Home PodróżePolska Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

by Kasia

Jak Toruń, to oczywiście Toruńskie Piernik, a jak pierniki to oczywiście Muzeum Toruńskiego Piernika! Od dawna chcieliśmy wybrać się do muzeum, w którym dowiemy się wszystkiego o najsłynniejszych piernikach w Polsce. Teraz jadąc nad Bałtyk wreszcie znaleźliśmy czas i zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Toruniu.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

W Toruniu są właściwie dwa muzea piernika – Żywe Muzeum Piernika i Muzeum Toruńskiego Piernika.
Które wybrać?
Mieliśmy czas tylko na jedno z nich, a z opisów na blogach u znajomych ( Podróże Hani, Places2visit, Wawamaszka, Wszędobylscy, Globtroterek, Zalatana Para ) wynikało jasno, że… oba są świetne.

Wybraliśmy w końcu Muzeum Toruńskiego Piernika. I oczywiście wszyscy byliśmy zachwyceni.

Piernikowy Toruń

Pierniki w Toruniu wytwarzano już przynajmniej od końca XIV wieku. Ich wyborny smak i korzenny aromat, oraz piękne kształty sprawiły, że Toruńskie pierniki zasłynęły w całej Europie. Już wtedy Toruń został nazwany piernikową stolicą świata. 

Toruń odwiedzaliśmy w czasie trwania pandemii pandemii COVID-19 i warsztaty, które były niewątpliwie największą atrakcją wizyty w muzeum, zostały odwołane. Warsztaty zostały zastąpione pokazem wytwarzania pierników, który odbywa się co pół godziny.
Jednak i bez warsztatów oferta muzeum jest ciekawa. Poruszamy się po kilku piętrach budynku, w którym kiedyś faktycznie mieściła się fabryka pierników.

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w dawnej, XIX wiecznej fabryce pierników, należącej kiedyś do rodziny Weese. W jej wnętrzach stworzono prawdziwy świat piernika. Zwiedzający mogą zobaczyć zabytkowe przedmioty związane z pracą piekarzy – formy, maszyny, piece. Jest to też muzeum w pełni multimedialne, co ucieszy na pewno dzieci.

W najniższej kondygnacji (piwnice) mamy odtworzoną linię produkcyjną, ale też historię początków wypieku pierników – od XIV do XXI wieku. Tutaj poznajemy z jakich składników powstają te charakterystyczne wypieki. Są tu zabytkowe, niezwykle misterne firmy do wypieku pierników, pochodzące z okresu od XVII do XX w.

Kolejne piętro to bajkowy pokój niczym piernikowa chatka.
Tuż obok są odtworzone sklepiki, w których sprzedawano pierniki w dawnych czasach i klubokawiarnia z meblami wzbudzającymi szybsze bicie serca każdego nośnika dizajnu rodem z PRL.
To piętro zdecydowanie najbardziej docenią dzieciaki – jest wirtualna szafa, gdzie możemy się przebrać w stroje z dawnych czasów albo zostać piekarzem. Jest też miejsce do zabawy dla maluchów.

Ostatnie piętro to historia fabryki pierników.

Więcej o ciekawostkach jakie znaleźliśmy Toruniu przeczytacie TUTAJ

Zachwycający Toruń…

W Toruniu byliśmy drugi raz i powiem szczerze, to miasto zachwyciło nas jeszcze bardziej niż za pierwszym razem. Mam nadzieję, że uda się nam wreszcie przyjechać tu w końcu na kilka dni.

Muzeum Toruńskiego Piernika – informacje praktyczne

Bilety – 14 zł / 11 zł ulgowe; 18 zł / 13 zł – zwiedzanie + warsztaty
Możliwy jest zakup przez internet – TUTAJ
Korzystne są karnety łączone do kilku oddziałów Muzeum w Toruniu.

Muzeum czynne:
Od 1 czerwca do 30 czerwca: poniedziałek – niedziela 9:50 – 18:00
Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela 9:50 – 18:00 (w poniedziałki nieczynne)
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela 9:50 – 16:00 (w poniedziałki nieczynne)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci