Home PodróżePolska Las Tuchowski i ścieżka Trzy Stawy

Las Tuchowski i ścieżka Trzy Stawy

by Kasia

Tym razem znowu zabieramy Was do lasu. Niezwykłego lasu. Dla nas to odkrycie, ale mieszkańcy Tarnowa, Tuchowa i okolic na pewno doskonale znają Las Tuchowski i Ścieżkę Trzy Stawy.

Powiem Wam, że dobrze mieć notatki z listą  miejsc, które chcemy zobaczyć. Gdy w ostatniej chwili trzeba coś zaplanować, wtedy od razu znajdujemy ciekawe miejsce na wycieczkę. Tak było w ostatnią niedzielę. Zaplanowaliśmy rowery na Śląsku. Tymczasem pogoda na zachód od Krakowa zapowiadała się niezbyt krystalicznie. To zmieniamy plany i jedziemy na wschód. A jak wycieczka na wschód od Krakowa, to wyprawa do lasu, który już jakiś czas temu odkryliśmy.

Jeśli śledzicie nasze relacje na blogu i Facebooku, pewnie wiecie, że od dawna głównie siedzimy w lasach. Ale nie takich zwyczajnych lasach. Żeby było dla nas atrakcyjnie, to w lesie musi być jakiś wodospad, ciekawa skała albo malownicze stawy. I właśnie tym razem mamy dla Was wycieczkę do lasu ze stawami w bonusie!

Las Tuchowski i Ścieżka Trzy Stawy

Trasa tutaj to zgrabna pętelka. Zaraz przy parkingu jest mapka na której możecie zobaczyć przebieg trasy. Na trasie mamy też tablice edukacyjne.

Początek ścieżki od razu jest bajkowy. Cudowne jesienne liście i słońce które jeszcze bardziej potęguje cudowne kolory lasu.

Chcąc zrobić pętelkę, powinniście zaraz przy pierwszej tablicy wybrać leśną ścieżkę w prawo. Niestety szlak nie jest prawie wcale oznakowany. My korzystaliśmy z aplikacji mapy.cz. Możecie też pobrać zapisany ślad gpx naszego spaceru.

Mam wrażanie, że większość osób przyjeżdżających tutaj wybiera wariant minimum – zamiast robić pełny szlak, idzie tylko prostą drogą do stawów.

Zdecydowanie warto jednak zrobić pełną pętelkę. Na szlaku byliśmy sami. Było wprawdzie dość błotniście, ale były też urocze wąwozy, strumyczki i sarenka umykająca przed nami.

Kolejny charakterystyczny punkt na szlaku to cmentarz z I wojny światowej. Cmentarz znajduje się na wzgórzu Dział ( 343 m n.p.m.), a przy gruntowej drodze wskazuje dojście do niego, oryginalny austriacki drogowskaz, w postaci betonowej tablicy.
Jest tutaj pochowanych 199 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 105 żołnierzy armii rosyjskiej.

Dalej nasz szlak wychodzi na otwarte pole, na drogę i dociera w pobliże Winnicy Rodziny Steców.

O winnicach na Małopolskim Szlaku Winnym już pisaliśmy – zapraszam

Z drogi zaraz przy winnicy skręcamy znowu w lewo i wracamy do lasu. Tu jest bajkowo i kolorowo. Na tablicy edukacyjnej możemy poznać zwyczaje mrówek.

Wkrótce docieramy już do głównego punktu trasy – malowniczych stawów. Okolica jest wyjątkowo ładna. Są tu ławeczki, wiaty piknikowe i drewniany mostek.

Na parking wracamy szeroką drogą. Tutaj można spacerować nawet z wózkiem dziecięcym czy z dzieckiem na rowerki biegowym.

Ścieżka Trzy Stawy w Lesie Tuchowskim – informacje praktyczne

Las Tuchowski to kompleks leśny na granicy Tuchowa i Zalasowej. Na ścieżce są tablice edukacyjne, miejsca na ognisko oraz dwie duże wiaty piknikowe, tuż przy stawach. Ścieżka ma około 5 km, a wędrówka zajmuje od półtorej do dwóch godzin. Na miejscach piknikowych można rozpalać ogniska, ale po wcześniejszym zgłoszeniu u leśniczego.

Parking – przy głównej drodze prowadzącej z Tuchowa. Niestety szybko się zapełnia i wiele osób parkuje na skraju drogi.

Trasa – pełna pętelka zajęła nam około 2 godzin (robimy dużo zdjęć), trasa to około 5 km.
Z wózkiem dziecięcym polecamy tylko spacer prosto do stawów. Na leśnych ścieżkach tylko wygodne buty – spore błoto.

Total distance: 5374 m
Max elevation: 288 m
Min elevation: 216 m
Total climbing: 168 m
Total descent: -164 m
Total time: 02:19:58
Download file: pl-mlp-tuchow-las-kasai.eu.gpx

Jesień w Lasach Tuchowskich

Na trasie mieliśmy przepiękne kolory dzięki drzewom bukowym, brzozom i klonom. Jesień to zdecydowanie idealny moment na wycieczkę tutaj.

Atrakcje w okolicy

Jest ich całkiem sporo. Tym razem dotarliśmy na dwie wieże widokowe.

Wieża widokowa w Paśmie Brzanki w Jodłówce Tuchowskiej (Pogórze Ciężkowickie)
Wieża w Dąbrówce Szczepanowskiej (Pogórze Rożnowskie)

Dodatkowo warto zobaczyć

Kościół w Rzepienniku Biskupim
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XVI wieku, to jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na Szlaku Architektury Drewnianej. W ciągu kilkuset lat istnienia nie był przebudowywany, dzięki czemu należy do najcenniejszych gotyckich drewnianych świątyń na południu Polski.

Latarnia w Jodłówce Tuchowskiej
Unikalny zabytek w skali ogólnopolskiej. Do 1840 roku kolumna pełniła rolę latarni na szlaku handlowym na Węgry. Później dobudowano do niej drewnianą kaplicę i dzwonnicę i obelisk od tego momentu stanowił wieżyczkę niewielkiego kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. W miejscu zdjętego ze szczytu, zapalanego od setek lat lampionu umiejscowiono rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Gdy w 1871 roku poświęcono nową świątynię w centrum wsi rozebrano istniejącą przy latarni kaplicę. W ten sposób pozostał jedynie kamienny obelisk.

Obserwatorium astronomiczne
Od 1998 roku w Rzepienniku Biskupim powstaje największy w Polsce, a drugie co do wielkości w Europie, prywatne obserwatorium astronomiczne.
Właścicielem obiektu jest rodowity mieszkaniec Rzepiennika Biskupiego, Bogdan Wszołek wykładowca uniwersytecki i założyciel ogólnopolskiego stowarzyszenia Astronomia Nova.
Do obserwatorium astronomicznego nie prowadzi żadna droga, dojść można tutaj od strony Rzepiennika Suchego, Rzepiennika Biskupiego lub Turzy.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci