Home PodróżeMołdawia Mołdawia na talerzu

Mołdawia na talerzu

by Kasia

Czy planowaliście kiedyś odwiedzić Mołdawię? My zdecydowanie tak. Szczególnie po wizycie w Rumunii, na głównych miejscach w naszej podróżniczej liście marzeń umieszczamy kraje, które niekoniecznie znajdują się na najpopularniejszych trasach europejskich wojaży. Po zachwycie Rumunią na naszej liście znalazła się sąsiednia Bułgaria i właśnie Mołdawia.


Zanim jednak zrobi się ciepło i wyruszymy na południe, już teraz, niedaleko Krakowa mieliśmy okazję poznać nieco ten kraj, a właściwie to, co znajdziemy tam na talerzu i w kieliszku.

Zatem zabieramy Was tym razem w podróż po smakach Mołdawii!
Naszymi przewodnikami byli niesamowici pasjonaci i miłośnicy wina z Magazynu Czas Wina – Justyna Korn-Suchocka i Wojciech Giebuta.
dscf9103
Tak naprawdę z Mołdawią zawsze kojarzyło mi się właśnie wino. A teraz dowiedzieliśmy się, że to prawdziwe winne mocarstwo! Jak można przeczytać na stronie Magazynu Czas Wina: „dziesięciokrotnie mniejszy od Polski kraj posiada mniej więcej tyle samo winnic co Niemcy czy Chile, a eksport wina w przeliczeniu na głowę mieszkańca wynosi ponad 60 litrów, więcej niż gdziekolwiek na świecie.
My poznawaliśmy wina z winnicy Chateau Vartely, która jest położona ok. 45 km od stolicy, Kiszyniowa. Po raz kolejny okazało się, że zdecydowanie bardziej smakują mi wina białe, a Individo Traminer Sauvignon Blanc zachwycił najbardziej.
dscf9018
Mołdawia historycznie to prawdziwy tygiel narodowościowy. Jej kuchnia została ukształtowana przez wpływy tureckie, bałkańskie, rosyjskie, polskie i węgierskie.

Gdy słyszymy kuchnia Mołdawii to oczywiście na pierwszym miejscu pojawia się polenta, lub jak kto woli mamałyga. Danie dość proste, ale w wykonaniu szefa kuchni Dworu Sieraków, p. Janusza Fica, ta prostota stała się poezją na talerzu. Była polenta klasyczna, grilowana i polentowe puree.
dscf9032
dscf9077
Ale ten kraj to nie tylko mamałyga. Wiedzieliście, że jadają tam zupę Zeama, wypisz wymaluj jak nasz tradycyjny rosół? Jest jednak drobna, acz istotna różnica… w Mołdawii rosół się zakwasza, tradycyjnie zakwasem z płatków owsianych.
dscf9062
Inne ciekawostki, które zdradził nam szef kuchni? Bardzo proszę – wiedzieliście, że w Winiarach pod Krakowem jest gigantyczna hodowla ślimaków? Trafiają one potem nie tylko na stoły Polskie, ale też całej Europy! Ślimaki są może mało Mołdawskie, ale podane były bajkowo i smakowały fantastycznie!
dscf9069
Wróćmy jednak do smaków Mołdawii. Serce nasze skradła Placinta i na pewno będziemy szukać rożnych jej wersji w całej Mołdawii, bo podobno co dom, to inny sposób przyrządzania.
dscf9045

dscf9052
Jednak największy zachwyt wzbudziła jagnięcina – oczywiście w towarzystwie polenty.
dscf9084
A deser? Był. Jednak na początku zdecydowanie odmówiłam zjedzenia. Niebywałe – ja nie jem deseru? A tak – suszonych śliwek z zapachem dymu nie lubię już za sam zapach. Jednak Marek mnie namówił i okazało się, że dobry szef kuchni potrafi nawet z moich znienawidzonych śliwek zrobić arcydzieło! Śliwki nadziewane orzechami, podane z pikantną czekoladą to była prawdziwa wirtuozeria smaku!
Do każdego z tych dań było serwowane inne wino – tak fantastycznie dobrane, że jeszcze bardziej wzbogacało i tak przepyszne dania.
dscf9101
Kuchnia i wino to nie jedyne atrakcje które na pewną przyciągną nas w 2017 roku do Mołdawii.
Jest tam też Park Narodowy Orgiejów (rum. Parcul Naţional Orhei). Stary Orgiejów, czyli Orheiul Vechi – tajemnicze klasztory wykute w skałach w dolinie rzeki Raut i skupisko polaków w Bielcach. Jest też imponująca twierdza Soroka, przy granicy z Ukrainą.
Tutaj też traficie do największych na świecie piwnic w których przechowywane jest wino – Cricova i Milesti Mici. No tak, znowu wracamy do wina. Czyli w Mołdawii wszystko zaczyna i kończy się na winie!
Trochę tych atrakcji turystycznych wymieniłam, jednak to fakt, zbyt wiele wybitnie ciekawych miejsc do zobaczenia tam nie ma. A może to jest właśnie atut Mołdawii – można tam niespiesznie sobie jeździć, kosztować wino, cieszyć się widokami i nie pędzić na złamanie karku zaliczając kolejne atrakcje turystyczne. Jest też dość tanio… To niestety jedno z najbiedniejszych państw w Europie, choć mam nadzieję kiedyś się to zmieni, bo potencjał mają spory. Przekonałam Was? Jeśli jeszcze nie, to koniecznie spróbujcie wina z Mołdawii, a jestem pewna że przekona Was do odwiedzin w tym kraju.

I jeszcze dwa słowa o miejscu w którym byliśmy.
Dwór Sieraków znajduje się niedaleko Krakowa – 5 km od Dobczyc, i zdawało by się, że nie leży on na trasie popularnych wycieczek.
Jest jednak coś, co przyciąga tu ludzi – właściciele stworzyli tutaj prawdziwą oazę dla miłośników wina. Ale też dla wszystkich, którzy doceniają dobrą kuchnię – Janusz Fic, Szef Kuchni Dworu Sieraków, został nominowany przez przewodnik Gault&Millau w kategorii Szef Kuchni Tradycyjnej, i po raz trzeci z rzędu oznaczony dwoma czapkami Żółtego Przewodnika.
dscf9058
Dla tych którzy o winie chcą nieco więcej się dowiedzieć:
Prezentowane były wina Château Vartely INDIVIDO:
– Individo Traminer • Sauvignon Blanc, Codru, Środkowa Mołdawia
– Individo Feteasca Regală • Riesling, Codru, Środkowa Mołdawia
– Individo Rosé Cabernet Sauvignon • Merlot, Bugeac, Południowa Mołdawia
– Individo Fetească Neagră, Bugeac, Południowa Mołdawia
– Individo Rară Neagră • Malbec • Syrah, Bugeac, Południowa Mołdawia
– Individo Merlot • Cabernet Sauvignon, Bugeac, Południowa Mołdawia
dscf9013Dworze Sieraków z degustacją win Mołdawskich wprowadzanych do Domu Wina zostaliśmy zaproszeni przez Wine Service.

Linki:
www.dworsierakow.pl
Więcej o Mołdawii:
www.weekendowi.pl/2015/09/02/moldawia-12-powodow-by-odwiedzic-kraj-w-ktorym-nie-ma-nic-do-zobaczenia/
Więcej o winach:
www.czaswina.wixsite.com/individo
www.paragrafwkieliszku.pl
www.krakowgotuje.wordpress.com
www.blurppp.com/blog/moldawska-przygoda-sierakowie-wina-chateau-vartely-individo/

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci