Pływadła Racibórz

To impreza, która odbywa się już od 23 lat. W 2022 roku w spływie brało udział ponad 30 wyjątkowych konstrukcji.
Impreza odbywała się pod hasłem „Oprócz daru do spływania mamy pociąg do czytania – płyniemy dla pokoju na Świecie”

Gdzie startują Pływadła? Na prawym brzegu Odry w Raciborzu Ciechowicach.
Jak się sami przekonacie fantazja uczestników nie zna granic. Były czołg Rudy, Akademia Pana Kleksa, świat prosto z książki Władca Pierścieni czy też Filnstonowie!

Żory- Kąpielisko Śmieszek

Tu też w trakcie trwania festiwalu było kilka atrakcji – koncerty, wyplatanie wianków oraz wielkie plenerowe widowisko na wodzie – „Klątwa Żorskiej Perły”. Poza festiwalem to też miejsce które warto odwiedzić i miło spędzić czas nad wodą.

A jak już będziecie w Żorach to warto też zobaczyć Muzeum Ognia, karuzele na rynku i poszukać figurek Żorków.

Rybnik – Zalew Rybnicki

Na Zalewie Rybnickim tradycyjnie w trakcie festiwalu odbywa się jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie związane z wodą. To msza, która jest odprawiana na pływającej platformie.

Spływy kajakowe na rzece Ruda

Już kiedyś odkryliśmy rzekę Rude i organizowane na niej spływy. Piękna rzeka! Jeśli będziecie w Rybniku koniecznie zaplanujcie spływ kajakowy!

Kraina Górnej Odry dla dzieci

Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim

Zaprojektowany został przy udziale mieszkańców – przez pół roku trwały konsultacje, dzięki którym cała przestrzeń została zaplanowana możliwie funkcjonalnie dla wszystkich. Są tam miejsca na grilla i ognisko, jest ogromny plac zabaw, amfiteatr i ciekawy labirynt. Są też profesjonalne tory do jazdy na rowerze.

Kolejka wąskotorowa w Rudach

Już kiedyś jechaliśmy tutaj kolejką wąskotorową i teraz mogliśmy sprawdzić jak świetnie rozwinęła się ta atrakcja. Kolej pojawiła się tutaj w 1899 roku – cała trasa z Gliwic do Raciborza liczyła 51 km. Teraz w określone dni kursuje tutaj pociąg turystyczny – oczywiście na krótszym odcinku – Rudy – Rybnik Stodoły – Rudy oraz Rudy – Stanica – Rudy. Więcej znajdziecie na stronie Kolej Wąskotorowa Rudy

Ciekawe zabytki w Krainie Górnej Odry

Zamek w Tworkowie

Kraina Górnej Odry, choć stosunkowo niewielka, ma na swoim terenie kilka bardzo interesujących pałaców i zamków. My tylko rzuciliśmy okiem na Zamek w Tworkowie ( jest dostępny bezpłatnie, ale w określonych godzinach, a my byliśmy za wcześnie)… Kiedyś musimy tu wrócić.

Można tu wręcz pokusić się o całkiem zgrabną trasę tematyczną – niczym zamki nad Loarą we Francji! Pałace wzdłuż lewego brzegu Odry: Rudnik, Strzybnik, Brzeźnica, Czerwięcice, Łubowice, Sławików, Ruiny Pałacu w Tworkowie,
Krzyżanowice – Pałac Lichnowskich ( tylko z zewnątrz, obecnie Klasztor Franciszkanek ), Chałupki, Wieża romantyczna w Wodzisławiu Śląskim.

Rudy i Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy

Cystersi przybyli tutaj w XIII wieku z Jędrzejowa. W Rudach jest klasztor i Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. Poza ciekawymi budynkami jest tu też piękny park i są wytyczone ścieżki edukacyjne i rowerowe. Od lat wybieramy się tutaj na wycieczkę rowerową…

Kopalnia Ignacy w Rybniku

Tu największą atrakcją są dwie maszyny parowe – Głowacki i Kościuszko z 1900 i 1920 roku. Młodsza z nich jest nadal sprawna i co ciekawe puszczana w ruch o określonej godzinie! Kopalnia Ignacy to teraz prawdziwe centrum edukacji i zabawy. Byliśmy zachwyceni jak świetnie został zagospodarowany teren i ciekawie przygotowana ekspozycja. Jest tu centrum edukacyjne SOWA, gdzie poznamy prawa fizyki, jest gigantyczny plac zabaw i wieża widokowa na którą trzeba się wspiąć po niezliczonej liczbie schodów.

Więcej o kopalni, informacje o biletach i godzinach otwarcia znajdziecie na stronie Kopalni Ignacy w Rybniku

Zamek Piastowski w Raciborzu i kaplica św Tomasza Brcketa z XIII w

Zamek w Raciborzu stoi na miejscu drewnianego grodu który był opisany w 1108 roku w Kronice Galla Anonima. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i stanowił centrum władzy Piastów a potem Przemyślidów. Obecnie zamek jest własnością Powiatu Raciborskiego i w 2012 roku zakończono jego odbudowę. Możemy to podziwiać dawny dom książęcy gdzie są prezentowane wystawy stałe i czasowe.

Na zamku w Raciborzu niewątpliwie najbardziej zachwyca kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury. Jest nazywana perłą górnośląskiego gotyku. Została zbudowana końcem XIII wieku i do 1416 roku była siedzibą raciborskiej kapituły kolegiackiej.

Zabytkowy Browar Racibórz

Początki Browaru Zamkowego sięgają 1567 roku! To najstarszy działający browar na Górnym Śląsku. Browar był usytuowany przy murach zamku – tam piwo leżakowało w piwnicach. Niedaleko była też słodownia.

W 1858 roku na terenie browaru wybuch pożar. Nowy browar, ówcześni właściciele zamku – rodzina von Ratibor, zlokalizowała w północno – zachodniej części zamku. Kolene zniszczenie browaru nastąpiło w 1997 roku podczas powodzi. W latach 1999 – 2004 browar był nieczynny. Dopiero w roku 2005 wznowiono produkcje.

Co jeszcze warto zobaczyć w Raciborzu?

Nam niestety brakło czasu na dokładne poznanie tego ciekawego miasta. Ale jeśli kiedyś znowu pojawimy się w okolicy, na pewno zajrzymy do muzeum aby zobaczyć mumie egipską i do kawiarni Piotruś na kawę z nugatem ( ul. Odrzańska 1).

Kraina Górnej Odry – tu nie ma nudy

Jak widać w Krainie Górnej Odry nie ma czasu na nudę. Będzie tam ciekawie przez cały rok. My już wkrótce podrzucimy Wam kolejne inspiracje z tych okolic. Od dawna mamy ochotę podziwiać tamtejsza przyrodę w jesiennych kolorach.

Festiwal Górnej Odry i Zespół Śląsk

Szczególnie polecamy Wam wizytę w trakcie trwania Festiwalu Górnej Odry. Poznacie wtedy wyjątkowe miejsca, a dodatkowo jest też wtedy bardzo bogaty program artystyczny. W 2022 roku występował Zespół Śląsk
Piękne stroje, muzyka i co najważniejsze podtrzymywanie tradycji. Mieliśmy też wyjątkową okazję zobaczyć jak wygląda występ tak profesjonalnego zespołu od kuchni. Każda artystka ma swój indywidualny kontener w którym są potrzebne stroje i dodatki. Do obsługi zespołu jest tylko 6 pań garderobianych, a w trakcie jednego występu na scenie może się pojawić ponad 100 artystów – orkiestra, chór i tancerze.

Kraina Górnej Odry – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

Z Krakowa do Raciborza jest około 150 km i trasę pokonamy w czasie około 2 godzin

Kraina Górnej Odry – gdzie nocować?

Na pewno w okolicy znajdziecie kilka ciekawych miejsc noclegowych – głównie w największych miastach regionu. My jednak polecamy nocleg blisko zieleni i przyrody – Hotel Spa Laskowo. Hotel jest Jankowicach na ulicy Raciborskiej 62. To dobre miejsce na bazę wypadową i wycieczki po okolicy.

Gdzie dobrze zjemy w Krainie Górnej Odry

Będąc w województwie śląskim łatwo znaleźć miejsca z dobrym jedzeniem. Jest tam szlak kulinarny Śląskie Smaki i gwarantujemy Wam, że restauracje które znajdziecie na tej liście zachwycą Was fantastycznym jedzeniem.
W trakcie naszej wizyty w Krainie Górnej Odry jedliśmy w kilku miejscach:

Mam nadzieję że zainteresowaliśmy Was Krainą Górnej Odry. Polecamy też wizytę w informacji turystycznej – znajdziecie tam sporo świetnie wydanych informatorów i map.

Krainę Górnej Odry odwiedziliśmy na zaproszenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Na ich stronie znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek z regionu i z fantastycznej Krainy Górnej Odry.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

8 komentarzy

Przemysław 23 maja 2023 - 8:44

To już za miesiąc :)
Wybieracie się ?

Odpowiedx
Kasia 4 czerwca 2023 - 7:39

Mam nadzieję :)

Odpowiedx
Asia 23 maja 2023 - 9:38

Kojarzymy te okolice ;)

Odpowiedx
Jarek z Szalonych Walizek 23 maja 2023 - 9:43

Jest co zwiedzać😍

Odpowiedx
Łukasz 23 maja 2023 - 19:44

Wow ile atrakcji… wszystko wygląda bardzo zachęcająco.

Odpowiedx
Anna 2 czerwca 2023 - 12:33

Jak widać, nie można się tam nudzić!

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 2 czerwca 2023 - 14:32

Cieszę się, że w tym roku ponownie będę brał udział w Festiwalu Górnej Odry :)

Odpowiedx
Kasia 4 czerwca 2023 - 7:34

Naprawdę fajny festiwal. Pozdrawiamy!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci