Home PodróżeWłochy Neapol – Muzeum Archeologiczne

Neapol – Muzeum Archeologiczne

by Kasia

Teraz mamy taki czas, że wszystkie muzea są zamknięte. Na szczęście udostępniają na swoich stronach wirtualne spacery. A przynajmniej większość z nich. Ja dzisiaj chcę Was zabrać na taki wirtualny spacer po Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Już budynek w którym mieści się muzeum jest imponujący. To Palazzo degli Studi z 1585 roku, który był wykorzystywany jako koszary kawalerii. Zaczątkiem muzeum stała się kolekcja rodziny Farnese. Najwięcej znajdziecie tu zabytków z czasów starożytnego Rzymu, a szczególnie z Pompejów, Stabii i Herkulanum.

Na parterze zobaczycie ogromny zbiór rzeźb. Najbardziej imponujący jest tzw Byk Farnese i Herkules pochodzący z Term Karakalli w Rzymie.

W muzeum jest też ogromny dział poświęcony tylko mozaikom. Obok przepięknych miniatur, znajdziecie tu też imponujące swym rozmiarem, aż w końcu wzbudzającą największy zachwyt – mozaikę z Domu Fauna w Pompejach. Przedstawia ona Aleksandra Wielkiego i Dariusza w bitwie pod Issos.

Pospaceruj z nami po Pompejach – byłam tam trzy razy, pewnie jeszcze nie raz tam zaglądnę. Zapraszam TUTAJ

Były mozaiki, to teraz czas na freski. Na blogu mamy już szczegółową relację, w której możecie podziwiać freski, które zobaczyć można w Pompejach. Zapraszam tam, bo będziecie mogli zobaczyć jak wyglądały całe domy i pokoje w Pompejach. W muzeum archeologicznym też zobaczycie ich sporo. Szczególnie piękne są portrety.

Nie tylko Pompeje zachwycają mozaikami i freskami – zobacz Herkulanum

Osobno prezentowane są rzeźby, freski, mozaiki a nawet meble o mocno erotycznym charakterze. To Sekretny pokój (Gabinetto Segreto). Wchodzą tu tylko dorośli.

W piwnicach muzeum jest jeszcze Dział Egipski. Tu przyznam się najbardziej się rozczarowałam. Po zbiorach, które widzieliśmy w Turynie spodziewałam się, że kolekcja będzie co najmniej w części tak imponująca. Jeśli więc chcecie zobaczyć niesamowite zbiory z Egiptu to zapraszam do Turynu, Paryża, Watykanu albo do Krakowa. W Krakowie mamy dodatkowo te zbiory przepięknie i klimatycznie eksponowane.

Ciekawostki

Pospacerowaliśmy już po głównych działach. Teraz taki drobiazg. Talerzyk… Tazza Farnese – talerzyk z onyksu powstały w Egipcie w I wieku p.n.e. Na spodzie talerzyka – głowa Meduzy. Może należał do Kleopatry? Jest niesamowicie piękny i trzeba przyznać doskonale prezentowany – w gablocie ze specjalnym oświetleniem.

W muzeum ogromne wrażenie robi tez przepiękna sala – Salone della Meridiana. Cudowne freski i podłoga ze znakami zodiaku.

W muzeum była też ciekawa wystawa zdjęć. Podziwiając rzeźby mogliśmy na scianach oglądać kolarze ze współczesnymi obrazkami ulic Neapolu i wkomponowane w to codzienne życie miasta antyczne rzeźby. Ciekawe.

Czy warto zobaczyć Muzeum Archeologiczne w Neapolu?

To zależy. My jesteśmy wielkimi fanami wszelakich muzeów (Malwinka też), wiec ogólnie był zachwyt nad zbiorami. Co do sposobu ich eksponowania można mieć sporo uwag. Nie spodziewajcie się więc tu nowoczesnego muzeum. Na pewno jest to świetne uzupełnienie, jeśli tak jak ja jesteście zachwyceni Pompejami czy Herkulanum. Gdyby jednak miało to by być kolejne muzeum do odhaczenia, to przy cenie 18 € wstępu, polecam jednak sobie odpuścić.

Muzeum Archeologiczne w Neapolu – informacje praktyczne

Planując wizytę w muzeum warto rzucić w okiem a jakich godzinach są czynne poszczególne działy. My byliśmy rano i nie zobaczyliśmy Modelu miasta Pompeje. Szkoda.
Jeśli posiadacie bilet trzydniowy Arte Campania to wstęp do 2 muzeów macie bezpłatny (my zdecydowaliśmy się na Pompeje i Muzeum Archeologiczne), a do pozostałych zniżki.
Bilet – 18 €, bezpłatnie dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DrPawfWtmy4imJe9Wb19dI4htmksWrDHliJtadalH78bf2I6nQMSBcJr3Qzhr2XTaSDDNuRpGPvMny0cOW1MnqLmOjjitmRANcz27pDpleEkJOLAAcsyXdoislYnyVmAwwhbZ7b0

Przewodnik – polecamy poszukać na stronie wydawnictwa Bezdroża.

Nocleg – niezmiennie polecamy Airbnb. Jeśli jeszcze nie znasz tego serwisu, to rejestrując się z tego linka otrzymasz ok 130 zł na pierwszy nocleg.

Wybierasz się do Neapolu i chcesz poznać okolicę? Pompeje, Herkulanum, Wezuwiusz, wyspa Procida i Sorento. Zapraszamy – wszystkie nasze wpisy w jednym miejscu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci