W Krakowie pojawiło się nowe muzeum. Ciekawe eksponaty i wyjątkowo zaaranżowane przestrzenie – to miejsce które naprawdę warto zobaczyć. Tym razem zabieramy Was do Muzeum Dominikanów.
W mieście, w którym mamy już naprawdę imponująca liczbę muzeów, ciągle jeszcze pojawiają się nowe. Nowe i wyjątkowe. Tak jest właśnie z muzeum, które powstało przy Klasztorze Dominikanów w Krakowie.
Oficjalnie muzeum zostało otwarte 12 stycznia 2023 roku, tak więc całkiem niedawno!
W tym pierwszym tygodniu, zaraz po otwarciu udało się nam zwiedzić to wyjątkowe muzeum.
Niedawno powstało też inne muzeum przy klasztorze w Krakowie – Muzeum Cystersów w Mogile – nasza relacja tutaj:
Dominikanie w Krakowie
Muzeum powstało w związku z jubileuszem 800-lecia obecności dominikanów w Polsce.
Krakowski klasztor jest najstarszym klasztorem dominikańskim w naszym kraju. Został założony w 1222 roku przez św. Jacka Odrowąża. Co więcej, jest jednym z trzech klasztorów na świecie, w których zakonnicy trwają od pierwszych lat istnienia klasztoru, aż do chwili obecnej.
Zanim wejdziemy do sal muzealnych warto zobaczyć klasztorne krużganki.
Muzeum Dominikanów – zwiedzamy
Muzeum mieści się na dwóch poziomach i zajmuje powierzchnie około 500 metrów kwadratowych.
Możemy tam podziwiać średniowieczne piwnice, a w nich fantastycznie rozmieszone eksponaty. Dodatkowo, na parterze, w trakcie prac konserwatorskich odkryto późnoromańską ceglaną ścianę – teraz ciekawie oświetloną. Pochodzi prawdopodobnie z lat 40. XIII wieku.
W muzeum zobaczymy zespół najstarszych w Polsce kwater witrażowych z przełomu XIII i XIV wieku oraz XIII-wieczne płytki posadzkowe. Są one wyjątkowo pięknie pokazane. Szczególnie płytki posadzkowe, ich ciekawe ornamenty robią wrażenie.
Ciekawostką jest też gotycki piec hipokaustyczny. To wyjątkowy wynalazek pozwalający na ogrzewanie pomieszczeń klasztornych.
W muzeum są też dokumenty polskich władców – jest odcisk pieczęci Królowej Jadwigi i dokument fundacyjny klasztoru Dominikanów w Krakowie, oraz „paszport” św. Jacka.
W osobnej sali jest eksponowana wielka księga chórowa ( graduał), jedna z trzytomowego dzieła spisanego na pergaminie i pochodząca z 1536 roku.
W tej samej niewielkiej sali są też zachwycające kielichy i monstrancje.
Tam też podziwiać możemy fragment najstarszej tkaniny liturgicznej w klasztorze – bogato wyszywany ornat z lat 1380 – 1395.
Zachwycają też dwie wyjątkowo duże monstrancje. W jednej z nich możemy zobaczyć wieniec uważany tradycyjnie za ozdobę ślubną królowej Bony.
Przepiękne i niezwykle cenne są też alabastrowe figurki Chrystusa i 5 apostołów z lat 60. XV wieku. To prawdziwy rarytas. Klasa ich wykonania jest zachwycająca.
Z alabastru jest też wykonana piękna Marka Boska Jackowa. Według tradycji miał ją uratować z płonącego Kijowa św. Jacek.
W muzeum, w niewielkiej sali możemy też zobaczyć film o historii dominikanów w Polsce i w Krakowie.
W podziemiach jest jeszcze niewielka sala, w której zgromadzone są pamiątki po Adamie Studzińskim, kapelanie spod Monte Cassino.
W muzeum możemy zobaczyć wiele zabytków prezentowanych pierwszy raz publicznie. Do tego dochodzą wyjątkowo pięknie wyremontowane wnętrza. Naprawdę warto zobaczyć to muzeum!
Muzeum Dominikanów – informacje praktyczne
ul. Stolarska 12
Wejście do muzeum jest z krużganków. Na krużganki wejdziemy bezpośrednio z ulicy – wejście do klasztoru jest przy tabliczce z numerem Stolarska 12, albo z lewej nawy, z wnętrza kościoła – jest strzałka.
Muzeum czynne jest tylko trzy razy w tygodniu:
czwartek 10:00-16:00
piątek 10:00-18:00
sobota 10:00-16:00
Wstęp bezpłatny
Pamiętajcie jednak o wcześniejszej rezerwacji biletu na konkretną godzinę. Rezerwacji można dokonać online, na stronie muzeum, lub stacjonarnie w Punkcie Obsługi Rezerwacji (w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego).
Polecamy też dwa inne, wyjątkowo ciekawe muzea w klasztorach w Krakowie i w okolicy:
– Klasztor w Mogile czyli Cystersi
https://kasai.eu/muzeum-cystersow-w-mogile-krakow-malopolska/
– Klasztor w Czernej czyli Karmelici
https://kasai.eu/muzeum-karmelitanskie-i-muzeum-misyjne-w-czernej/
Które z tych muzeów jest najciekawsze? Musicie się sami przekonać, ja nie potrafię wybrać. A do Dominikanów na pewno jeszcze wrócę nie jeden raz!
Więcej ciekawych muzeów znajdziesz u nas na blogu TUTAJ
Zapraszamy!
Gdzie nocować w Krakowie?
Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:
Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:
Booking.comCiekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie
9 komentarzy
Zapisuję na przyszłość, gdyż ekspozycja prezentuje się niesamowicie
Cieszę się że się podoba. W Krakowie dużo się dzieje ostatnio w muzeach. W tym roku będzie jeszcze kilka dużych ciekawostek!
Będę chciał je zobaczyć podczas kolejnego wyjazdu do Krakowa .
Trzymam kciuki żeby się udało! Pamiętaj że czynne tylko czwartek – sobota.
Jak będziemy następnym razem w Krakowie to musimy się tam wybrać ;)
Byliśmy w Czernej w podobnym muzeum, to tez chętnie odwiedzimy :)
Wow kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia! :)
Muzeum Dominikanów w Krakowie to absolutna perełka! To miejsce, gdzie można poczuć się jak w magicznym świecie, pełnym historii i sztuki.
Dokładnie tak! Sama wrócę tam na pewno jeszcze nie jeden raz :)