Home PodróżePolska Malinowska Jaskinia – ciekawostka w Beskidzie Śląskim

Malinowska Jaskinia – ciekawostka w Beskidzie Śląskim

by Kasia

Zaglądacie do jaskiń podczas górskich wędrówek? Nam zdarza się to od czasu do czasu. Oczywiście robimy to z zachowaniem wszelkich możliwych ostrożności i na eksplorowanie wybieramy tylko jaskinie zabezpieczone i bezpieczne. Tym razem, przy okazji wycieczki na Malinowską Skałę odwiedziliśmy też Malinowską Jaskinie.

Wspominałam już, że zdarzało się nam chodzić po jaskiniach. Nie mamy specjalistycznego kursu, ani tym bardziej dużego doświadczenia w eksplorowaniu podziemnego świata, dlatego też wybieramy jaskinie bezpieczne i z wszelkimi ułatwieniami umożliwiającymi wejście.

Do tej pory najwięcej jaskiń odwiedziliśmy w rejonie Doliny Kościeliskiej. Tam jest prawdziwy raj dla takich amatorów jak my. Jaskinie są łatwo dostępne – od oświetlonej Mroźnej, poprzez Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków, aż po cały cudowny kompleks, bardzo blisko siebie położonych jaskiń – Mylna, Raptawicka, Obłazkowa.

Jaskinia Malinowska w Beskidzie Śląskim

Dobrym przykładem jaskini, która jest wręcz idealnie przygotowana do eksplorowania bez sprzętu, jest właśnie Jaskinia Malinowska. Choć oczywiście pewne minimum powinniście zabrać – przede wszystkim czołówkę (zapewniam, latarka w telefonie to nie jest dobry pomysł). Dobrze też mieć kask.

Jaskinia Malinowska jest jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskini Beskidów. Położona jest przy czerwonym szlaku, na wysokości 1075 m n.p.m. Długość korytarzy wynosi 249 m a jej głębokość to 23 m.
Jaskinia jest bardzo wilgotna, i co ciekawe w okresie roztopów wiosennych i intensywnych opadów, występują w niej deszcze podziemne. W jaskini panuje stała temperatura około 6 stopni. Dlatego wędrując tutaj zimą będzie w jaskini przyjemnie ciepło.

Jaskinia ma też swoich lokatorów. Nietoperze, które głównie w niej nocują, pająk sieciarz jaskiniowy oraz muchówki i motyle, które pojawiają się przy otworze wejściowym do jaskini.

Pierwsze wzmianki o jaskini, zwanej także jaskinią Ondraszka pochodzą z 1849 roku. Dopiero w 1910 roku został sporządzony szkicowy plan i przekrój jaskini z opisem. Od 1987 roku jaskinia Malinowska uznana jest jako pomnik przyrody nieożywionej.

Eksplorujemy Jaskinie Malinowską

Wejście do jaskini nie jest trudne. Schodzimy po metalowej drabince, a dalej mamy metalowe klamry. W pierwszej części jest nieco światła wpadającego przez otwór wejściowy. Dalej już tylko oświetlamy sobie drogę czołówkami. Wejście i niektóre przejścia są tak wąskie, że nie było możliwości przejścia z plecakiem.

Przeszliśmy odcinek znaczony na schemacie na czerwono. Dalej było już bardzo wąsko.

Zwiedzamy jaskinie – jak się przygotować?

Zdecydowanie dwie najważniejsze rzeczy potrzebne w tego typu jaskiniach to źródło światła i pełne buty z dobrą podeszwą.
W jaskiniach jest wilgoć, więc skały są śliskie i często będziecie musieli przechodzić przez spore kałuże. Źródło światła – to oczywistość. Najlepiej mieć czołówkę, bo w jaskini przydają się wolne ręce.

Bardzo ważne jest też ubranie. Możecie być pewni, że się pobrudzicie. Dodatkowo niezbędne będą też długie spodnie (bo chyb nikt nie lubi szorować gołymi kolanami po mokrej skale) i dobrze mieć dodatkową kurtkę latem (w jaskini 6 stopni).

Jeśli tylko możecie, to nie zabierajcie plecaka, a jeśli już, to możliwie mały. Możecie być pewni, że będziecie musieli go przepychać przed sobą w wąskich przejściach. Dlatego dobrze mieć nieprzemakalne pokrowce, które są często w zestawie z plecakiem. Pamiętajcie też o zabezpieczeniu aparatów fotograficznych.
Z dodatkowego wyposażenia może się też przydać kask (w grę mogą wchodzić spadające kamienie, albo bliski kontakt ze skałą w wąskich korytarzach). Polecamy też mieć czapkę.

Z dzieckiem do jaskini

Czy do jaskinie zabierać dziecko? To zależy – jak duże jest dziecko i do jakiej jaskinie. Czyli jeszcze raz to co na początku – wybieramy jaskinie, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nie są niebezpieczne dla nas i dla dziecka.

Wybierając się do jaskini z dzieckiem, warto mieć już choć lekkie doświadczenie w chodzeniu po trudniejszych szlakach. Mogą się tu przydać rękawiczki dla dzieci. Pamiętajcie też o pełnych butach z dobrą podeszwą ( skała jest często śliska i mokra) i ciepłe ubranie. Dla dzieci warto też zabrać czołówki i latarki. Maluchy maja faktycznie wielka frajdę z odkrywania jaskiń, a w wąskich korytarzach radzą sobie często lepiej niż dorośli. Ktoś napisał, że te jaskinie to jak plac zabaw dla jego dzieci. Pamiętajcie jednak, że na takim „placu zabaw” dorośli muszą zachować szczególną ostrożność.

Jaskinia Malinowska – informacje praktyczne

Jaskinia położona jest w rejonie Malinowskiej skały, przy czerwonym szlaku.

Parkowaliśmy w Dolinie Zimnika (parking bezpłatny). Dojazd z Krakowa to ok 2 godzin. Naszym głównym celem była Malinowska Skała i do jaskini do skały przeszliśmy czerwonym szlakiem. W jaskini spędziliśmy około godziny.

Jaskinia Malinowska

  • Stała temperatura w jaskini to 6 stopni.
  • Polecamy zabrać czołówkę, pełne buty, rękawiczki, ochronę na ubranie – gwarantujemy, że się tutaj pobrudzicie. Jest błoto, a skały są bardzo wilgotne.
  • Zalecane jest tez posiadanie kasku.
  • Wejście do jaskini jest po metalowej drabinie i po klamrach. W środku też w trudniejszych miejscach przejście ułatwiają metalowe klamry.
Zasady zwiedzania jaskini

Wejście do jaskini i zwiedzanie jej głównych partii jest na własną odpowiedzialność.Dzieci tylko pod opieką dorosłych, a zalecany minimalny wiek dziecka to 10 lat. Niezbędne wyposażenie – czołówka, okrycie przeciwdeszczowe. Zalecany kask. Jaskinia jest dostępna przez cały rok. W okresie od października do kwietnia należy zwrócić szczególną uwagę na hibernujące w niej nietoperze ( nie wolno ich wybudzać bo może to grozić im śmiercią). 

A może poszukać jaskiń na Jurze?

Tu też jest sporo możliwości – pewnie nawet połowy z nich nie widzieliśmy, ale tym bardziej zachęcamy Was do odkrywania jurajskich jaskiń.
– Jaskinia na Łopiankach w Dolinie Półrzeczki
– Jaskinia Głęboka w zachodniej części Góry Zborów
– Jaskinia Jasna, Jaskinia Zegarowa (Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej)
– Jaskinia w Dolinie Mnikowskiej
– Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna w OPN
– Jaskinia Borsucza w Dolinie Wedonki

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Magda 9 lutego 2021 - 23:42

Tak to opisałaś że nic tylko buty na nogi i w drogę ;) Na pewno skorzystamy ze wszystkich wskazówek jak tylko będziemy w okolicy.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci