Home PodróżeParki Narodowe Narwiański Park Narodowy i drewniane kładki na trasie Waniewo – Śliwno

Narwiański Park Narodowy i drewniane kładki na trasie Waniewo – Śliwno

by Kasia

Malownicze krajobrazy nad Narwią podziwialiśmy pierwszy raz w 2011 roku. Jest tu tak pięknie, że będąc na Podlasiu następny raz, znowu tu zajrzeliśmy! Narwiański Park Narodowy to miejsce do którego zawsze wraca się z przyjemnością! A kładki Waniewo – Śliwno to zdecydowanie coś, co trzeba zobaczyć!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Tym razem pojechaliśmy na kładki Waniewo – Śliwno.
Jak się okazało na miejscu są pewne komplikacje…
Początek szlaku jest w kiepskim stanie i wędrówkę zaczynamy od przeprawy mini promem do którego musimy dotrzeć ścieżką wzdłuż rzeki. Ale tu kolejna niespodzianka – prom utknął na mieliźnie…

Na szczęście dostaliśmy szczegółowe instrukcje od Pana w pobliskim barze. Trzeba przejść przez rzekę i ścieżką dotrzeć do drewnianego pomostu.
Jedyna trudność w tej operacji to brodzenie boso po rzece, niedaleko nieczynnej wieży widokowej, co tak naprawdę w upalny dzień było przyjemnością.
Stan wody jest tak niski, że bez problemu udało się wyszukać miejsce, gdzie woda sięgała na głębokość ok 10 cm.

Gdy już dotarliśmy do kładek było pięknie.

Na trasie mamy prawdziwe atrakcje – przeprawy promami, krowy, konie, punktu widokowe a nawet miejsce piknikowe ze stolikiem.

Największa ciekawostka tutaj i frajda dla dorosłych i dzieci to pływające pomosty! Jeśli platforma jest na sąsiednim brzegu, sami musimy ja przyciągnąć do swojego pomostu! Nie wiem czy gdzieś w Polsce są jeszcze tego typu atrakcje!

Abu przyciągnąć platformę trzeba sporo siły. Na platformę może wchodzić maksymalnie 15 osób – wtedy to dopiero może być ciężka przeprawa. Z nasza małą grupką spokojnie poradziliśmy sobie z transportem.

Trasa Waniewo – Śliwno ma 1050 metrów długości i co ciekawe jest tez dostępna dla rowerzystów.

Więcej ciekawych miejsc na Podlasiu znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Narwiański Park Narodowy – drewniane kładki Waniewo – Śliwno – informacje praktyczne

Wstęp do Parku – 5 zł / 2,5 zł ulgowy

Niestety nie damy Wam przepisu gdzie najlepiej wędrować po kładkach. Powód jest prozaiczny, wszystko zależy od stanu wody.
Gdy byliśmy tutaj, jedyne możliwe miejsce, to kładki na trasie Waniewo – Śliwno. Od strony Śliwna woda była zbyt niska, żeby udało się przepłynąć mini promem.

Pamiętam, że malownicze kładki były też w Kurowie. Tuż przy siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego, ale tym razem tam nie pojechaliśmy. Tam też pierwszy raz w życiu pływaliśmy kajakiem.

Odwiedzając Narwiański Park Narodowy trzeba kupić bilet – 5zł / 2,5 zł ulgowy na stronie internetowej eParki (kup bilet). Jednodniowy bilet wstępu kosztuje 5 PLN dla osoby dorosłej, ulgowy – 2,5 PLN.

Aktualne informacje o stanie kładek najlepiej sprawdzać na stronie Narwiańskiego Parku Narodowego

Lato 2022 informacja o stanie kładek
Kładka Waniewo – Śliwno jest dostępna z obu stron. Udostępniony do zwiedzania jest fragment kładki w Kurowie (180 m) i wieże widokowe. Obowiązują bilety wstępu do Parku do nabycia on-line, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka (Kurowo 12) w dni robocze w godz. 7.30 i 15.30 oraz w weekendy w godz. 9.30 – 17.30. W weekendy bilety można też nabyć w sklepie w Śliwnie.

Narwiański Park Narodowy informuje, że w miejscowości Waniewo kładka należąca do Parku rozpoczyna się dopiero od pływającego pomostu. Dojście jest możliwe wyłącznie po łące od strony nieczynnej wieży widokowej. Teren jest podmokły i jego dostępność jest uzależniona od aktualnych warunków pogodowych.

Informacja turystyczna z Dworku w Kurowie została przeniesiona do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”. Wypożyczalnia kajaków w Kurowie dostępna będzie w weekendy od 16 czerwca do 21 sierpnia w godz. 10.00 – 17.00

Nocleg w okolicy

Jak zawsze polecamy szukać na Booking:

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

~MO 6 maja 2023 - 23:39

„Nie wiem czy gdzieś w Polsce są jeszcze tego typu atrakcje!”
Na Biebrzy, koło Szuszalewa. Ale tylko jedna pływająca platforma.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci